Antwort Jak používat spojovník? Weitere Antworten – Kdy napsat pomlčku a kdy spojovník

Jak používat spojovník?
Spojovník klademe mezi slova nebo jejich části bez mezer, protože výrazy jím spojené tvoří těsný celek. Naopak pomlčku mezerami buď oddělujeme, nebo ve zvláštních případech neoddělujeme.Spojovník není členicí neboli interpunkční znaménko. Slouží ke spojení dvou slov v jeden celek, ke spojení neslovního výrazu se slovem a k naznačení, že část slova na konci jednoho řádku a část slova na začátku dalšího řádku tvoří jedno slovo.Obvykle bývá užívána ve funkci oddělování částí projevu (např. místo čárky ohraničující vsuvku či přístavek), vyjádření rozsahu, vztahu nebo vyznačení přestávky v řeči (k zesílení platnosti lze použít i více pomlček za sebou), dále i pro uvození přímé řeči a pro vyjádření celého čísla při psaní peněžních částek.

Jak psát pomlčku mezi slovy : Jedná se o delší horizontální čáru (–) mezi dvěma slovy z obou stran oddělenou mezerami (tzv. „n“ pomlčka). Na klávesnici se píše pomocí kombinace levý ALT + 0150.

Jaký je rozdíl mezi spojovníkem a pomlčkou

Spojovník je znak, který se nachází přímo na klávesnici. Pro pomlčku je potřeba kombinace více znaků s ohledem na vaši klávesnici. Kancelářské aplikace také často spojovník samy opraví na pomlčku, pokud kolem něj napíšeme mezery.

Jak vložit spojovník : Klikněte na místo, kam chcete vložit neporušující spojovník, a stiskněte Ctrl+Shift+znaménko minus.

Klikněte na místo, kam chcete vložit pevnou pomlčku. Stiskněte kombinaci kláves Ctrl+Shift+Spojovník .

Spojovník píšeme na počátku částí slov nebo skupin písmen, které připojujeme k jiným, např. přípona ‑ismus, spojka ‑li, nebo na konci slov, která mají pokračování jinde, např. dvou‑ až třílůžkový pokoj (v textech administrativní povahy lze i 2‑ až 3lůžkový pokoj).

Kdy se používá dlouhá pomlčka

Pomlčka (–) je dlouhá vodorovná čára. Nejčastěji se používá pro oddělení části věty, v rámci vyjádření rozsahu zastupuje slovo až, její užití je časté také při psaní finanční částky, lze ji použít místo čárky, pro vyjádření geografického rozsahu či pro zápis kalendářního data.Jak napsat zavináč

Na české klávesnici je obvykle možné zapsat zavináč kombinací kláves Pravý Alt + V nebo Alt + 64 (na numerické části).Spojovník je krátká vodorovná čára, vypadá takto -, kterou najdete na vaši počítačové klávesnici a o které jste se možná doposud domnívali, že je pomlčka. Tento znak se v českém jazyce užívá mezi výrazy, které tvoří těsný významový celek.

Na většině počítačů s Microsoft Windows je možno pomlčku zadat podržením Alt a zápisu číselného kódu znaku:

  1. krátkou pomlčku pomocí Alt + 0 1 5 0 ,
  2. dlouhou pomlčku pomocí Alt + 0 1 5 1 .

Jak vložit speciální znaky : Klikněte nebo klepněte na místo, kam chcete vložit speciální znak. Přejděte na Vložení symbolu > >Další symboly. Přejděte na Speciální znaky. Poklikejte na znak, který chcete vložit.

Jak se dělá zavináč : Znak @ má v ASCII tabulce i kódování Unicode kód 64 (U+0040). Na české počítačové klávesnici jej lze obvykle vyprodukovat kombinací AltGr+V nebo AltGr+ě. V operačním systému Microsoft Windows lze znak zapsat také podržením levého Altu a postupným mačkáním číslic 6 a 4 nebo kombinací kláves Ctrl+Alt+V.

Jak psát Unicode znaky

Vložení znaků Unicode

Pokud chcete vložit znak Unicode, zadejte kód znaku, stiskněte klávesu ALT a potom klávesu X. Chcete-li například zadat symbol dolaru ($), zadejte 0024, stiskněte ALT a potom stiskněte X.

Znak @ má v ASCII tabulce i kódování Unicode kód 64 (U+0040). Na české počítačové klávesnici jej lze obvykle vyprodukovat kombinací AltGr+V nebo AltGr+ě. V operačním systému Microsoft Windows lze znak zapsat také podržením levého Altu a postupným mačkáním číslic 6 a 4 nebo kombinací kláves Ctrl+Alt+V.Psaní zavináče na počítačích s operačním systémem Windows:

Nejjednodušší klávesová zkratka pro @ na Windows je pravý ALT + v. Pokud nefunguje, zkuste levý CTRL + levý ALT + v. Na numerické klávesnici můžete použít ASCII kód: levý ALT + 6 + 4.

Jak se dělá na počítači zavináč : Znak @ má v ASCII tabulce i kódování Unicode kód 64 (U+0040). Na české počítačové klávesnici jej lze obvykle vyprodukovat kombinací AltGr+V nebo AltGr+ě. V operačním systému Microsoft Windows lze znak zapsat také podržením levého Altu a postupným mačkáním číslic 6 a 4 nebo kombinací kláves Ctrl+Alt+V.