Antwort Jak poznam že mám ADHD? Weitere Antworten – Jak zjistit jestli mám ADHD
Jak se pozná ADHD
- Potíže se soustředěním, neschopnost zabavit se a chvíli si hrát samo.
- Přebíhání od jedné činnosti ke druhé, dítě se snadno nechá vyrušit a opustí aktuální předmět zájmu.
- Zapomnětlivost, typicky při krátkodobé paměti. Dítě pro něco jde a zapomene pro co.
Na koho se mohu obrátit Pokud byla diagnóza ADHD stanovena již v dětství, bude ošetřující lékař případně provázet pacienta po nějakou dobu i v dospělém věku a následně jej předá do péče psychiatra. Ten se postará o další lékařskou péči. Ve stávající psychoterapii je rovněž možno pokračovat s behaviorálním terapeutem.Příznaky ADHD se z dětství do dospělosti přenášejí v částečně pozměněné podobě. Je patrna hyperaktivita, zvýšená emocionální labilita, dráždivost, impulzivita a poruchy pozornosti, které se nej- výrazněji projeví ve školním prostředí nepozorností, nekli- dem, nerespektováním učitele, problémy s učením a kázní doma (5).
Jak vypadá neléčené ADHD : V dospělosti ADHD někdy zmizí sama od sebe, ale nevyplatí se na to spoléhat. Důsledky neléčené poruchy mohou být tristní. Pacienti jsou náchylnější k závislostem na drogách, dopouští se kriminálního, asociálního chování a mají problémy v sociálních vztazích.
Jak se projevuje ADHD u žen
Mezi typické „dívčí symptomy“ patří sklony k bdělému snění, problém s udržením pozornosti při vyučování či ledabylé chyby v domácích úkolech a testech. Kromě depresí a úzkostí trpí také dívky s ADHD poruchami příjmu potravy, opět v daleko větší míře než dívky bez diagnostikovaneho adhd.
Co je příčinou ADHD : Odborníci zabývající se příčinami vzniku ADHD uvádějí několik okruhů příčin rozvoje těchto poruch. Nejčastěji bývá zmiňováno drobné difúzní poškození mozkové tkáně způsobené nedostatečným přívodem kyslíku (hypoxie) či drobného krvácení (které také často vzniká dlouhodobějším nedostatkem přívodu kyslíku).
Porucha se projevuje již od raného dětství, nejvíce ve školním věku, kdy postihuje 3–7 % dětí. Ve 40–50 % případů symptomy přetrvávají do dospělosti. Spíše než hyperaktivita se v tomto období objevují pocity vnitřního neklidu, nadále přetrvává impulzivita a porucha pozornosti.
143) Společně s kolegy zjistila, že i pediatři často špatně identifikují příznaky opozičního chování a zaměňují je za ADHD. Základní triáda symptomů, tedy hyperaktivita, nesoustředěnost a impulzivita u některých dětí i dospělých byly a jsou známy od nepaměti, porucha je v podstatě stará jako lidstvo samo.
Jak léčit ADHD v dospělosti
Dobrý den, farmakologická léčba ADHD u dospělých v ČR probíhá pouze formou účinné látky methylfenidát (Concerta – pouze v případě pokračování od dětského věku) nebo atomoxetin (Atominex, Aurodehade).Odborníci zabývající se příčinami vzniku ADHD uvádějí několik okruhů příčin rozvoje těchto poruch. Nejčastěji bývá zmiňováno drobné difúzní poškození mozkové tkáně způsobené nedostatečným přívodem kyslíku (hypoxie) či drobného krvácení (které také často vzniká dlouhodobějším nedostatkem přívodu kyslíku).Diagnostiku ADHD provádí psychiatr nebo klinický psycholog. Pokud studující váhá, zda vyhledat odbornou diagnostiku poruch ADHD, je možné nejdříve podstoupit tzv. diagnostický screening.
U dětí jde podle různých studií o tři až sedm procent populace, u dospělých o dvě až pět procent. „Typická dětská hyperaktivita se mění u dospělých ve vnitřní neklid a nepohodu. Porucha pozornosti zůstává pořád trvalá,“ dodal Theiner.
Jak se dědí ADHD : Mnoho pozornosti je věnováno genetickým faktorům, a proto se hovoří o dědičnosti ADHD. Vliv mohou mít i toxiny – děti s ADHD mají v anamnézách častěji kouření či užívání alkoholu matkou v těhotenství. Také někteří jedinci s vysokým obsahem olova v krvi vykazují příznaky ADHD.
Co dělá ADHD : ADHD do dospělosti přetrvává asi u 40 až 60% pacientů. Hyperaktivita ustupuje do pozadí nebo se projevuje spíše vnitřním neklidem. Přetrvává hlavně nepozornost a impulzivita. V dospívání hrozí zvýšené riziko užívání návykových látek nebo rozvoj poruch chování.
Jak funguje ADHD mozek
Děti s ADHD mají snížený průtok krve mozkem, takže mozkové buňky nejsou dostatečně okysličovány (a glukóza v předních oblastech mozku není dostatečně využívána). Ať už je příčina jakákoliv, je zřejmé, co nastane: nedostatečně okysličená buňka jednoduše řečeno ,,špatně“ pracuje, v nejkrajnějším případě odumírá.