Antwort Jak poznat že je chleba Nakynuty? Weitere Antworten – Jak poznat Nakynute těsto na chleba

Jak poznat že je chleba Nakynuty?
Udělejte do těsta 1cm důlek. a) Pokud se důlek postupně vyrovnává a mizí – těsto ještě není dokynuté, nechte kynout dál. b) Jestliže se důlek vyrovnává jen malinko, o pár milimetrů – těsto je vykynuté a připravené na pečení. c) Když důlek zůstává stále stejný, vůbec se nevyrovnává – těsto je už překynuté, rychle pečte.Lednicové kynutí – Když nemám dostatek času na pečení, po prvním kynutí chleba přeložím, vložím do ošatky, tu zabalím do igelitového pytle a dám do lednice. Tam chlebík kyne 8-16 hodin. Díky nízké teplotě probíhá kynutí pomaleji, ale zato intenzivněji, takže chleba má pak výraznější chuť.Chleba nechte kynout při pokojové teplotě 2 – 3 hodiny. (Správně vykynuté těsto lze poznat tak, že když ho prstem jemně stlačíte a ono se přiměřeně vrátí zpět, je vykynuté tak akorát. Pokud se vrátí příliš rychle, vykynuté není, pokud se nevrátí zpět, je překynuté.)

Proč mi Nekyne chleba : Chleba vypadal slibně po vytažení z trouby i po rozkrojení, ale po zakousnutí je chuťově až nepříjemně kyselý. Příčiny: Překynuté těsto – příště je třeba nechat těsto kynout kratší dobu. Obzvlášť v teplých dnech kyne těsto hodně rychle a je třeba tomu přizpůsobit i pečení (péct hned, jak je nakynuté).

Jak dlouho se hněte těsto na chleba

Napoprvé použijte klasickou chlebovou pšeničnou mouku, ne celozrnnou, ta kyne daleko obtížněji. Až si osaháte základní technologii, pak teprve začněte experimentovat. Množství mouky nijak neodměřuji, přisypávám ji postupně do robota, vychází to zhruba na půl kila. Těsto se hněte zhruba deset minut.

Jak dlouho nechat kynout těsto na chleba : Kynutí těsta

Těsto nechte kynout alespoň hodinu, ale můžete ho nechat kynout i několik hodin, nebo dokonce přes noc. V průběhu kynutí těsta je důležité těsto pravidelně kontrolovat a sledovat jeho růst. Pokud se zdá, že těsto příliš nenakynulo, prodlužte dobu kynutí.

Stáčení bochníku, kynutí v ošatce

Když těsto zvětší svůj objem o 70-80 % proti začátku, můžete ho chystat do ošatky (cedníku). Ošatku si předem pomocí sítka vysypejte žitnou moukou, stejně tak si poprašte pracovní plochu. Nemáte-li zatím ošatku, vystelte si cedník utěrkou a tu si poprašte moukou.

Pokud máme ošatku určenou přímo pro kynutí chleba, stačí ji pouze řádně vysypat moukou, dát do ní těsto a zakrýt utěrkou nebo dát celou ošatku i s těstem do igelitového pytle.

Co s Prekynutym těstem na chleba

Pokud se těsto po zatlačení prstu již nevrací do nakynuté podoby, je překynuté. Jeho vzhled již není tak pěkný. A jak si s těstem poradit Jednoduše ho promícháme a necháme znovu dokynout.Během kynutí několikrát těsto „přeložit“, zhruba tak po 45 minutách. To je důležité zvláště pro lidi, kteří nemají možnost opravdu kvalitně těsto promíchat. Až přemístíte těsto do ošatky, musí téměř dvojnásobně zvětšit objem.Během kynutí několikrát těsto „přeložit“, zhruba tak po 45 minutách. To je důležité zvláště pro lidi, kteří nemají možnost opravdu kvalitně těsto promíchat. Až přemístíte těsto do ošatky, musí téměř dvojnásobně zvětšit objem.

Po dokončení kynutí můžete těsto vytvarovat do požadovaného tvaru a umístit ho na plech. Pečivo se poté peče v předem vyhřáté troubě, s teplotou a časem pečení odpovídajícím druhu pečiva. Jak dlouho péct chleba v troubě Záleží na váze, obecně je to od 30 minut až po 50 minut.

Na jakou teplotu se peče chleba : Předehřejte troubu na 250 °C (horkovzduch na 230 °C – horkovzduch je určitě vhodný, když pečete více pecnů zaráz).

Jak upéct chleba aby nepraskl : Určitě je fajn chléb před pečením ostrým zoubkatým nožem nebo žiletkou naříznout, aby se mohl hezky rozevřít a nepopraskal. Když vsadíte chleba do trouby a nepečete v hrnci s poklicí (vizte způsoby pečení výše), přilijte vodu a nechte péct 15–20 minut. Pak páru vyvětrejte, v případě pečení v hrnci poklici sejměte.

Jak péct chleba bez ošatky

Když není ošatka, postačí utěrka a cedník, ve kterém těsto hezky vykyne. Ale pokud pečete povícero chlebů najednou nebo si brousíte zuby na bagety, je vůbec nejlepší koupit hrubé nebělené lněné plátno a pečivo nechat kynout na něm.

Ošatka se po použití musí nechat vyschnout na suchém a vzdušném místě, pak ji vyklepeme, případně nasucho očistíme kartáčkem. Rozhodně se nenamáčí do vody! Skladovat se musí rovněž na suchém a vzdušném místě aby se zabránilo případné plísni.4 Obvykle těsto překládáme přibližně 2x-4x během 4-5 hodin, zezačátku po 30-45 minutách. Doba kynutí záleží na celkové teplotě. Opět záleží na konzistenci těsta — pokud hodně teče, je třeba přeložit víckrát, pevná těsta tolik nepotřebují.

Jak poznat Prekynute těsto : Když dojde k překynutí těsta: toto může nastat hlavně v parném létě, anebo když je v místnosti, nebo v daném místě kde stojí ošatka s těstem, velké teplo. Pozná se to tak, že těsto velmi nabylo svůj objem (nafouklo se), dokonce může i někdy až „vytékat“ z ošatky.