Antwort Jak poznat životný rod? Weitere Antworten – Jak se určuje životnost

Jak poznat životný rod?
Životnost je kategorie gramatická, nesouvisí proto přímo s „životností“ reálnou –⁠⁠⁠ bývají proto rozlišovány pojmy životnost (v gramatice) a živost (v realitě). (Ne)životnost a (ne)živost spolu běžně kolidují, máme tak například neživotné, ale živé stromy, keře, naopak zase životné, ale neživé sněhuláky a strašáky.Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).Vzor soudce: soudce bez soudcE – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na samohlásku E a pokud je ve 2. pádě -E (např. výrobcE bez výrobcE).

Proč je soudce životný vzor : ŽIVOTNÁ podstatná jména:

pádě jednotného čísla odlišnou podobu od prvního pádu: pán – pána, muž – muže, předseda – předsedu  výjimku tvoří vzor soudce, ten má v 1. i 4. pádě jednotného čísla stejný tvar. odlišnou podobu mají životná podstatná jména také v 1.

Jak poznat životný a neživotný rod

Pokud se tvar změní, je životný (ten sněhulák, vidím sněhuláka – životné). Pokud se tvar nezmění, je neživotný (ten hrad, vidím hrad – neživotné).

Jaký rod je lid : hmyz, dobytek, lid, národ, … = rod mužský NEŽIVOTNÝ

Podstatná jména: rody

  1. Pokud se tvar změní, je životný (ten sněhulák, vidím sněhuláka – životné).
  2. Pokud se tvar nezmění, je neživotný (ten hrad, vidím hrad – neživotné).


Životnost mužského rodu

  1. určujeme ji pouze u podst. jmen rodu MUŽSKÉHO.
  2. r. mužský: – ŽIVOTNÝ ( kluk, pes) – NEŽIVOTNÝ (strom, telefon)
  3. názvy osob a zvířat = rod mužský ŽIVOTNÝ

Co je rod muzsky Zivotny

Životnost podstatných jmen rodu mužského zjistíme, řekneme-li si jméno v 1. a 4. pádě: Pokud se tvar změní, je životný (ten sněhulák, vidím sněhuláka – životné).umime.to/BWA

1. pád nominativ Kdo Co
4. pád akuzativ Koho Co
5. pád vokativ Oslovujeme, voláme
6. pád lokál O kom O čem
7. pád instrumentál S kým S čím

Základní pravidlo pro shodu přísudku s podmětem v množném čísle je, že pokud je podmět v rodě mužském životném, píšeme -i (muži byli), pokud je v rodě mužském neživotném anebo ženském, píšeme -y (stoly byly, ženy byly), pokud je v rodě středním, píšeme -a (prasata byla).

Když chceme určit u jména pád, musíme najít správnou pádovou otázku, pomocí které se na určované slovo zeptáme. Jak na to Uvědom si pozici daného slova ve větě, jaká slova rozvíjí a vedle jakých slov se nachází. Zeptej se na něj pomocí slov, které rozvíjí.

Jaký rod jsou děti : Pozn.: Podstatné jméno dítě je v čísle jednotném rodu středního, v množném čísle však ženského, a v přísudku proto píšeme tvrdé ‑y: Děti seděly v koutě a ani nedutaly.

Co to je životnost : Životnost je vlastnost předmětu, která označuje jak dlouho si předmět udrží své původní, nebo téměř původní vlastnosti (kromě vlastní provozuschopnosti např. též výkonnostní charakteristiky a spolehlivost, v některých případech i užitkové vlastnosti esteticko-vzhledové či hygienické – např. hlučnost).

Kolik rodu má čeština

Čeština rozlišuje 3 jmenné rody: mužský (maskulinum), ženský (femininum) a střední (neutrum). Mužský rod se dále člení na životný a neživotný.

V češtině rozlišujeme u podstatných jmen tři různé rody: rod mužský, rod ženský a rod střední. Jednotlivé rody od sebe odlišujeme podle toho, jakým ukazovacím zájmenem si můžeme na slovo ukázat: V množném čísle se zájmena trochu mění: mužský rod = TI, ženský rod – TY, střední rod TA.V češtině rozlišujeme 7 pádů:

  • pád. nominativ. Kdo Co Pracuje jako dělník.
  • pád. genitiv. Koho Čeho Cesta vedla z města.
  • pád. dativ. Komu Čemu Navzdory počasí přišel včas.
  • pád. akuzativ. Koho Co Viděl lupiče krást.
  • pád. vokativ. Oslovujeme, voláme. Honzo, pojď sem! Pane Vomáčko, děkuji.
  • pád. lokál. O kom O čem
  • pád.

V jakém pádě oslovujeme : Pátým pádem (vokativem) se v komunikaci oslovuje (pane inženýre) nebo se zvoleným oslovením hodnotí adresát (drahoušku, sketo).