Antwort Jak poznat ječmen? Weitere Antworten – Jak poznat ječmen od pšenice
U nahých obilek (pšenice, žito) vyrůstá vzrostný vrchol i zárodečné kořínky na jedné straně obilky z místa, kde je umístěn zárodek. U obilek pluchatých (ječmen, oves) prorůstá vzrostný vrchol od klíčku mezi oplodím a pluchou a objevuje se na opačném konci obilky, než je zárodek.Žito je úzce spjato s ječmenem a jejich rozlišení je obtížné. Žito má tendenci být delší a štíhlejší než ječmen nebo pšenice a vyznačuje se delšími vousy. … Žito se v Evropě hojně používá k výrobě chleba, piva a krmiv.Většina druhů vytváří několik odnoží. Pochva listů vyrůstající z kolének přechází v listovou čepel s rovnoběžnou žilnatinou. Na rozhraní pochvy a čepele vyrůstá jazýček a čepel je zakončena oušky. Tvar jazýčku a oušek může být rozlišovacím znakem některých obilnin (pšenice, ječmen, žito, oves).
Jaký je rozdíl mezi obilím a obilovinou : „cereals“) a obiloviny jsou synonyma, z pohledu českého jazyka je ale označení „obiloviny“ příhodnější. Rozdíl mezi obilninami a obilovinami spočívá v tom, že zatímco „obilniny“ označují skupinu plodin, pěstovanou kulturu, porost nebo rostliny, tak „obiloviny“ mají význam produktu, zrna.
Jak se pozná pšenice
Pšenice je bez vousků, dá nám mouku na housku. Víš, jak poznáš žita lán Vousy trčí do všech stran. Ječmen pořádek má rád, vousy češe do dvou řad.
Co se dělá z ječmene : Nejkvalitnější část produkce (v Česku asi 30 % jarních ječmenů) slouží k výrobě sladu. V antice byla ječná kaše běžným jídlem, dodnes se konzumuje na Blízkém Východě. V Evropě ječmen z přímé konzumace vytěsnila hlavně pšenice. Běžné jsou však ječné kroupy a krupky, sloužící jako přísada do polévek a dušených jídel.
Nutriční hodnota žita je velice vysoká. Obilky obsahují přibližně 70 % sacharidů, 9-15 % bílkovin, 1,5 % tuku, vlákninu a pestrou škálu minerálních látek – draslík, fosfor, železo, síru, fluor a další. V minulosti si lidé žita cenili rovněž pro jeho příznivé léčebné účinky.
JEČMEN (Hordeum L., 1753) je rod čeledi lipnicovitých. Zahrnuje 25 druhů planého ječmene a jeden druh kulturní: ječmen setý (Hordeum vulgare L..), který patří k hospodářsky nejvýznamnějším rostlinám. Kulturní ječmen je jednoletá jarní nebo ozimá obilnina; některé plané druhy jsou víceleté.
Co patří do obilovin
Nejznámějšími a u nás nejčastěji pěstovanými obilovinami jsou pšenice, ječmen, žito, oves a kukuřice.
- Pšenice. Pšenice je celosvětově nejdůležitější obilovinou zajišťující výživu lidské populace na světě a je zároveň tou nejrozšířenější pro pekařské využití.
- Špalda.
- Žito.
- Ječmen.
- Oves.
- Kukuřice.
- Pohanka.
- Rýže.
Z obilovin se vyrábí především pečivo, těstoviny, ovesné vločky, cornflakes, jáhly, kroupy. Obiloviny jsou dobrým zdrojem sacharidů. Jsou zdrojem vitaminů, minerálních látek, vlákniny a rostlinných bílkovin.Když obiloviny, tak celozrnné
Pokrývají přibližně třetinu energetické hodnoty, jsou zdrojem minimálně poloviny přijímaných bílkovin, sacharidů a v menší míře také tuků. Velkou předností je vhodný poměr výživných látek, v tomto případě glycidů a bílkovin. Kromě toho zajišťují přísun vitamínu E a vitamínů skupiny B.
Obiloviny druhy. Obiloviny dělíme podle několika kritérií, tím nejvýznamnějším je obsah lepku. Mezi bezlepkové (obiloviny i pseudoobiloviny) patří rýže, proso (jáhly), amaranth, quinoa, kukuřice, pohanka a některé odrůdy ovsa. Obiloviny obsahující lepek (gluten) jsou pšenice (včetně špaldy), žito, ječmen a oves.
Jak rozeznat pšenici od žita : Žito. Žito je vedle pšenice druhou nejčastěji používanou obilovinou pro výrobu mouky. Zatímco pšeničné mouky jsou jasně bílé nebo lehce nažloutlé barvy, žitné mouky charakterizuje našedlá až šedohnědá barva. Nejčastěji se používají na výrobu chleba.
Jak chutná ječmen : Nálev a chuť ječmene
Chutná bylinkově, nasládle, není hořký ani svíravý. Jeho chuť je ovšem specifická. Užívá se přímo do nápojů nebo pokrmů. Protože jde o skutečně rozemleté lístky a žádný extrakt, úplně se nerozpustí.
Jak vařit ječmen
Do hrnce dejte 3-4 šálky vody a čajovou lžičku soli. Přidejte propláchnutý ječmen a při střední teplotě vařte cca 20-25 minut (do požadované měkkosti uvařeného ječmene – vyzkoušejte); poté nechejte pod pokličkou cca 5-10 minut „dojít“. Uvařený ječmen propláchněte horkou vodou, nechejte na cedníku okapat.
Má nižší obsah lepku než pšeničná mouka, což znamená, že je vhodná pro ty, kteří jsou citliví na lepek. To činí žitnou mouku ideální volbou pro pečení chleba a dalších pečiv s robustní chutí. Jednou z největších výhod žitné mouky je její schopnost přidávat do pečiva nezaměnitelnou oříškovou chuť a vůni.Pšeničný chléb má o trošku více bílkovin než žitný chléb (6 g / 2 plátky, respektive 5,4 g / 2 plátky), ale žitný chléb má více vlákniny (3,7 g na 2 plátky), zatímco 2 plátky pšeničného chleba obsahují 2,4 g vlákniny. Žitný chléb také obsahuje o 20% méně kalorií než pšeničný chléb.
Kolik je druhů ječmene : Ječmen (Hordeum) je rod čeledi lipnicovitých. Zahrnuje 25 druhů planého ječmene a jeden druh kulturní: ječmen setý (Hordeum vulgare L.), který patří k hospodářsky nejvýznamnějším rostlinám.