Antwort Jak poznat kvalitni tričko? Weitere Antworten – Jak poznat kvalitní triko

Jak poznat kvalitni tričko?
Dá se říct, že čím je gramáž nižší, tím je tričko lehčí a průsvitnější. Naopak u velké gramáže bude tričko pevnější, teplejší a lépe bude držet tvar. Nedá se ovšem říct, že by vyšší gramáž nutně znamenala vyšší kvalitu. Vždy záleží na použitých materiálech a provedení.Čím vyšší gramáž, tím je tričko těžší, teplejší a má lepší podmínky pro následný potisk. Trička v gramáži 140 – 150 g/m jsou určena pro nošení pod košili. Optimální gramáž pro potisk je mezi 180 – 220 g/m.Jak měřit

  1. Výška trika je vlastně nejdelší část trika, tedy od límečku až k dolnímu kraji.
  2. Šířku trika měříme pod rukávy, přes prsa. ( u pásnkého je to jedno kde, je po celé délce stejné)
  3. Třetí a poslední rozměr, délku rukávu, měříme od ramena dolů. Podobně změříte i tílko nebo sukni.

Co znamená gramáž látky : Gramáž textilu určuje hustota pleteniny, z které je vyrobený firemní, reklamní velkoobchodní oděv a udává se v m2, např. 160g/m2 znamená, že pletenina o velikosti 1m2 má váhu 160g.

Jak poznám bavlněné tričko

Bavlněné vlákno je samo o sobě málo elastické, proto se bavlněné látky mačkají a vytahují. Přidáním elastanu do bavlněné látky se tento nedostatek vyrovná, proto jsou trička s elastanem tvarově stálejší než ta z čisté bavlny. Také kvalitní dlouhovlákenná bavlna se méně mačká a deformuje.

Jak zjistit gramáž trička : Gramáž bavlny v podstatě uvádí, kolik váží m2 látky. V podstatě čím vyšší gramáž, tím tlustší (a potažmo teplejší) je látka. Na trička pro dospělé postačí tak 160-220g/m2. Ještě doporučuji jednu věc – zmáčknout okraj oděvu v pěsti.

Zjistit gramáž není složité: udává se v gramech na metr čtvereční (g/m2) a změříte ji tedy zvážením kusu látky ve tvaru čtverce o rozměrech 1 x 1 metr (neboli jednoho čtverečního metru). Samozřejmě můžete zvážit libovolný kus látky a ke gramáži se dopočítat starou dobrou trojčlenkou.

Podle odborníku by se kousky pro každodenní nošení, mezi které patří například i džíny, měly prát jednou za čtyři až pět nošení. Například tričko by se mělo prát po každém použití.

Jak si vybrat tričko

Délku trička – standardně se měří od ramene k horní části boků, ale záleží jen na vašem stylu. Zatímco někteří lidé mají raději delší trička, jiní preferují kratší střih; Délku rukávů – ano, i rukávy mají při výběru vhodné velikosti své místo. Nejlépe vypadají, pokud překrývají zhruba horní polovinu paží.Základním ukazatelem kvality látky je její jemnost.

Ta má i vlastní měřítko. Jemnost použité příze je nejčastěji udávána v anglických textilních jednotkách NE, které označují počet metrů jednoduché příze vážících 0,59 gramů (nebo počet 840-yardových délek vážících jednu libru).Pro poznání 100% bavlny existuje jedna zkouška, která se v podstatě dá udělat v domácích podmínkách, avšak musíte nějak šikovně získat z oblečení vlákno. Ke zkoušce potřebujete zápalky nebo zapalovač. Bavlněné vlákno se snadno zapaluje a rychle hoří jasným plamenem. Tvoří jemný šedý popel.

Co se dá obecně brát jako znamení kvalitní mikiny, je například její gramáž. Čím těžší je mikiny, tím víc toho pravděpodobně vydrží. V tomhle ohledu se můžeš na vlastní oči (ruce) přesvědčit například u produktů ze série Nike Lab.

Jak poznat kvalitní tkané látky : Obecně platí, že úplety vyrobené z kvalitních přírodních vláken (bavlna, vlna, hedvábí nebo lyocell, ad.) jsou považovány za více kvalitní než vlákna umělá – nejčastěji polyester. Přírodní vlákna mají dobré tepelné a vlhkostní vlastnosti, což ve výsledku znamená, že jsou více pohodlné na nošení.

Jak často by se mělo měnit tričko : Podle odborníku by se kousky pro každodenní nošení, mezi které patří například i džíny, měly prát jednou za čtyři až pět nošení. Například tričko by se mělo prát po každém použití. Naopak sukně a látkové kalhoty stačí prát až po sedmém obléknutí.

Jak často prát oblečení

Jak často byste měli prát své oblečení

  • Kalhotky a ponožky po každém použití.
  • Podprsenky perte po každém třetím až čtvrtém použití.
  • Cokoliv bílého a hedvábného je zapotřebí vyprat po každém nošení.
  • Košile a halenky perte po každém nošení.
  • Sportovní oblečení perte po každém nošení.
  • Vesty se perou tak dvakrát za sezónu.


Když máte vysokou gramáž s nekvalitním ušitím – můžete to rovnou nazvat jako letní mikinou s dekovinou na vrchu ( mívají často na povrchu žmolky, chloupky ). Kvalitní tričko by se mělo minimálně srazit (ano malé procento se sražením počítá – dle norem je i stanoveno).Syntetická vlákna mají lepší schopnost odvádět pot od těla na povrch oblečení, kde se rychle vypařuje. To udržuje tělo suché a v pohodlí i při intenzivním cvičení. Syntetické materiály mají vyšší prodyšnost než bavlna, což znamená lepší cirkulaci vzduchu a odvádění tepla z těla.

Jak vybrat kvalitní mikinu : Běžné mikiny se pohybují okolo 240–280 g/m2, na náročnější aktivity sáhněte po silnějších kouscích od 290 g/m2. Také známé flísky jsou vyrobené ze 100% polyesteru. Fleecové mikiny jsou dostatečně prodyšné a zároveň dobře izolují teplo. Jsou příjemné na dotek a skvěle se hodí na cestování díky nízké hmotnosti.