Antwort Jak poznat potíže se slezinou? Weitere Antworten – Jak se projevuje problém se slezinou

Jak poznat potíže se slezinou?
Závratě, mžitky před očima, časté krvácení z nosu. Tvorba podlitin a modřin z důvodu nedostatečné tvorby krevních destiček. Onemocnění sleziny (i té skutečné) bývají doprovázena únavou (slezina je zodpovědná za „výrobu“ energie z potravy). Tato únava je často provázena mírnou depresí.Bolest v levém podžebří bývá znakem toho, že se slezina zvětšuje a tlačí tak na ostatní orgány. Stává se to v důsledku např. leukemie či onemocnění jater. Samotná onemocnění sleziny nebývají příliš častá, může se jednat o záněty, abscesy, nádory či infarkt.Při mononukleóze často dochází ke zvětšení jater a sleziny a jednou z nejzávažnějších komplikací je prasknutí sleziny, které se projevuje velmi silnou bolestí v levém nadbřišku. Jedná se o život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitý lékařský zásah.

Co dělá v těle slezina : Slezina (řec. σπλήν, splen; lat. lien) náleží funkčně k cévnímu systému jako orgán, kde dochází k vychytávání a destrukci opotřebovaných erytrocytů, a kde se v mízních uzlíčcích tvoří lymfocyty. Zároveň je slezina největším lymfatickým orgánem a hlavním místem obrany proti škodlivinám a infekci vnikajícím do cirkulace.

Co poškozuje slezinu

Jednou z nejčastějších nemocí, které postihují slezinu, je její zvětšení. Souvisí zpravidla s chorobami krve, jako jsou anémie, leukémie nebo maligní lymfom, ale může se objevit i u chorob jako žloutenka, infekční mononukleóza, malárie, rakovina nebo cirhóza jater, portální hypertenze či Hodgkinova choroba.

Kdy se zvetsuje slezina : Zvětšení sleziny

Děje se tak při stavech, které se nazývají hemolytické anémie. Ke zvětšení sleziny mohou vést také jiné krevní choroby – patří k nim některé druhy leukémií. Někdy se slezina při chronických leukémiích zvětší natolik, že dosahuje z levého horního rohu břišní dutiny až do jejího pravého dolního rohu.

Slezina se nachází v levém podžebří pod bránicí, slinivka (pankreas) je uložena přímo pod žaludkem. Oba orgány spolu úzce souvisí a při nutnosti regenerace jednoho z nich je dobré zaměřit se na posílení obou. Společně totiž tvoří jeden meridián, tj. energetický okruh.

dochází někdy k prasknutí sleziny. V takovém případě dochází k masívnímu krvácení do břišní dutiny a je nutné slezinu odstranit. Slezinu je také možno odejmout po břišních operacích prováděných za účelem zjištění diagnózy nebo rozsahu lymfatických nádorů – lymfomů.

Co prospiva slezině

Slezinu oslabují studené nápoje, především rajčatové a citrusové, ořechy, pšenice, káva. Prospívá í petržel, celer, skořice, mrkev, dýně. Společně se žaludkem slezinu vyživují také med a mléko.Slezinu oslabují studené nápoje, především rajčatové a citrusové, ořechy, pšenice, káva. Prospívá í petržel, celer, skořice, mrkev, dýně. Společně se žaludkem slezinu vyživují také med a mléko.Zařaďte do svého jídelníčku dýně, mrkev, celer, vlašské ořechy, červené fazole, kvalitní kuřecí maso, skořici, zázvor, ženšen, slzovku. Vhodné jsou vývary a úprava masa i zeleniny dušením a vařením. Celkově odlehčete jídelníček a můžete se zaměřit i na očistu jater a žlučníku.

Funkce sleziny

Dochází v ní k syntéze protilátek. Slouží také jako krevní filtr s velkým množstvím makrofágů. Ty pohlcují a destruují poškozené nebo zanikající erytrocyty, leukocyty, bakterie a další materiál. Podílí se na recyklaci železa.

Co se stane kdyz vám vezmou slezinu : Mezi základní vakcinace patří: očkování proti pneumokokům – tato vakcína je doporučována všem osobám, jejichž slezina nefunguje správně nebo byla odstraněna. Dostupná je vakcína Prevenar 13 a dále vakcína Apexxnar, která pomáhá chránit proti 20 sérotypům bakterie Streptococcus pneumoniae.

Kde má clovek slezinu : Slezina se nachází v levém podžebří pod bránicí, slinivka (pankreas) je uložena přímo pod žaludkem. Oba orgány spolu úzce souvisí a při nutnosti regenerace jednoho z nich je dobré zaměřit se na posílení obou. Společně totiž tvoří jeden meridián, tj. energetický okruh.

Co Nejist na slezinu

Slezina a žaludek

Slezinu podporuje sladké, hnědý cukr nebo med. Naopak nadměrná konzumace sladkých jídel vede k jejímu oslabení. Slezinu oslabují studené nápoje, především rajčatové a citrusové, ořechy, pšenice, káva.

Jedinci s nefunkční slezinou nebo po jejím chirurgickém odstranění by měli pamatovat na opatření, která pomáhají snížit riziko rozvoje sepse. Informujte proto všechny své lékaře a jiné pečovatele o svém stavu a noste s sebou kartičku či jinou identifikaci člověka žijícího bez sleziny.Jak podpořit správnou funkci sleziny a slinivky:

Zařaďte do svého jídelníčku dýně, mrkev, celer, vlašské ořechy, červené fazole, kvalitní kuřecí maso, skořici, zázvor, ženšen, slzovku. Vhodné jsou vývary a úprava masa i zeleniny dušením a vařením.

Co na zklidnění slinivky : Dodržujte dostatečný pitný režim. Vhodná je voda, Bílinská kyselka či čaje (smetánka, měsíček, čekanka, vyhněte se naopak silnému černému a zelenému čaji). Slinivce můžete ulevit nahrazujícími trávicí enzymy (Kreon 25.000 i 40.000, Panzytrat 25.000, Pangrol 20.000, Panzynorm Forte-N, Pancreolan…).