Antwort Jak poznat rakovinu střeva? Weitere Antworten – Jak vypadá stolice při rakovině

Jak poznat rakovinu střeva?
Při rakovině tlustého střeva bývá jedním z nejtypičtějších příznaků změna stolice. Ta může výrazně zapáchat, může být tmavá/černá, s příměsí hlenu a nebo krve na povrchu či uvnitř.Příznaky onemocnění:

  • změna pravidelnosti stolice.
  • hubnutí
  • průjmy a zácpy, střídání těchto stavů
  • krev nebo hleny ve stolici (může být doprovázená únavou a bledostí při chudokrevnost)
  • stolice odcházející ve tvaru úzkého proužku.
  • nadýmání, pocit plnosti, křeče.
  • častý a bolestivý odchod větrů
  • časté nucení na stolici.

Postupem času se přidají bolesti v podbřišku, můžete mít problém s plynatostí nebo křečemi v břiše. Ztratíte chuť k jídlu, budete trpět nevysvětlitelnou únavou a možná i pocity na zvracení a nevolností.

Jak se zjistuje rakovina Strev : kolonoskopie, ultrazvuk břicha, CT břicha, magnetická rezonance a laboratorní vyšetření krve). Lékař rozhodne o jejich vhodné kombinaci podle individuálního stavu. Bližší informace o diagnostice rakoviny tlustého střeva a konečníku najdete na Národním zdravotnickém informačním portálu (NZIP).

Proč stolice smrdí

Nadmíru páchnoucí exkrement může zvěstovat různé infekce, celiakie, ulcerózní kolitidu (idiopatický střevní zánět) či dokonce Crohnovu nemoc. Jednou z nejznámějších příčin zapáchající stolice je lamblióza, což je nejčastější protozoární nákaza (způsobená prvoky) v České republice.

Jaká má být barva stolice : Normální barva stolice se pohybuje od světle hnědé až po tmavě hnědou, což je výsledkem trávení potravy a přítomnosti bilirubinu, žlučového pigmentu, který vzniká při rozkladu červených krvinek v játrech.

Pro ilustraci: zatímco u patnáctiletých Čechů se každoročně objeví 18 případů rakoviny na 100 tisíc lidí, u padesátiletých je to 502 případů a po osmdesátce dokonce 2203 případů. Pro každé onkologické onemocnění je typický věk nástupu trochu jiný.

Mezi nejtypičtější příznaky doprovázející zánět tlustého střeva patří:

  1. průjem s příměsí krve a hlenu.
  2. bolest a krvácení z konečníku.
  3. křečové bolesti břicha.
  4. nevolnost.
  5. ztráta chuti k jídlu.
  6. zvýšená teplota.
  7. úbytek na váze.

Jak bolí nádor ve Streve

Často jsou doprovázeny bolestmi břicha, nadýmáním, křečemi a mají vliv na celkový břišní dyskomfort. Pokud trpíte některým z těchto příznaků, měli byste navštívit svého ošetřujícícho lékaře: změna pravidelnosti stolice. průjem nebo zácpa (nebo střídavě oboje)Odběry krve – zahrnují sedimentaci, krevní obraz, základní biochemický rozbor krve, hormony štítné žlázy, nádorové markery (podle pohlaví) – CEA, PSA, volný PSA, CA19-9, AFP, HCG , Ca125 a analýzu hladiny vitamínu D. Vyšetření moči. Vyšetření na skryté krvácení do zažívacího traktu.Mezi nadýmavé potraviny patří luštěniny, košťálová zelenina, cibule, česnek, silně kořeněná jídla, sycené vody, kynuté pečivo, obzvláště to čerstvě upečené a alkohol, především víno. Tyto potraviny jsou bohaté na síru, která ovlivňuje střevní bakterie a vzniká sirovodík páchnoucí po shnilých vejcích.

Žlutá stolice souvisí se složením jídelníčku. Buďto obsahuje příliš mnoho tuků, nebo světlá stolice signalizuje potíže se slinivkou, s funkcí jater a žlučníku. Žlutá barva se objevuje také při průjmu po alkoholu a souvisí s játry. Zelená stolice se nejčastěji vyskytuje při infekčním průjmu.

Co znamená hodně světlá stolice : Světlá stolice (až šedá) – vyskytuje se u zánětů žlučníku, žlučníkových kamenů, cirhózy jater. Může jít ale také o nedostatečnou činnost ledvin. Někdy může jít jen o důsledek užívání léků, které obsahují hydroxid hliníku, případně po vyšetření, při kterém se používá bariový test.

Jak se poznají metastázy v těle : Metastatické postižení kostí se může projevit bolestmi nebo až zlomeninou narušené kosti. Metastatické postižení plic a pohrudnice je často provázeno dušností, kašlem nebo bolestmi na hrudi. Tlak a bolest v pravém podžebří nebo zežloutnutí kůže mohou být příznaky nádorového postižení jater.

Kde bolí střeva

Bolest břicha v nadbřišku a okolo pupku

V oblasti pupku nebo nad/pod pupkem se objevují průvodní bolesti appendixu a tenkého střeva. Kolikovitou bolest v této oblasti zase způsobuje střevní obstrukce. Bolest kolem pupku či v pravém podbřišku trápí mimo jiné pacienty s Crohnovou nemocí.

Pro dosažení zdravého střeva je nezbytný dostatečný příjem vlákniny s důrazem na prebiotickou vlákninu. Dále pak příjem probiotických mikrobiálních kultur formou fermentovaných potravin či doplňků stravy a pravidelná fyzická aktivita.Mezi možné hlavní příznaky zde patří ztráta energie, rychlá únavnost, bledost, časté infekce a krvácivost z nosu a dásní, nadměrná tvorba modřin a červených teček na kůži, zvětšené mízní uzliny, bolesti břicha, bolesti kostí a kloubů, případně horečka, noční pocení, bolesti hlavy, nechutenství a úbytek na váze.

Co dělat při podezření na rakovinu : Při podezření na zhoubné onemocnění je proto třeba se obrátit na praktického lékaře nebo specialistu příslušného oboru.