Antwort Jak poznám reflux jícnu? Weitere Antworten – Jak se projevuje reflux jícnu

Jak poznám reflux jícnu?
Refluxní choroba jícnu (RCHJ, reflux) je nejčastější onemocnění trávicího ústrojí postihující až čtvrtinu evropské populace. Je provázena nepříjemnými pocity (např. pálení žáhy, pocit vracení šťáv do úst, pachuť v ústech, pálení v krku, zahlenění) a znatelně tak zhoršuje kvalitu života.gastroezofageální reflux (reflux jícnu).

Při něm dokonale netěsní svěrač, který spojuje žaludek a jícen. Kyselý obsah žaludku se tak vrací zpět do jícnu, kde dráždí sliznici. Někdy pronikne až do úst a způsobí hořkokyselou chuť jako při zvracení. Tento stav se obvykle zhoršuje v noci, v poloze vleže.Proti pálení žáhy pomáhají jedlá soda, jablka nebo mléko, také poloha ve stoje nebo v sedě. Primární je úprava jídelníčku spočívající v pravidelné stravě, vyvarování se nevhodných kombinací jídel a omezení kořeněných a sladkých jídel a alkoholu.

Jak se vyšetřuje reflux : Jak vyšetření probíhá Pro vyšetření je potřeba umístit do sledované oblasti – koncového jícnu těsně nad žaludek – měřící zařízení. Vsedě je nosem zavedena 3mm tenkou ohebnou hadičku (sondu) až do žaludku. Pro snadnější zavedení je sonda potřena znecitlivujícím gelem s anestetikem (Mesocain).

Jak se zbavit refluxu jícnu

Hlavním pilířem úspěchu léčby jícnového refluxu je zdravý životní styl, který zahrnuje absenci některých potravin a nápojů, jako jsou sycené limonády, alkohol, kofeinové nápoje, čokoláda, česnek, cibule, smažená a tučná jídla, citrusy, rajčata, pepř a další.

Co zpusobuje reflux jícnu : Mezi ty nejčastější patří jídla, která se dlouho tráví, způsobují říhání, nebo dráždí žaludek. Dále je to pití kyselých nápojů (např. víno), alkoholu, silné kávy, či kouření tabáku. Na vině je také nadváha, jelikož zvyšuje tlak na jícnový svěrač.

Reflux jícnu a bylinky

Do své stravy můžete také zařadit bylinky a koření proti pálení žáhy. Patří mezi ně např. zázvor, fenykl, oregano, bazalka, tymián a rozmarýn.

Hlavním pilířem úspěchu léčby jícnového refluxu je zdravý životní styl, který zahrnuje absenci některých potravin a nápojů, jako jsou sycené limonády, alkohol, kofeinové nápoje, čokoláda, česnek, cibule, smažená a tučná jídla, citrusy, rajčata, pepř a další.

Co Nedelat při refluxu

Co nejíst a nepít při jícnovém refluxu

  • sycené limonády,
  • alkohol,
  • kofeinové nápoje,
  • čokoláda,
  • česnek,
  • cibule,
  • smažená a tučná jídla.

Na dotaz odpovídá PharmDr.

Doporučuji zkonzultovat medikaci s lékařem. Jen dovětek pod čarou: pro akutní použití k doplnění Vámi užívaného preparátu lze zvolit přípravky na bázi jedlé sody či slabých hydroxidů (Rennie, Maalox, Talcid..) nebo alginátové soli branicí refluxu kyselého obsahu žaludku do jícnu (Gaviscon).Změna životního stylu při refluxu

  • Vynechte potraviny a nápoje způsobující reflux a pálení žáhy: čokoláda a sladké pokrmy, mátový čaj, tučná jídla a fastfood, nápoje s obsahem kofeinu, alkoholické nápoje.
  • Jezte pomalu a menší porce.
  • Přestaňte kouřit.
  • Zhubněte.
  • Nestresujte se.


začít s nejefektivnějšími léky k vyhojení a úlevě obtíží s následným pozvolným snižováním dávky v udržovací léčbě. U refluxní ezofagitidy by léčba plnou dávkou (2×20 mg omeprazol, 2×30 mg lanzoprazol, 1–2×40 mg pantoprazol) měla trvat 4–8 týdnů s následným podáváním 1× denně.