Antwort Jak pripravit zelí červené? Weitere Antworten – Jak ochutit červené kysane zeli
Dochuťte cukrem a octem. TIP REDAKCE: Stejným způsobem můžete připravit i bílé nebo zakysané zelí. Kysané zelí před přípravou pouze slijte a propláchněte vodou.Bramboru oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle, přidáme mouku a promícháme. Touto směsí zahustíme zelí a ještě chvíli dusíme. Nakonec přidáme ocet, cukr a sůl podle chuti.Dušené zelí: Bílé i červené zelí je výborné dušené, jako příloha k pečenému masu, náplň do bramboráků či jako vegetariánská verze masových jídel. Dušené zelí je lehce stravitelné, a když do něj přidáte karamelizovanou cibulku a nastrouháte jablko, máte hotovou delikatesu.
Jaké koření do červeného zelí : Na hlávku zelí spotřebujete 125 ml octa a 100 g cukru, větší cibuli, lžičku zeleného pepře a bobulí jalovce, snítku šalvěje a 750 ml vína. 3. Červenému zelí prospěje špetka skořice, badyánu nebo hřebíčku, do cibulového základu na bílé zelí se hodí zarestovat třeba i mletou červenou papriku.
Jak dusit červené zelí
Zelí zbavíme svrchních listů, tvrdého stonku a nakrájíme. Na másle osmažíme cibuli, ke konci přidáme cukr (já dávám třtinový), opražíme a potom přidáme nakrouhané zelí. Dusíme na másle, na mírném ohni pod pokličkou za občasného míchání asi 20 minut.
Jak dlouho se má vařit zelí : Zelí propláchnu, odstraním případné zbytky košťálu. Přendám ho do hrnce, zaliju vodou tak, aby bylo akorát ponořené, a dusím ho doměkka, trvá to asi 15 minut. Na sádle zpěním cibuli, přidám na kostky nakrájenou slaninu a opeču vše dozlatova. Pak cibuli se slaninou zapráším moukou a opékám do tmavší jíšky.
Poprášení moukou: Nejjednodušší způsob zahuštění spočívá v poprášení moukou, když už se dušení zelí blíží ke konci. Žádná jíška, žádná zápražka, žádné dlouhé prováření. Tohle je těch slibovaných pět vteřin, víc není potřeba. Přes malý cedníček obdaříte měkké zelí lehkým popraškem hladké mouky.
Kyselost regulujeme přiléváním láku ze zelí. Nakonec dochutíme cukrem, případně solí, a kdo má rád, i pepřem. Bramboru oloupeme, nastrouháme najemno a vmícháme do zelí (nebo zahustíme lžící polohrubé mouky) a necháme ještě provařit. Zelí můžeme podávat posypané osmaženou cibulí nebo škvarečky slaniny.
Proč jíst kyselé zelí
Obsahuje vitaminy A, C, E a K i řadu minerálů, jako jsou draslík, vápník, fosfor, síra, hořčík či fluor. 70–80 % našeho imunitního systému je ve střevech. Je-li špatná střevní mikroflóra, jsme mnohem náchylnější k nemocem. Kysané zelí svou probiotickou funkcí pomáhá udržovat střevní mikroflóru plně fit.
- Zapečené vrstvené zelí s mletým masem. Více než hodinu.
- Zelňáky se škvarky. Do hodiny.
- Zelí s kokosem a nudlemi. Do 30 minut.
- Pomalu pečená vepřová krkovice na zelí Více než hodinu.
- Pikantní zelný salát. Do hodiny.
- Zelná polévka s houbami a kroupami. Více než hodinu.
- Nudle se zelím a slaninou. Do hodiny.
- Zelné palačinky. Do hodiny.
Zelí nasypeme do nádoby vhodné ke šlapání (v našem případě plastový dřez nebo dětská plastová vanička). Na 1 kg zelí přidáváme 1,5 dkg soli a pak také kmín.
Pečené zelí
Stejně jako batát, dýně a řepa, se dá skvěle upéct i hlávkové zelí. A je opravdu luxusní – měkké, s křupavými listy, mírně nasládlé se zlatavou kůrčičkou. Doporučujeme podávat s tofunézou, majonézou z čočky, hummusem nebo dipem.
Jak dobře uvařit zelí : Nudličky zelí vhodíme do hrnce, podlijeme dostatečným množstvím vroucí osolené vody, ochutíme kmínem, nezakrýváme poklicí, aby mohly čpící látky vyprchat a vaříme. Po částečném změknutí scedíme, vývar zachytíme. Nevaříme úplně doměkka, protože se zelí bude ještě dusit na tuku a bylo by rozbředlé.
Jak správně vařit zelí : Nudličky zelí vhodíme do hrnce, podlijeme dostatečným množstvím vroucí osolené vody, ochutíme kmínem, nezakrýváme poklicí, aby mohly čpící látky vyprchat a vaříme. Po částečném změknutí scedíme, vývar zachytíme. Nevaříme úplně doměkka, protože se zelí bude ještě dusit na tuku a bylo by rozbředlé.
Jak dlouho se vaří červené zelí
Zelí zbavíme svrchních listů, tvrdého stonku a nakrájíme. Na másle osmažíme cibuli, ke konci přidáme cukr (já dávám třtinový), opražíme a potom přidáme nakrouhané zelí. Dusíme na másle, na mírném ohni pod pokličkou za občasného míchání asi 20 minut.
Zelí: Cibuli nakrájejte a zpěňte na sádle. Jakmile zesklovatí, přidejte nakrouhané zelí a několik minut ho za občasného míchání restujte. Pak ho podlijte vínem (ideálně stejným, jaké jste použili i při pečení husy) a ochuťte solí, pepřem, skořicí, zázvorem, cukrem a jablečným octem.Skvěle chutná i syrové kysané zelí, ze kterého jsme vymačkali šťávu a přimíchali do něj vařenou čočku nebo brambory a ochutili majoránkou či bazalkou. Užívat můžete i samotnou šťávu z kysaného zelí. Její chuť můžete zjemnit přidáním medu v poměru jedna ku jedné a zředit libovolným množstvím vody nebo mrkvové šťávy.
Na co pomaha kysané zelí : Kysané zelí obsahuje probiotika.
Probiotika podporují “hodné” bakterie ve vašem střevě, imunitní systém, dobré trávení, střevní mikroflóru a pomáhají syntetizovat vitamíny B. Mohou také mírnit průjem způsobený užíváním antibiotik. Šťáva z kysaného zelí může působit jako projímadlo a pomáhat tak předcházet zácpě.