Antwort Jak probíhá canisterapie? Weitere Antworten – Co obnáší canisterapie

Jak probíhá canisterapie?
Canisterapie je druh terapie, při které se využívá kontaktu se psem pro zlepšení psychického i fyzického stavu člověka. Canisterapeutický tým tvoří psovod a pes. Lze tuto metodu využít ke zklidnění, soustředění a také k aktivizaci klientů při léčení situací, kdy jiné metody nejsou účinné.Výcvik asistenčního psa stojí 150 000 až 200 000 Kč. Pes je vybírán pro konkrétního zdravotně postiženého člověka. Výcvik je přizpůsoben jeho individuálním potřebám a je nesmírně náročný.„Pracovní doba“ psa musí zohledňovat jeho kapacitu, pes nemůže pracovat denně a po celý den. Intenzivní kontakt s lidmi pro něho může být velmi vysilující a měl by mu odpovídat nerušený odpočinek. Pes potřebuje důkladné vedení jednou osobou. Pán musí být důsledný, sebejistý a vyrovnaný.

Jak probíhají canisterapeutické zkoušky : Psovod pustí psa z vodítka, po chvilce psa přivolá, dá mu povel sednout, lehnout, položí ho na bok. Psovod vede psa na vodítku. Po chvilce přistoupí asistent a odvádí psa od psovoda. Pes sedí nebo leží a je česán různými hřebeny, potom je hlazen na různých částech těla.

Jaký pes může dělat canisterapii

Ke canisterapii můžete využít téměř jakékoliv plemeno, ale klidně i nějakého voříška. U této disciplíny je třeba specifická povaha konkrétního psa a na jeho velikosti či rase nezáleží.

Co musí pes umět na canisterapii : Co musí Canisterapeutický pes umět Základem canisterapeutického psa je hlazení a mazlení. Obojí musí takový pes vydržet dlouho, a proto se využívá touha štěněte po kontaktu k nasměrování na tělesný kontakt s člověkem.

Pro canisterapii

  • Akita inu – čistotné plemeno bez typického psího zápachu.
  • Americká akita – vděčný přítel na výlety.
  • Anglický chrt – nejrychlejší psí plemeno na světě
  • Anglický mastif.
  • Anglický setr.
  • Appenzellský salašnický pes – spolehlivý hlídač a rodinný přítel.
  • Australský ovčák.
  • Barevný boloňský psík.


Terapeutický pes musí ovládat základní poslušnost, stejně jako by to měl umět jakýkoliv pes. Tedy přivolání, sedni, lehni, zůstaň a chůze u nohy. Každý další zvládnutý povel, jako třeba aport nebo podávání packy, je samozřejmě bonusem. Hlavní je, aby pes povely plnil nejen v klidu, ale i na rušném místě mezi lidmi.

Co musí splňovat pes na canisterapii

Pes vhodný pro canisterapii musí mít:

sebejisté, vyrovnané a klidné chování – k lidem i ostatním zvířatům. dobrou poslušnost a souhru se svým psovodem. schopnosti pro terapii – např. ochota nechat se objímat apod.Celkově se psa na návštěvu vždy snažte připravit – pro psa je návštěva cizího místa vždy náročná, třeba takové zdravotnické zařízení, kde je všude cítit dezinfekce. Nebo se například chystáte za dětmi, návštěvu si předem připravte a vyzkoušejte. Pes bude vědět, co ho čeká a bude o to více pak na místě v klidu.Projevuje vám náklonnost

Pes nás může olizovat jako výraz náklonnosti a lásky. V této chvíli nás bere jako součást své smečky a snaží se nám ukázat, že nám důvěřuje a má nás rád. To může být i projev dominance a ochrany, kdy pes cítí povinnost chránit své lidi před nebezpečím.

Pes vhodný pro canisterapii musí mít:

výborný zdravotní stav. vhodný věk – minimálně 15 měsíců, horní věkovou hranici omezuje pouze zdravotní stav psa. sebejisté, vyrovnané a klidné chování – k lidem i ostatním zvířatům. dobrou poslušnost a souhru se svým psovodem.

Kam může canisterapeutický pes : Canisterapeuti jsou dobrovolníci, kteří ve svém volném čase se svými psy navštěvují různá sociální zařízení, kde se nacházejí děti nebo dospělí, kteří trpí psychickými poruchami, depresemi, jsou tělesně postižení nebo se cítí opuštění a smutní.

Proč pes prdí a smrdí : Nejvíce zapáchají hnilobné procesy při trávení nekvalitních bílkovin (proteinů) nebo potrava se zbytečně vysokým obsahem proteinů a obilovin. Zpomalená peristaltika střev z důvodu nevhodné skladby potravy i nedostatku pohybu je důsledkem špatného trávení a vzniku plynů.

Jak dává pes najevo lásku

Stejně jako my lidé, i psi mají široký repertoár chování, kterým mohou dávat najevo svou lásku. Kromě snahy o co největší fyzický kontakt, mazlení a nastavování bříška k podrbání sem patří zmíněné olizování a koukání do očí.

Rozdělte svému psovi denní porci na několik menších porcí a krmte jej častěji. Udržujte svého psa aktivního pravidelným venčením, procházkami a hraním. Nejenže rozpohybujete a prokrvíte celý zažívací trakt, ale také dáte možnost úniku plynů přirozenou cestou bez bolestného nadýmání.9 způsobů, kterými vám pes projevuje lásku

  • Vyhledává oční kontakt. Dlouhý oční kontakt je z prvních známek psí lásky k páníčkovi.
  • Vrtí ocasem. Všimli jste si, že pes ve vaší přítomnosti často a rád vrtí ocasem
  • Je vám nablízku.
  • Olizuje vás.
  • Krade vaše oblečení
  • Vítá vás.
  • Hraje si s vámi.
  • Spí vedle vás.

Jak říct psovi že ho miluji : Můžete s ním mluvit o zážitcích ze svého dne nebo mu i číst z knížky. Snažte se mluvit jemným, klidným tónem bez přehnaných emocí.