Antwort Jak probíhá mše na Velký pátek? Weitere Antworten – Co se dělá v kostele na Velký pátek

Jak probíhá mše na Velký pátek?
Velký pátek je dnem, kdy si věřící připomínají Kristovu oběť na kříži. Současně se jedná o den pokání a postu (věřící nejedí maso a mohou se do sytosti najíst pouze jedenkrát za den). Na Velký pátek se neslaví mše, nýbrž bohoslužba na památku Umučení Páně.Na Velký pátek se neslaví mše svatá, ani nejsou povoleny pohřební obřady.Jak naši předkové prožívali tento den Na Velký pátek se otevírá země s ukrytými poklady, také se ale nesmí pracovat na poli, prát, péct ani uklízet – to jsou jen některé ze zvyků a tradic, které si v tento den připomínáme.

Jak probíhá mše na Zelený čtvrtek : Nešpory ze Zeleného čtvrtku se modlí pouze ti, kdo se nezúčastní večerní mše na památku Večeře Páně. V kompletáři vlastní hymnus a zpěv po krátkém čtení, ostatní jako v neděli po 2. nešporách. Nemůže se slavit žádná mše spojená s určitými obřady, mše za různé potřeby nebo votivní mše.

Co se nesmí delat na Velký pátek

Na Velký pátek se otevírá země s ukrytými poklady. Podle zvyků a tradic se nesmí pracovat na poli, prát, péct ani uklízet. Velký pátek je zároveň také vrcholným dnem půstu. To znamená, že lidé by v tento den neměli jíst žádné maso.

Co se dělá v kostele : Mše svatá, jinak nazývaná Eucharistie, Večeře Páně, Lámání chleba, Nejsvětější oběť nebo Litur- gie, je pro věřící křesťany středem a vrcholem společného vztahu k Bohu (modlitbou). Křesťané věří, že během tohoto obřadu se setkávají s Ježíšem v jeho slově a přijímají jeho tělo.

Mše se skládá ze čtyř částí: Vstupní obřady, bohoslužba slova, bohoslužba oběti a závěrečné obřady. Při vstupu do kostela se věřící žehnají svěcenou vodou (pravou rukou udělají znamení kříže). Voda je očišťující prostředek.

Během dne se nekonají žádné obřady ani mše svatá. Výjimkou je kromě liturgie hodin obřad Efeta, kterým jsou katechumeni připraveni na samotný křest. V západní církvi je zvykem během Bílé soboty konat tzv. „bdění u Božího hrobu“.

Co se dělá při mši

Mše se skládá ze čtyř částí: Vstupní obřady, bohoslužba slova, bohoslužba oběti a závěrečné obřady. Při vstupu do kostela se věřící žehnají svěcenou vodou (pravou rukou udělají znamení kříže). Voda je očišťující prostředek.Součástí je zpěv „Pane, smiluj se“, který se někdy modlí v řečtině jako „Kyrie, eleison“. Tímto zvoláním, které se dříve prokazovalo panovníkům, vzdáváme hold Bohu. O nedělích a velkých svátcích se také zpívá chvalozpěv „Sláva na výsostech Bohu“ začínající slovy, která zazněla v Betlémě při Ježíšově narození.Během dne se nekonají žádné obřady ani mše svatá. Výjimkou je kromě liturgie hodin obřad Efeta, kterým jsou katechumeni připraveni na samotný křest. V západní církvi je zvykem během Bílé soboty konat tzv. „bdění u Božího hrobu“.

Když se s ní zadělá těsto, pak chrání i chléb, a to před zplesnivěním. Na Velký pátek by se také nemělo nic půjčovat, jelikož půjčená věc by mohla být očarována. Dále by se nemělo hýbat se zemí, to znamená rýt či okopávat, ani prát prádlo, protože by podle pověry bylo namáčeno do Kristovy krve.

Jak pozdravit v kostele : Jakýkoliv pozdrav je přístupný. Pokud jsi praktikující věřící, tak třeba Pochválen buď pán Ježíš Kristus, POzdrav pánbůh, pokud nejsi, pak to prosté Dobrý den je zcela dostačující.

Co si vzít do kostela : Do kostela chodíme v úboru čistém a slušném, dámy nikoli v toaletách křiklavých, přes příliš nápadných. Na mši přicházejme včas, abychom nerušili a zůstaňme do konce. Po celý obřad zůstanou dámy v rukavičkách, které se svléknou jenom při přijímání. “

Jak se chovat při mši

Přijďte na mši nejméně několik minut před začátkem a sedněte si co nejblíže oltáři. Pokud se opozdíte, sedněte si dozadu kostela tak, abyste nerušili ostatní. Když vcházíte do chrámu, i když jej opouštíte, pokřižujte se svěcenou vodou. Je to připomínka našeho křtu, který nás začlenil do Kristovy církve.

Při vstupu do kostela věřící člověk zpravidla poklekne nebo se skloní před Kristem ve svatostánku, aby jej pozdravil. Zároveň obvykle namočí ruku do nádoby s požehnanou vodou a přežehná se znamením kříže se slovy: "Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého".Obřady v křesťanských chrámech budou trvat až pět hodin.

Co se smí a nesmí na Velký pátek : Na Velký pátek se otevírá země s ukrytými poklady. Podle zvyků a tradic se nesmí pracovat na poli, prát, péct ani uklízet. Velký pátek je zároveň také vrcholným dnem půstu. To znamená, že lidé by v tento den neměli jíst žádné maso.