Antwort Jak probíhá půlnoční mše? Weitere Antworten – Co se dělá na půlnoční mši
Půlnoční mše nebo vigilie je křesťanská bohoslužba, která se koná v předvečer významného svátku – vánoční půlnoční tedy v předvečer svátku Narození Páně, na Štědrý den o půlnoci. Jde o starou tradici, při které se lidé připravovali na důležitý svátek nočním bděním, postem a modlitbami.Mše se skládá ze čtyř částí: Vstupní obřady, bohoslužba slova, bohoslužba oběti a závěrečné obřady. Při vstupu do kostela se věřící žehnají svěcenou vodou (pravou rukou udělají znamení kříže). Voda je očišťující prostředek.Přijďte na mši nejméně několik minut před začátkem a sedněte si co nejblíže oltáři. Pokud se opozdíte, sedněte si dozadu kostela tak, abyste nerušili ostatní. Když vcházíte do chrámu, i když jej opouštíte, pokřižujte se svěcenou vodou. Je to připomínka našeho křtu, který nás začlenil do Kristovy církve.
Co se říká po čtení v kostele : Na konci čtení řekne: Slyšeli jsme slovo Boží. L: Bohu díky. Po prvním čtení se zpívá žalm, který je prastarou poetickou modlitbou.
Kdy je půlnoční mše svatá
Půlnoční mše neboli vigilie je křesťanská bohoslužba, která se odehrává v předvečer významného svátku – v tomto případě v předvečer svátku Narození Páně. Jedná se o zvyk, kdy se lidé připravovali na důležitý svátek nočním bděním, postem a modlitbami.
Kdy se chodí na půlnoční : Na „půlnoční“ se chodí 24. 12., tedy na Štědrý den o půlnoci. Jde o historický zvyk, který vychází z evangelií, podle nichž se Ježíš narodil v noci.
Jakýkoliv pozdrav je přístupný. Pokud jsi praktikující věřící, tak třeba Pochválen buď pán Ježíš Kristus, POzdrav pánbůh, pokud nejsi, pak to prosté Dobrý den je zcela dostačující.
Při vstupu do kostela věřící člověk zpravidla poklekne nebo se skloní před Kristem ve svatostánku, aby jej pozdravil. Zároveň obvykle namočí ruku do nádoby s požehnanou vodou a přežehná se znamením kříže se slovy: "Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého".
Co si vzít do kostela
Do kostela chodíme v úboru čistém a slušném, dámy nikoli v toaletách křiklavých, přes příliš nápadných. Na mši přicházejme včas, abychom nerušili a zůstaňme do konce. Po celý obřad zůstanou dámy v rukavičkách, které se svléknou jenom při přijímání. “Při mši svaté se klečí na obou kolenou od chvíle proměňování do přijímání. Stejně tak se pokleká i na závěrečné kněžské požehnání. Nekatolíci a nepokřtění se mohou při zachování těchto pravidel chování zúčastnit všech veřejných bohoslužeb, avšak ke svatému přijímání nesmí přistoupit!Mše svatá tedy začíná příchodem kněze k oltáři. Mezitím věřící zpívají vstupní zpěv, nebo se recituje vstupní antifona. To má věřícím pomoci k soustředění. Vstupní zpěv zároveň uvádí svátek, který se ten den slaví, nebo vyjadřuje hlavní aspekt liturgické doby.
Čas půlnoci
z pohledu „starého dne“ je to čas 24.00. z pohledu „nového dne“ je to čas 0.00.
Kdy je povinnost jít do kostela : Zasvěcený svátek je v katolické církvi den, v němž jsou věřící podle kanonického práva povinni se zúčastnit mše a dodržovat nedělní a sváteční klid, i když není neděle. V římskokatolické církvi jsou podle kánonu 1246 CIC zasvěcenými svátky tyto slavnosti: slavnost Panny Marie, Matky Boží (1.
Co se nesmí jíst na Štědrý den : Existuje několik potravin, kterým se některé kultury tradičně vyhýbají na Štědrý den.
- Maso. V mnoha kulturách se na štědrovečerní večeři nejí maso.
- Ryby s ploutvemi. Dalším jídlem, které se nesmí jíst na Štědrý den, jsou ryby s ploutvemi.
- Pečivo a sladkosti s výplní
- Alkohol.
Jak se vchazi do kostela
Před vchodem do kostela vás přivítá váš oddávající kněz. Poté společně vstupujete dovnitř; je také možná varianta, že ženich už před oltářem čeká na nevěstu, která vchází jako poslední. Nevěsta stojí u oltáře vždy vlevo, ženich vpravo.
Nedostatečné oblečení odhalující hrudník, ramena, břicho a stehna se snad hodí na plovárnu, ale k návštěvě kostela je nepřípustné!. Jestliže je zpřístupněna loď kostela, je tam pro příchod a odchod z kostela k dispozici k tomu, abyste se požehnali, svěcená voda.I když je velké vedro, podle příručky do kostela ženy nesmí v minisukni a s velkým výstřihem. Kaple není ani pláž, ani hřiště. Džíny a sportovní trika jsou vhodná na brigádu, ne však na bohoslužbu, stojí v příručce. Stejně tak se mluví o obepínavém a elastickém oblečení.
Co dělat při vstupu do kostela : Při vstupu do kostela věřící člověk zpravidla poklekne nebo se skloní před Kristem ve svatostánku, aby jej pozdravil. Zároveň obvykle namočí ruku do nádoby s požehnanou vodou a přežehná se znamením kříže se slovy: "Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého".