Antwort Jak probíhá syndrom vyhoření? Weitere Antworten – Jak poznám že mám syndrom vyhoření
Příznaky syndromu vyhoření
- Únava, pokles výkonnosti a kreativity.
- Deprese, úzkost a pocity zklamání
- Poruchy paměti a soustředění
- Neschopnost uvolnit se či emoční oploštělost.
- Postárádní smyslu v zaměstnání, v životě, apatie.
„Vyhoření se typicky rozvíjí měsíce až roky, a pokud se jeho symptomy objeví, nelze je odstranit krátkodobým odpočinkem. Léčba je velice pomalá, trvá obvykle měsíce, či dokonce léta. Proto je důležité syndromu předcházet. Jakmile se rozvine, je cesta zpět mnohem obtížnější,“ dodává Dalibor Špok.Později se problémy mohou dostat do bodu, kdy nemůžete dodělat svou práci a vše se začne hroutit. Tělesné příznaky mohou zahrnovat bolest na hrudi, palpitace srdce, dušnost, gastrointestinální bolest, závratě, mdloby, nebo bolesti hlavy (všechny příznaky by měly být lékařsky hodnoceny).
Jak se pozná vyčerpání organismu : Existují však signály, které naše tělo vysílá, aby nás upozornilo, že je čas zpomalit.
- často se opakující onemocnění
- chronické bolesti.
- únava.
- poruchy spánku.
- náladovost, podrážděnost.
- nesoustředěnost, roztěkanost.
- neklid, úzkost.
- deprese.
Proč vzniká syndrom vyhoření
O syndromu vyhoření uvádí, že vzniká, pokud je pracovník pomáhajících profesí dlouhodobě vystaven stresu a nadměrné zátěži, jež nemusí výhradně souviset s faktickým objemem přidělené práce. Nejčastěji trpí syndromem vyhoření lidé vystaveni zátěži v sociálně emoční sféře.
Jak zastavit syndrom vyhoření : Osm tipů, jak překonat syndrom vyhoření
- Dejte si pauzu. Nemusíte nutně odjet na dva týdny k moři, ale důležité je naučit se pravidelně vysadit.
- Vyhýbejte se polotovarům.
- Čerstvý vzduch.
- Jezte v tichu.
- Rozdělte úkoly.
- Sportujte umírněně
- Zpoťte se.
- Natáhněte se.
Osm tipů, jak překonat syndrom vyhoření
- Dejte si pauzu. Nemusíte nutně odjet na dva týdny k moři, ale důležité je naučit se pravidelně vysadit.
- Vyhýbejte se polotovarům.
- Čerstvý vzduch.
- Jezte v tichu.
- Rozdělte úkoly.
- Sportujte umírněně
- Zpoťte se.
- Natáhněte se.
Psychická únava se projevuje zpomalením reakcí, sníženým soustředěním, pomalostí a ospalostí. Může být způsobena nedostatkem spánku, přepracovaností, změnou ročních období (typicky jarní únava), psychickým onemocněním či některými léky (např. léky na alergii).
Jak se dostat ze syndromu vyhoření
Osm tipů, jak překonat syndrom vyhoření
- Dejte si pauzu. Nemusíte nutně odjet na dva týdny k moři, ale důležité je naučit se pravidelně vysadit.
- Vyhýbejte se polotovarům.
- Čerstvý vzduch.
- Jezte v tichu.
- Rozdělte úkoly.
- Sportujte umírněně
- Zpoťte se.
- Natáhněte se.
Vedle odpočinku a spánku pomůže také pravidelný pohyb (např. procházky, jóga, tanec), který vás bude bavit. Důležitá je také pestrá a vyvážená strava, bohatá na ovoce, zeleninu a bílkoviny a také dostatečný pitný režim.Vyhoření a stres
Do stresu se může dostat každý z nás, ale syndrom vyhoření se objevuje pouze u lidí, kteří jsou intenzivně zaujati svou prací, kteří mají vysoké cíle a jsou zaměstnáni v rizikových profesích s lidmi. Na stres se můžeme po čase adaptovat, v případě syndromu vyhoření to však neplatí.
Když hořet začne, vždy volejte hasiče. Je jedno, zda se jedná o malý ohýnek, který uhasíte svépomocí, nebo rozsáhlejší požár.
Jak se pozná psychické zhroucení : Mezi hlavní příznaky patří chronický pocit psychické únavy a tělesné nemohoucnosti, přehnaná sebekritika a snížená sebeúcta, podrážděnost, negativismus, bolesti hlavy, trávicí obtíže, úbytek či přírůstek váhy, poruchy spánku či zkrácený dech.
Jak poznám že mám únavový syndrom : Mezi hlavní příznaky patří:
- limitující únava (dle některých kriterií trvající min. půl roku),
- migrující myalgie a artralgie,
- bolestivé stěhovavé parestézie,
- poruchy spánku,
- poruchy paměti a kognitivních funkcí (brain fog)
Co pomáhá na únavu a vyčerpání
Doporučovány jsou vitaminy skupiny B a vitamin C, které přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání. Dalšími prospěšnými látkami jsou antioxidanty, jako je vitamin E, selen, zinek a koenzym Q10. Z minerálů je nezbytný příjem hořčíku, který přispívá k normální psychické činnosti a ke snížení míry únavy a vyčerpání.
V současné době je však překonán názor, že se obětí syndromu mohou stát pouze pracovníci v pomáhajících či jinak exponovaných profesích. Moderní studie vypovídají, že příčinou syndromu vyhoření je především zvýšený tlak na vlastní výkon, který doprovází silné obavy z vlastního selhání.Stres i vyhoření jsou reakce na náročné situace, zejména v pracovním kontextu. Oba stavy jsou spojeny s negativními důsledky pro duševní a fyzické zdraví jedince. Jsou často výsledkem dlouhodobého tlaku a přetížení, ať už je to kvůli nadměrné pracovní zátěži, emocionálním požadavkům nebo nedostatku podpory.
Jaké jsou příznaky úzkosti : Lidé s GAD často zažívají obavy a napětí, které přesahují běžné starosti. Mezi charakteristické projevy GAD patří pocity neklidu, rozrušení, snadná únava, obtíže se soustředěním, bolesti hlavy, svalů, žaludku nebo jiné nevysvětlitelné bolesti. Může zasahovat do každodenních aktivit a zhoršovat kvalitu života.