Antwort Jak probiha kontrola ČOI? Weitere Antworten – Co může kontrolovat ČOI

Jak probiha kontrola ČOI?
Česká obchodní inspekce kontroluje fyzické a právnické osoby, které nabízejí, prodávají, dodávají nebo uvádějí na trh výrobky, nabízejí nebo poskytují služby nebo vyvíjejí jinou činnost podle zákona o ČOI nebo podle zvláštního právního předpisu, pokud to tento zákon nebo zvláštní právní předpis stanoví.Kontrolovat může například označení výrobků, správné účtování ceny, dodržování hygienických podmínek, bezpečnost výrobku před vpuštěním na trh v ČR, ale třeba i to, zda nedochází k diskriminaci spotřebitele.Poradenství řeší Česká obchodní inspekce. Podání zašlete do datové schránky České obchodní inspekce (ID DS: x7cab34) nebo prostřednictvím e-podatelny na webových stránkách České obchodní inspekce https://www.coi.cz/podatelna/.

Co kontroluje ČOI v restauraci : ČOI se při kontrolách restaurací, hospod či barů zaměřuje především na správnost účtování, dodržování míry či hmotnosti, diskriminaci, nekalé či klamavé praktiky a některé další oblasti – například dohlíží na zákaz prodeje kusových cigaret.

Jak Česká obchodní inspekce chrání spotřebitele

Na ČOI se může spotřebitel obrátit v případě, že u prodejce narazil na pochybení, které se týká například klamavého označení ceny a zboží, nedodržení hygienických podmínek nebo šizení na váze či míře. ČOI také kontroluje bezpečnost zboží při jeho vpuštění na trh ČR.

Jak kontaktovat ČOI : Adresa:

  1. Poradenská a informační služba je dostupná pro osobní návštěvy v sídle inspektorátu:
  2. Úřední hodiny podatelny:
  3. Doporučujeme spotřebitelům přednostně využívat písemný, elektronický nebo telefonický kontakt.
  4. Poradenská linka: +420 222 703 404 (v pondělí a ve středu od 8 do 16 hodin)

Kdy a na koho si můžete stěžovat

  • neinformování kupujícího o právech při uplatnění reklamace,
  • nevyřízení reklamace ve lhůtě 30 dnů,
  • využívání nekalých, klamavých či agresivních obchodních praktik ,
  • nabízení výrobků bez návodů k použití v českém jazyce,
  • nesprávného označení či nesprávné účtování cen.


V případě vadného výrobku může spotřebitel uplatnit reklamaci a v souvislosti s tím mu přísluší následující práva z vadného plnění: právo na odstranění vady výměnou věci nebo opravou věci, přiměřenou slevu z kupní ceny a právo odstoupit od smlouvy.

Jak poslat kontrolu z hygieny

Podnět je možno podat písemně poštou, elektronicky (např. e-mailem, datovou schránkou), osobně, nebo telefonicky, a to k jednotlivým OIP, případně k SÚIP, respektive na jejich kontaktních místech. Upozorňujeme na řádné uvedení výše zmíněných údajů při podání podnětu ke kontrole.Při uplatňování reklamace stačí prokázat, že spotřebitel u prodejce věc zakoupil. To lze například výpisem z účtu při platbě kartou či převodem, staršími reklamačními protokoly, originálním obalem, specifičností zboží (nikdo jiný ho neprodává), v krajním případě i svědeckou výpovědí.Jednoduchost a účelnost v odívání zaměstnanců platí i v tomto případě. Restaurace si mohou dovolit investovat do kvalitních a nápaditých číšnických košilí a dámských halenek pro servírky. Kvalitní materiály mohou být doplněny barevnými kontrasty na límečku, manžetách a knoflíčkách.

Spotřebitel, který je přesvědčen, že došlo k porušení ustanovení zákona o ochraně spotřebitele, se může obrátit na regionální či ústřední inspektorát České obchodní inspekce. Adresy jednotlivých inspektorátů lze najít na www.coi.cz. Podnět lze podat i elektronicky přes elektronickou podatelnu ČOI na adrese www.coi.cz.

Co když není reklamace vyřízena do 30 dnů : V případě marného uplynutí této lhůty má spotřebitel i právo odstoupit od kupní smlouvy. Nevyřízení reklamace ve lhůtě 30 dnů je přestupkem, s podnětem k zahájení řízení se může spotřebitel obrátit na Českou obchodní inspekci.

Kdy mám nárok na vrácení peněz při reklamaci : Zákon říká, že o reklamaci musí prodejce rozhodnout ihned, nejpozději pak do 3 dnů od jejího převzetí. Odstranit vadu pak musí bez zbytečného odkladu, ale nejdéle do třiceti dní. Pokud to v této lhůtě nestihne, jde o podstatné porušení smlouvy a zákazník může od smlouvy odstoupit a požadovat peníze zpět.

Co nejde reklamovat

Reklamovat nelze ani opotřebení věci způsobené její obvyklým používáním. Ale například nadměrné opotřebení obuvi nebo oděvů ve velice krátkém období reklamovat lze. Tady je ale vhodnější využít služeb znalce. Prodejce neodpovídá za vady, které se vyskytly po 24 měsících od převzetí.

Co všechno hygienická stanice kontroluje

  • Dodržování osobní hygieny zaměstnanců
  • Skladování a manipulace s potravinami.
  • Dodržování provozní hygieny.
  • Stavebně-technický stav provozovny.
  • Výskyt hmyzu a hlodavců
  • Dodržování protikuřáckého zákona.
  • Dodržování značení alergenů v potravinách.

Účtenka není vždy nutná

Pokud jste například zboží zaplatili bezhotovostně (kartou či bankovním převodem), stačí celou transakci dohledat ve výpisu z internetového bankovnictví a prodejci jako důkaz předložit. „Doložit, že výrobek byl konkrétní den u konkrétního prodejce zakoupen, musí spotřebitel.

Jaká práva má spotřebitel : Český právní řád poskytuje spotřebiteli a jeho právům ochranu, protože na trhu je to ten, který má slabší postavení. Mezi důležitá práva, která spotřebitel má, patří třeba právo na informace, právo na odstoupení od smlouvy nebo práva z vadného plnění – reklamace.