Antwort Jak prodloužit rezidentní parkování Brno? Weitere Antworten – Jak prodloužit rezidentní parkování

Jak prodloužit rezidentní parkování Brno?
Doporučujeme podat žádost o prodloužení prostřednictvím Osobních stránek uživatele (OSU). Postup podání žádosti najdete v manuálu k OSU (https://parking.praha.eu/cs/moznosti-parkovani-v-praze/). V případě, že OSU ještě nemáte zřízeny, můžete tak učinit v klientské zóně (https://portal.zpspraha.cz/id/login).technický průkaz či osvědčení o registraci vozidla (dle situace, obvykle, pokud není určeno jinak, originál velkého technického průkazu (II. část osvědčení o registraci vozidla) právní vztah k vozidlu (pokud žadatel není vlastníkem vozidla, např. leasingová/úvěrová smlouva apod.)Parkovací oprávnění pro rezidenty vydává Oddělení parkovacích a vjezdových oprávnění, Odbor dopravy, Zvonařka 5.

Jak získat rezidentní parkování : K získání rezidentního parkovacího oprávnění je zapotřebí předložit průkaz totožnosti, k ověření žadatele a trvalého pobytu v dané městské části se zavedenými ZPS, pro kterou je parkovací oprávnění určeno a Osvědčení o registraci vozidla (tzv. technický průkaz).

Jak prodloužit parkování v Brně

Prodloužení parkovacího oprávnění provedete přes osobní stránky uživatele velmi jednoduše. Na úvodní obrazovce zvolte “Prodloužení oprávnění”, vyberte příslušné oprávnění a odešlete žádost. Po jejím zpracování vám přijdou platební instrukce mailem.

Jak dlouho se může stát na modré zóně : Modrá zóna

V modré zóně, vyhrazené pro rezidenty a abonenty, mohou bez omezení parkovat pouze osoby s platným parkovacím oprávněním. Využít ji mohou také návštěvníci, avšak maximálně na 3 hodiny, a to po platbě přes aplikaci Virtuální parkovací hodiny. V modré zóně nejsou umístěny parkovací automaty.

K vydání tohoto oprávnění je nutné splnit následující podmínky:

  1. fyzická osoba musí mít trvalé bydliště v zóně placeného stání
  2. k vozidlu musí existovat právní vztah. vlastník vozidla – žadatel předkládá OP + technický průkaz vozidla.
  3. musí být zaplacena cena sjednaná za stání vozidla.


Kdo je rezident:

Fyzická osoba s trvalým pobytem ve vymezené oblasti. V případě cizinců ze zemí EU s přechodným nebo dlouhodobým pobytem, v případě cizinců ze zemí mimo EU s povoleným trvalým nebo dlouhodobým pobytem, s vízy k pobytu nad 90 dní nebo s přiznaným azylem.

Jak funguje rezidentní parkování

Rezident. Rezidentem se stáváte pokud máte v dané oblasti trvalé bydliště (v případě cizinců přechodný pobyt) nebo vlastníte nemovitost. Pokud patříte do této kategorie, stačí si vyřídit parkovací oprávnění za 200 Kč na rok. S každým dalším vozem, pro který oprávnění vyřizujete, cena roste.Řidiči, kteří zkoušejí v pražských modrých zónách parkovat bez placení, používají triky podle sezóny. A tak kromě celoročně použitelných pytlíků, černých pásek či kusů papíru teď písmena a čísla na registračních značkách překrývá třeba i listí ze stromů.Žádost se podává osobně

A to na příslušném odboru městské části, nebo konkrétního města. Zde záleží na jednotlivých pracovištích a jejich kompetenci. Často jde například o odbory stavební, které následně mohou mít i za úkol vámi vyhrazené parkovací místo označit příslušným dopravním značením.

Možnosti platby za parkování:

  1. Parkovací automaty (přijímají mince a platební karty, mapa s rozmístěním zde, jsou umístěné v zóně B)
  2. Online parkovací automat MPLA (manuál zde)
  3. Mobilní aplikace ParkSimply (Android, iOS, manuál zde)
  4. SMS platba (120 minut)

Kolik stojí vyhrazené parkovací místo v Brně : Místní poplatek za vyhrazené parkovací stání činí 35.000,- Kč. (upravuje Vyhláška statutárního města Brna č. 21/2018 o místních poplatcích, osoby ZTP a ZTP/P jsou od poplatků osvobozeny).

Kolik stojí vlastní parkovací místo : Musíte ovšem počítat s tím, že zaplatíte správní poplatek, umístění dopravní značky a dalších 1500 Kč za každý měsíc. Jedná se tak o něco vyšší částku, než bývá na placených parkovištích, kde se cena pohybuje obvykle okolo 1000 Kč. Je jen na vás, jestli vám blízkost parkovacího místa od domu, bude za to všechno stát.

Jak získat vyhrazené parkovací místo

Žádost se podává osobně

Pokud je cílem vyhrazené parkovací místo, je třeba si danou žádost podat osobně. A to na příslušném odboru městské části, nebo konkrétního města. Zde záleží na jednotlivých pracovištích a jejich kompetenci.

Na obecní úřad obce s rozšířenou působností se za účelem získání parkovacího průkazu dostaví téměř každý, komu je přiznán průkaz ZTP nebo ZTP/P. Parkovací průkaz však nelze vydat osobě, která je držitelem průkazu ZTP pouze z důvodu postižení úplnou nebo praktickou hluchotou.Žádost se podává osobně

A to na příslušném odboru městské části, nebo konkrétního města. Zde záleží na jednotlivých pracovištích a jejich kompetenci. Často jde například o odbory stavební, které následně mohou mít i za úkol vámi vyhrazené parkovací místo označit příslušným dopravním značením.

Kolik stojí vyhrazené parkovací místo : Místí poplatek za vyhrazené parkovací stání činí 10 Kč za 1 m2/den.