Antwort Jak proti strupovitosti jablek? Weitere Antworten – Jak se zbavit strupovitosti jablek

Jak proti strupovitosti jablek?
Proti strupovitosti se používají dva typy fungicidů. Kontaktní postřiky fungují jako preventivní ochrana, nákazu neléčí. Příkladem je přírodní postřik Plantella Natur-F-R. Systémové fungicidy, jako Altela, se nasazují po propuknutí infekce, pronikají do rostliny a zabraňují růstu houby.Ochrana proti strupovitosti

Při výsadbě nových sadů je třeba volit odrůdy méně náchylné, případně zcela odolné – rezistentní. K preventivní ochraně patří také likvidace spadaného listí na podzim. Chemické zásahy ve vegetaci je nutno volit uváženě a použít je v minimální nutné míře.Tato choroba může velmi výrazně omezit vaši úrodu. Proti rzi je nutné zasáhnout včas! Z praxe se velmi osvědčily přípravky účinné na strupovitost jádrovin v těchto termínech: 1x před kvetením a 1x 2-3 týdny po odkvětu. Postřiky aplikované po těchto termínech, zejména v době výskytu rzi, jsou pak již prakticky neúčinné.

Co napada Jablone : Jabloň – choroby a škůdci

  • Strupovitost jabloně (Venturia inaequalis)
  • Padlí jabloně (Podosphaera leucotricha)
  • Moniliniová hniloba jablek (Monilinia fructigena)
  • Sazovitost jablek (Gloeodes pomigena)
  • Svilušky.
  • Mšice na jabloni.
  • Vlnatka krvavá (Eriosoma lanigerum)
  • Obaleč jablečný (Cydia pomonella)

Jak zabránit hnědnutí jablek

Stačí asi půl lžičky soli na hrnek vody. Jablka v něm nechte namočené asi 5-10 minut a pak je ledovou vodou důkladně omyjte. Sůl zakonzervuje jejich povrch, na chuti ji ale nepoznáte. Použít můžete také perlivou limonádu, nejlepší je citronová, pomerančová nebo třeba zázvorová.

Kdy aplikovat postřik na jabloně : Měl by se aplikovat až po vyrašení stromů, ale nejpozději těsně před kvetením ošetřovaných ovocných dřevin. Teplota při předjarním postřiku by se měla pohybovat nad 15 °C.

Aplikujte od druhé poloviny dubna do konce května. Přípravek lze použít pouze preventivně.

Speciální ochrana proti moniliové hnilobě neexistuje, používají se fungicidní prostředky proti strupovitosti, jako je Discus, Delan 700 WDG nebo Zato 50 WG. Prevencí je rychlý zásah proti obaleči, průběžná kontrola plodů a odstraňování poškozených a napadených.

Jaký postřik na jabloně

Lze doporučit např. postřik Mospilan 20 SP nebo Sulka (při vyšších teplotách 20-25°C může pálit). Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.Proti obalečům se používají insekticidní postřiky Mospilan nebo Karate se Zeon technologií. Tyto postřiky likvidují housenky i dospělé obaleče. Postřik se aplikuje dvakrát: nejdříve na začátku června a poté se opakuje za 10 až 14 dní.Vstupní bránou pro infekci jsou místa po mechanickém poranění či poškození mrazem. První příznaky onemocnění můžeme pozorovat v jarních a raných letních měsících. Další možnou příčinou strádání mladé jabloně může být krčková hniloba ovocných dřevin často též nazývaná límcová choroba ovocných dřevin.

V buňkách jablka jsou ukryté enzymy a zároveň fenolické sloučeniny (například žlutá barviva favonoidy). Při poškození buňek rozkrojením nebo nastrouháním se enzymy a barviva smíchají a díky přístupu kyslíku se začnou tvořit další sloučeniny hnědé barvy. To se podpisuje na vzhledu i chuti ovoce a brambor.

Jak udrzet Nakrajene jablko cerstve : Pokud vám nakyslá chuť jablek vadí, ponořte jablíčka do slaného roztoku. Sůl je přírodní konzervační látka a pomůže vám udržet jablka hezky světlá. Stačí asi půl lžičky soli na hrnek vody. Jablka v něm nechte namočené asi 5-10 minut a pak je ledovou vodou důkladně omyjte.

Jak dlouho nesmí pršet po postriku : Vyčkejte 3 až 5 dní a proveďte postřik Bofixem. následné sekání dělejte v běžném termínu.

Kdy provádět postřik

Ideální jsou dny, kdy teplota během odpoledních hodin dosahuje zhruba 15 až 17 °C. Při těchto teplotách jsou totiž dnešní postřikové přípravky nejúčinnější. Kromě teploty je nutné vzít v úvahu i to, že postřik se nejlépe provádí za bezvětří.

Kdy, jak a čím ošetřovat Angrešt ošetřete 1x před květem a následně 2 – 4x po odkvětu v intervalu 5 – 10 dní (za vlhka a tepla interval zkracujeme a používáme 2% koncentraci). Rybíz ošetřujte až po odkvětu ve stejném intervalu i počtu ošetření.Ošetření se provádí preventivně v pevně daný čas, tj. jednou před květem a dvakrát po odkvětu angreštů, rybízů, borůvek nebo brusinek. tj. 1x postřik před květem, 1x postřik po odkvětu a za 10-14 dní poté provedete poslední postřik.

Proč hnijí jablka : Za vlhkého počasí napadené plody opadávají a hnijí, za sucha zasychají a zůstávají v koruně stromu jako mumie, na nichž houba přezimuje. I nepatrně napadené plody tak mohou způsobit značné ztráty před sklizní i při skladování plodů. Ovoce spadané ze stromů je možné kompostovat.