Antwort Jak prát froté ručníky? Weitere Antworten – Jak prát froté ručníky aby byly měkké

Jak prát froté ručníky?
Osušku po sprchování byste měli prát každé 2-3 dny, aby byla vždy hygienicky čistá a příjemná. „Ke zničení bakterií stačí praní při 40 °C. Maximální teplota vody, ve které byste měli froté prát, je 60 °C,“ doporučuje Jan Rosenkranz, majitel společnosti Kapatex, vůbec největší prodejce froté ručníků a osušek v Česku.1) Před prvním použitím ručníky dvakrát vyperte a nejlépe usušte v sušičce, či nechte volně uschnout, aniž byste se do nich utřeli. Vlákna se zatáhnou a prodlouží se životnost. 2) Dodržujte předepsané dávkování prášku. Při nadměrném množství se ve vláknech usazují jeho zbytky, vlákna pak tvrdnou a barvy blednou.Pokud chcete froté ručníky udržet měkké, můžete také vyzkoušet několik domácích triků. Například přidání jednoho šálku jedlé sody, nebo jednoho šálku octa do prvního cyklu praní může pomoci změkčit vlákna ručníků.

Jak prát ručníky s octem : Babská rada, která pomáhá: ocet a soda

Vypere, odstraní skvrny, zbaví zápachu. Do zásobníku na prací prášek nalijte sklenici klasického vinného octa. Nastavte pračce co nejvyšší teplotu vody a zapněte. A to je vše.

Jak vyprat ručníky aby nebyly tvrdé

Tvrdost ručníků může způsobovat i tvrdá voda. Pokud už máte ručníky zatvrdlé, namočte je přes noc v teplém 30% roztoku kyseliny citronové a pak vyperte obvyklým způsobem. Jako prevenci proti vodnímu kameni do praní přidávejte jedlou sodu a místo aviváže ocet. Soda navíc pomáhá udržet bělost prádla.

Jak prát ručníky aviváž : Aviváž sice má udržet prádlo měkké a voňavé, ale v případě ručníků na aviváž raději zapomeňte. Změkčovadla často obsahují oleje a složky na bázi ropy, které snižují savost materiálu. Když aviváž nahradíte bílým octem, ručníky budou měkké, zbavené bakterií, a pračka navíc zůstane bez usazenin.

Dejte pozor na to, že ručníky nebudou čistší, když použijete více pracího prášku. Právě naopak. Jednoduše absorbují všechno přebytečné mýdlo a to pak může mít za následek více bakterií. Nejlepší způsob, jak se bakterií zbavit je prát ručníky v horké vodě – nejlépe 60°C, protože většina bakterií při této teplotě umírá.

Horký ručník nebo lahev s vodou

Pokud žádnou z uvedených vychytávek nemáte, stočte si ručník do ruličky a nahřejte ho parní žehličkou. Před přiložením zkontrolujte teplotu, aby vás ručník nespálil. Počítejte s tím, že ručník poměrně rychle vychladne a budete ho muset znovu nahřívat, žehličku proto ani neschovávejte.

Proč jsou froté ručníky po vyprání tvrdé

Pokud máte ručníky tvrdé, je to nejspíše tím, že používáte vysokou teplotu praní, dlouhodobě používáte aviváž, žehlíte je nebo je nevhodně sušíte. Za nevhodné sušení se považuje sušení na slunci, na topení nebo na vysokou teplotu v sušičce.Pokud necháte mokré ručníky v pračce dlouho, tak pak po vyndání budou zapáchat a dost možná také plesnivět. Ihned je tedy přesuňte do sušičky nebo na věšák, kde mají hodně místa. Pokud máte ručníky nové, ujistěte se, že je perete správně.Do bubnu pračky nalijte hrnek octa (cca 150 – 200 ml) a pusťte pračku na běžný program. Ocet odstraní skvrny, nečistoty, ale také zápach z ručníků. Jako bonus pročistí samotnou pračku. Octového aroma se bát nemusíte, pokud v octu neperete každý týden.

Ideální teplota pro praní ručníků je 40 °C, maximálně pak 60 °C. To jsou teploty, které stačí na zničení bakterií. Na 90 °C perte ručníky pouze v případě nemoci nebo plísňové infekce. Ručníky perte, pokud možno roztříděné dle barev a nejlépe odděleně od ostatního prádla.

Jak se zbavit zatuchlého prádla : Zatuchlé prádlo dejte do pytle a přisypte k němu jedlou sodu. Nechte působit přes noc, nebo alespoň několik hodin. Až prádlo vytáhnete, oprašte ho a dejte vyprat. Klidně přidejte kypřící prášek nebo ocet, abyste dosáhli silnějšího účinku.

Jak mít nadýchané ručníky : Do sušičky ano, ale opatrně

Variantou je i sušení ručníků při speciálním programu v sušičce s nízkou teplotou, aby se nepoškodila vlákna. Ručníky a osušky zůstanou nadýchané, jen když bude teplo v sušičce cirkulovat.

Na co se perou ručníky

Používejte tekutý prací prostředek a zapomeňte na aviváž

Ručníky vytřiďte podle barev na bílé a barevné, případně tmavé (černé). Na praní ručníků volte spíše tekutý prací gel, který se lépe rozpouští. Sypký prášek může zůstat po špatném vymáchání ve vláknech. Při praní ručníků nepoužívejte aviváž!

Poměrně častá je otázka, jak se pere rychleschnoucí ručník nebo plážová osuška. Jediné omezení je v teplotě praní. Ta by měla být u rychleschnoucích materiálů maximálně 40 °C.Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Pokud se vám nechce čekat, až se prádlo odmočí, přidejte asi 100 ml citronové šťávy rovnou do bubnu k prádlu a nechte prát.

Proč prát na 60 : Naproti tomu spodní prádlo, ponožky, ručníky a povlečení by se měly prát na 60°C, aby se zabránilo šíření choroboplodných zárodků. Zvýšená teplota ale sama o sobě všechny bakterie nezabije, k tomu je potřeba užít kvalitní prací prostředek, který dílo zkázy (pro patogeny) dokoná.