Antwort Jak psát pomlčky v textu? Weitere Antworten – Jak psát pomlčku klávesnice

Jak psát pomlčky v textu?
Windows. Na většině počítačů s Microsoft Windows je možno pomlčku zadat podržením Alt a zápisu číselného kódu znaku: krátkou pomlčku pomocí Alt + 0 1 5 0 , dlouhou pomlčku pomocí Alt + 0 1 5 1 .Vložení pevné pomlčky

Stiskněte Command+Shift+Spojovník . Tipy: Pokud chcete vložit pomlčku en (–), stiskněte Option+Spojovník . Pokud chcete místo dvojitých spojovníků vložit pomlčku (—), stiskněte Shift+Option+Spojovník .Spojovník klademe mezi slova nebo jejich části bez mezer, protože výrazy jím spojené tvoří těsný celek. Naopak pomlčku mezerami buď oddělujeme, nebo ve zvláštních případech neoddělujeme. Pozn.: Existuje i ČSN, která kodifikuje užití interpunkce.

Jak se píší pomlčky : Pomlčku velmi často používáme ve smyslu rozsahu nebo spojení: „a“, „až“, „od-do“, „odkud–kam“ a „versus“. Například: „dvojice cestovatelů Zikmund–Hanzelka“ (a), „strana 6–15“ (až), „otevřeno 8–20“ (od–do), „autobusová linka Praha–Plzeň“ (odkud–kam) nebo „zápas Kometa–Sparta“ (versus).

Jak pouzivat pomlčku

Obvykle bývá užívána ve funkci oddělování částí projevu (např. místo čárky ohraničující vsuvku či přístavek), vyjádření rozsahu, vztahu nebo vyznačení přestávky v řeči (k zesílení platnosti lze použít i více pomlček za sebou), dále i pro uvození přímé řeči a pro vyjádření celého čísla při psaní peněžních částek.

Jak se píše pomlčka bez numerické klávesnice : Jak zapsat pomlčku: pomlčka – se musí vyvolat z ASCII tabulky, a to následovně: stiskneme a podržíme tlačítko levý ALT a postupně namačkáme klávesy 0 1 5 0. Alternativní zápis: můžeme využít UNICODE, kód U+2013 či externí program na tvorbu vlastních kláves jako HotkeyP, nicméně osobně mi zápis ASCII vyhovuje.

To je příhodné, především když potřebujeme zapsat znak, který se na klávesnici zkrátka nenachází. Například Alt + 0150 je zkratka pro pomlčku (nikoli spojovník).

Spojovník je znak, který se nachází přímo na klávesnici. Pro pomlčku je potřeba kombinace více znaků s ohledem na vaši klávesnici. Kancelářské aplikace také často spojovník samy opraví na pomlčku, pokud kolem něj napíšeme mezery.

Jak se píše delší pomlčka

krátká pomlčka: ALT + 0150. dlouhá pomlčka: ALT + 0151.V první řadě musíme zopakovat, co to vůbec pomlčka je. Jedná se o členicí neboli interpunkční znaménko, jehož funkce je především rozdělovací – to znamená, že od sebe odděluje větné členy, věty nebo části textu.Špatně: Mezera patří za tečku,čárku,spojovník,otazník a některé další druhy interpunkčních znaků. Při neoddělení interpunkčního znaku mezerou považuje většina textových editorů jednotlivá slova (viz výše: tečka, čárka, spojovník, otazník) za slovo jediné, tudíž jej podtrhne červeně a označí za neexistující.

Klikněte nebo klepněte na místo, kam chcete vložit speciální znak. Přejděte na Vložení symbolu > >Další symboly. Přejděte na Speciální znaky. Poklikejte na znak, který chcete vložit.

Jak se píše bez numerické klávesnice : V případě, že numerická klávesnice u vašeho notebooku chybí, a používáte systém Windows, můžete využít tzv. mapu znaků. Ta obsahuje všechny dostupné znaky, které můžete jednoduše zkopírovat a libovolně použít v psaném textu. Mapu znaků najdete jednoduše v nabídce „Start“ na ploše počítače.

Jak napsat pomlčku na notebooku bez numerické klávesnice : Jak zapsat dlouhou pomlčku: pomlčka – se musí vyvolat z ASCII tabulky, a to následovně: stiskneme a podržíme tlačítko levý ALT a postupně namačkáme klávesy 0 1 5 1.

Jak se píše pomlčka mezi čísly

(Čteme „sedm až šestnáct“.) V tom druhém případě píšeme mezi číslovkami pomlčku. Pokud ji na klávesnici nemáte, píše se zkratkou ALT + 0150. A neodděluje se mezerami od číslovek, tedy v tomto případě.

Spojovník píšeme na počátku částí slov nebo skupin písmen, které připojujeme k jiným, např. přípona ‑ismus, spojka ‑li, nebo na konci slov, která mají pokračování jinde, např. dvou‑ až třílůžkový pokoj (v textech administrativní povahy lze i 2‑ až 3lůžkový pokoj).Od do aneb jak napsat časové rozmezí

Časová rozmezí se píšou s pomlčkou BEZ mezer. Příklady použití: Otevírací doba je 9–⁠16 h.

Co nesmí být na konci radku v textu : Předložky a spojky

Jednohláskové neslabičné předložky k, s, v, z, slabičné o, u, spojky i, a – nesmějí být nikdy na konci řádku, a to jak v psaném textu ručně, tak i na počítači. Tomuto jde zamezit tzv. pevnou mezerou napsanou místo klasické mezery pomocí kláves Ctrl + Shift + mezerník.