Antwort Jak pěstovat alpskou protěž? Weitere Antworten – Kde roste protěž alpská

Jak pěstovat alpskou protěž?
U nás roste nejblíže v Alpách v nadmořských výškách až 3000 m, Juře, Karpatech, v Nízkých a Belianských Tatrách, popřípadě i na svazích Velké Fatry. Zpravidla se objevuje na vápencových územích. Tato vysokohorská bylina se vyskytuje i v Pyrenejích, Apeninách či v balkánských horách. Protěž se sbírá především ručně.Protěž (Gnaphalium) je velmi rozšířený rod rostlin, které se vyskytují téměř ve všech částech světa. Je tvořen asi 80 druhy, z nichž více než polovina se vyskytuje jen ve Střední a Jižní Americe. Název rodu Gnaphalium pochází z řečtiny a znamená plst nebo srst.Kvete zajímavými, hvězdicovými, bílými květy v období června až srpna.

Kdy kvete protěž : Trvalka dorůstající do výšky 10cm, květy jsou drobné, bílé. Kvete v průběhu června až července.

Co je to alpská protěž

Protěž alpská je trvalka patřící do čeledi Asteraceae – hvězdnicovité. Pochází z evropských pohoří Alp, Karpat a Pyrenejí. Protěž alpská je nízká, 20 cm skalnička se stříbřitými listy. Kvete zajímavými, hvězdicovými, bílými květy v období června až srpna.

Co kvete na konci července : Pylová sezona v červenci rozhodně nekončí! V půlce léta naopak začíná kvést spousta rostlin, zejména různých plevelných bylin, jako jsou pelyněk, ambrózie, merlík nebo lebeda. Jejich pyl může obsahovat velmi agresivní alergeny a může alergiky obtěžovat ještě na podzim.

Před samotným olistěním kvete líska, olše, vrba bílá, purpurová, vrba jíva převislá (Salix caprea pendula), magnólie (Magnolia) i mandle (Prunus tenella). Mnohé z vyjmenovaných druhů lze pěstovat i v nádobách na terase a balkoně. Vysazovat je můžete přímo na jaře. Nezapomeňte je pravidelně zalévat a přihnojovat.

Alpy zasahují do území devíti evropských států: Francie, Monaka, Itálie, Švýcarska, Německa, Rakouska, Lichtenštejnska, Slovinska a Maďarska (vzhledem k tomu, že na území Monaka a Maďarska zasahují Alpy méně než 0,009 % své rozlohy, tyto země se obvykle v literatuře o Alpách neobjevují).

Co zasadit na konci června

Jestliže máte větší zahradu a výraznější pěstitelské ambice, v červnu je nejlepší čas pro výsadbu kadeřavé a růžičkové kapusty, kedluben a zelí. V teplejších oblastech můžete v tuto dobu bez obav vysadit ven i okurky nakládačky. Vaše děti jistě ocení ředkvičky, které se dají vysévat opakovaně, prakticky až do podzimu.Květinový kalendář

  1. Prvosenka neboli petrklíč Žádná jiná květina se na první sluneční paprsky netěší tolik jako prvosenka.
  2. Maceška. Nejoblíbenější jarní a podzimní květina je vlastně dvouletka.
  3. Afrikán.
  4. Pomněnka.
  5. Vlčí mák.
  6. Hortenzie.
  7. Chrpa.
  8. Růžový keř

Už se těšíte na jaro Jaké květiny kvetou v zahradách jako první

  1. Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) Skutečně jsou právě květy sněženek těmi prvními v zahradách.
  2. Šafrán jarní (Crocus vernus) čili krokus.
  3. Narcisy (Narcissus)
  4. Tulipány (Tulipa)
  5. Sasanka hajní (Anemone nemorosa)
  6. Bledule (Leucojum L.)


Nejbližšími rakouskými středisky při cestě z Prahy jsou dvě oblíbená šumavská – Hochficht a Sternstein. V Alpách jsou nejdostupnější hornorakouská střediska Kasberg, Ötscher, Hinterstoder a Wurzeralm nebo dolnorakouská Annaberg a Hochkar – vzdálenost je do 350 km a čas okolo 4 hodin.

Jak dlouho se jede do Alp : V rakouských Alpách jste z Prahy zhruba už za šest hodin, cesta do italských středisek vzdálených zhruba 700 kilometrů a už trvá o dvě hodiny déle. Na cestu do nejvzdálenějších středisek ve francouzských Alpách je vhodné se za volantem střídat. Jízda vyjde většinou na více jak 12 hodin.

Co zasít v červnu : V červnu je stále ještě čas vysévat hlávkové saláty, špenát, pekingské zelí, ředkve a ředkvičky, červenou řepu nebo keříčkové fazole. Zejména u listové zeleniny a ředkviček si vyberte odrůdy pro celoroční pěstování – ty s označením „rané“ si schovejte na příští rok, jsou totiž uzpůsobené pro jarní výsev.

Kdy dát sazenice ven

Obvykle po Zmrzlých v druhé polovině května, kdy je riziko posledních jarních mrazíků minimální. Ve vyšších polohách nad 350 m n. m. až koncem května, případně počátkem června.

Nejdéle kvetoucí trvalky

  • Krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata)
  • Svíčkovec (Gaura)
  • Denivka (Hemerocallis)
  • Šanta (Nepeta)
  • Perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia)
  • Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)
  • Plamenka latnatá (Phlox paniculata)
  • Třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida)

Už se těšíte na jaro Jaké květiny kvetou v zahradách jako první

  1. Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) Skutečně jsou právě květy sněženek těmi prvními v zahradách.
  2. Šafrán jarní (Crocus vernus) čili krokus.
  3. Narcisy (Narcissus)
  4. Tulipány (Tulipa)
  5. Sasanka hajní (Anemone nemorosa)
  6. Bledule (Leucojum L.)

Co teď nejvic kvete : Aktuální stav

Jako dominantní alergen se držel ještě pyl dubu, nejhojnější byl pyl minimálně alergizující borovice. Vedle těchto alergenů se v ovzduší objevoval pyl smrku, buku, ořešáku, moruše, jírovce, vrby a řepky olejky, v nižších polohách v malém množství také pyl jitrocele.