Antwort Jak pěstovat alpskou protěž? Weitere Antworten – Kde roste protěž alpská
U nás roste nejblíže v Alpách v nadmořských výškách až 3000 m, Juře, Karpatech, v Nízkých a Belianských Tatrách, popřípadě i na svazích Velké Fatry. Zpravidla se objevuje na vápencových územích. Tato vysokohorská bylina se vyskytuje i v Pyrenejích, Apeninách či v balkánských horách. Protěž se sbírá především ručně.Protěž (Gnaphalium) je velmi rozšířený rod rostlin, které se vyskytují téměř ve všech částech světa. Je tvořen asi 80 druhy, z nichž více než polovina se vyskytuje jen ve Střední a Jižní Americe. Název rodu Gnaphalium pochází z řečtiny a znamená plst nebo srst.Kvete zajímavými, hvězdicovými, bílými květy v období června až srpna.
Kdy kvete protěž : Trvalka dorůstající do výšky 10cm, květy jsou drobné, bílé. Kvete v průběhu června až července.
Co je to alpská protěž
Protěž alpská je trvalka patřící do čeledi Asteraceae – hvězdnicovité. Pochází z evropských pohoří Alp, Karpat a Pyrenejí. Protěž alpská je nízká, 20 cm skalnička se stříbřitými listy. Kvete zajímavými, hvězdicovými, bílými květy v období června až srpna.
Co kvete na konci července : Pylová sezona v červenci rozhodně nekončí! V půlce léta naopak začíná kvést spousta rostlin, zejména různých plevelných bylin, jako jsou pelyněk, ambrózie, merlík nebo lebeda. Jejich pyl může obsahovat velmi agresivní alergeny a může alergiky obtěžovat ještě na podzim.
Před samotným olistěním kvete líska, olše, vrba bílá, purpurová, vrba jíva převislá (Salix caprea pendula), magnólie (Magnolia) i mandle (Prunus tenella). Mnohé z vyjmenovaných druhů lze pěstovat i v nádobách na terase a balkoně. Vysazovat je můžete přímo na jaře. Nezapomeňte je pravidelně zalévat a přihnojovat.
Alpy zasahují do území devíti evropských států: Francie, Monaka, Itálie, Švýcarska, Německa, Rakouska, Lichtenštejnska, Slovinska a Maďarska (vzhledem k tomu, že na území Monaka a Maďarska zasahují Alpy méně než 0,009 % své rozlohy, tyto země se obvykle v literatuře o Alpách neobjevují).
Co zasadit na konci června
Jestliže máte větší zahradu a výraznější pěstitelské ambice, v červnu je nejlepší čas pro výsadbu kadeřavé a růžičkové kapusty, kedluben a zelí. V teplejších oblastech můžete v tuto dobu bez obav vysadit ven i okurky nakládačky. Vaše děti jistě ocení ředkvičky, které se dají vysévat opakovaně, prakticky až do podzimu.Květinový kalendář
- Prvosenka neboli petrklíč Žádná jiná květina se na první sluneční paprsky netěší tolik jako prvosenka.
- Maceška. Nejoblíbenější jarní a podzimní květina je vlastně dvouletka.
- Afrikán.
- Pomněnka.
- Vlčí mák.
- Hortenzie.
- Chrpa.
- Růžový keř
Už se těšíte na jaro Jaké květiny kvetou v zahradách jako první
- Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) Skutečně jsou právě květy sněženek těmi prvními v zahradách.
- Šafrán jarní (Crocus vernus) čili krokus.
- Narcisy (Narcissus)
- Tulipány (Tulipa)
- Sasanka hajní (Anemone nemorosa)
- Bledule (Leucojum L.)
Nejbližšími rakouskými středisky při cestě z Prahy jsou dvě oblíbená šumavská – Hochficht a Sternstein. V Alpách jsou nejdostupnější hornorakouská střediska Kasberg, Ötscher, Hinterstoder a Wurzeralm nebo dolnorakouská Annaberg a Hochkar – vzdálenost je do 350 km a čas okolo 4 hodin.
Jak dlouho se jede do Alp : V rakouských Alpách jste z Prahy zhruba už za šest hodin, cesta do italských středisek vzdálených zhruba 700 kilometrů a už trvá o dvě hodiny déle. Na cestu do nejvzdálenějších středisek ve francouzských Alpách je vhodné se za volantem střídat. Jízda vyjde většinou na více jak 12 hodin.
Co zasít v červnu : V červnu je stále ještě čas vysévat hlávkové saláty, špenát, pekingské zelí, ředkve a ředkvičky, červenou řepu nebo keříčkové fazole. Zejména u listové zeleniny a ředkviček si vyberte odrůdy pro celoroční pěstování – ty s označením „rané“ si schovejte na příští rok, jsou totiž uzpůsobené pro jarní výsev.
Kdy dát sazenice ven
Obvykle po Zmrzlých v druhé polovině května, kdy je riziko posledních jarních mrazíků minimální. Ve vyšších polohách nad 350 m n. m. až koncem května, případně počátkem června.
Nejdéle kvetoucí trvalky
- Krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata)
- Svíčkovec (Gaura)
- Denivka (Hemerocallis)
- Šanta (Nepeta)
- Perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia)
- Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)
- Plamenka latnatá (Phlox paniculata)
- Třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida)
Už se těšíte na jaro Jaké květiny kvetou v zahradách jako první
- Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) Skutečně jsou právě květy sněženek těmi prvními v zahradách.
- Šafrán jarní (Crocus vernus) čili krokus.
- Narcisy (Narcissus)
- Tulipány (Tulipa)
- Sasanka hajní (Anemone nemorosa)
- Bledule (Leucojum L.)
Co teď nejvic kvete : Aktuální stav
Jako dominantní alergen se držel ještě pyl dubu, nejhojnější byl pyl minimálně alergizující borovice. Vedle těchto alergenů se v ovzduší objevoval pyl smrku, buku, ořešáku, moruše, jírovce, vrby a řepky olejky, v nižších polohách v malém množství také pyl jitrocele.