Antwort Jak pěstovat brambory v květináči? Weitere Antworten – Co potřebují brambory
Potřebujete jen velkou nádobu, substrát, sadbovací brambory, trošku hnojiv, vodu, světlo a teplo. Nemusíte mít vlastní zahrádku se záhony, indoor pěstování brambor doma je opravdu snazší než si myslíte. Lilek brambor je víceletá hlíznatá rostlina, která se komerčně pěstuje jako jednoletá plodina.Pěstování brambor v nádobách
Podobným způsobem můžete pěstovat brambory i v květináčích. Doporučujeme větší květináče, například s průměrem kolem 30 cm v horní části. Do každého květináče nasypte drenážní vrstvu z kamínků, výživnou půdu smíchanou s kompostem a do hloubky 20 cm zasaďte naklíčenou hlízu bramboru.Dusíkem přihnojujeme zpravidla vodným roztokem granulované močoviny až do koncentrace 9 %, výhodná je i kombinace s roztokem hořké soli v koncentraci 4–5 %. Lze využít také řadu speciálních listových hnojiv, která obsahují nižší koncentrace dusíku, často však v kombinaci s dalšími živinami.
Kolik potřebuji brambor na sázení : Průměrná úroda je asi 25 tun na 1 hektar a na 1 hektar zasadíme asi 50 000 rostlin. Když ze dvou zasázených brambor budeme mít 1 kg, potřebujeme zasadit 240 brambor. Při běžném hospodaření při rozteči 60cm je na 1 hektaru 100 x 160 řádků = 1600 metrů řádků.
Čím nejlépe hnojit brambory
Brambory jsou na půdu náročné, vyžadují v ní dostatek humusu a živin. Z organických hnojiv pod brambory je nejlepší chlévský hnůj nebo kvalitní kompost v dávce 10 kg na m2. Organická hnojiva zapravujeme do půdy na podzim při rytí záhonu. Přes zimu necháme pozemek v hrubé brázdě.
Po čem zasadit brambory : V mírných oblastech můžete často začít sázet brambory již na začátku dubna, v chladnějších koutech se vyplatí počkat až na začátek května. Při výsadbě brambor dbejte na to, aby měly vhodné sousedy: brambory si velmi dobře rozumí se špenátem, kedlubnami, bobem, kukuřicí a dalšími druhy zelí v bezprostřední blízkosti.
Naklíčenou sadbu zakoupíte v zahradnictví, jestli se ale do klíčení chcete pustit doma, je třeba začít už v březnu nebo únoru. Naklíčenou sadbu sázejte od dubna do května.
Brambory jsou nenáročné na půdu. Ideální jsou písčité nebo písčitohlinité půdy. Do půdy, která bývá zamokřená, můžete zapracovat písek nebo kompost. V roce před sklizní, nejpozději však v březnu, můžete v případě potřeby připravit půdu pro brambory: Sežeňte si shnilý hnůj nebo vyzrálý kompost a půdu jím obohaťte.
Jaké hnojivo je nejlepší na brambory
Brambory jsou na půdu náročné, vyžadují v ní dostatek humusu a živin. Z organických hnojiv pod brambory je nejlepší chlévský hnůj nebo kvalitní kompost v dávce 10 kg na m2. Organická hnojiva zapravujeme do půdy na podzim při rytí záhonu. Přes zimu necháme pozemek v hrubé brázdě.Vysazené brambory přihrňte, hned jak nať raných brambor vyroste nad povrch půdy, je třeba rostliny ochránit před případnými mrazy. Dokud mrazíky hrozí, průběžně k rostlinám přihrnujte zeminu tak vysoko, že výhony přestanou být vidět. Brambory můžete také průběžně přihnojovat kompostem a v případě sucha i zalévat.Hnojení brambor
Jak jsme řekli výše, první hnojení probíhá spolu s první orbou na podzim. Nejlepší je hnojit organickým hnojivem, tedy například koňským hnojem, chlévským hnojem apod. Jako doplněk můžete přidat draselná hnojiva. Další hnojení probíhá na jaře a dále můžeme brambory postupně přihnojovat.
Podle běžně známých agrotechnických norem by se měly brambory sázet v poslední dekádě dubna, podle zahrádkářů se musí do půdy dostat nejpozději na prvního máje.
Co zasadit mezi brambory : Co zasadit vedle brambor: Řepa Mrkev Kopr Koriandr Horčice (jako zelené hnojivo) Celer
- Řepa.
- Mrkev.
- Kopr.
- Koriandr.
- Horčice (jako zelené hnojivo)
- Celer.
Kdy a čím hnojit brambory : Podle odborníků z Receptáře, Ludmily Duškové a Jana Kopřivy, potřebují brambory především dobře pohnojenou a provzdušněnou půdu. Radí tedy ji na podzim pohnojit hnojem a na jaře před sadbou přidat ještě draslík, dusík a fosfor. A ideálně použít rozmetadlo pro rovnoměrný rozhoz hnojiva.
Jak dlouho trvá než vyrostou brambory
Polorané brambory – Vyrostou vám za 110 až 130 dní. Díky pozdější sklizni se hodí i pro uskladnění. Zde máte na výběr hned z několika odrůd, jako je například Laura, Jindra, Antonie, Karin nebo Cinja. Oblíbená je také Belana, která dobře odolává bramborové plísni, a tak ji zvládnete vypěstovat i bez postřiků.
Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady
- červená řepa, salát X špenát.
- zelí X jahody.
- kapusta kadavá X růžičková kapusta.
- okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
- fazole X fenykl.
- šalotka X hrách, fazole.
Většina zeleniny, ovoce i bylinek si prostě v poklidu roste a jde jim především o to, abyste jí zajistili vhodné podmínky podle konkrétního druhu. Přesto ale existují kombinace, které jsou na záhonu nebo ve skleníku doslova smrtící. Například brambory a rajčata – to dohromady prostě nepůjde.
Co když brambory zezelenají : Může jít nejen o dlouhodobé intenzivní osvětlení slunečním zářením nebo zářivkami na prodejních místech, ale i o zezelenání hlíz ještě na poli, když se po přívalových deštích rozplaví brázdy. Nazelenalé hlízy se musí okrájet a oloupat. Vodu, v níž se vařily, se doporučuje slít a dále již nepoužívat.