Antwort Jak pěstovat hlávkový salát? Weitere Antworten – Kdy vysadit sazenice salátu

Jak pěstovat hlávkový salát?
Sazenice malých kultivarů vysazujte do sponu 15 x 15 cm, větší do sponu 30 x 30 cm. Sazeničky sázejte ven zhruba od začátku dubna, rodící se srdíčko by mělo být mírně nad povrchem půdy. Záhony průběžně plejte. Pokud rostliny rostou opravdu pomalu, aplikujte organické hnojivo.Jak semena vysévat

Nejlépe je využít připravený substrát pro výsev semen z odborné prodejny. Zeleninu lehce přitlačíme. Semena vyséváme v řídkém sponu ne hlouběji než 2 cm pod povrch. Dbáme na to, aby teplota v místnosti se pohybovala kolem 18 – 20°C, aby zde byly dobré světelné podmínky a také přiměřeně zavlažujeme.Požadavky na teplotu při pěstování salátu

Během celého dne udržujte teplotu ve fóliovníku/skleníku v rozsahu 10 až 21 stupňů Celsia. Pokud se venku oteplí, otevřete dveře, aby se vzduch v interiéru ochladil.

Čím hnojit hlávkový salát : Při hnojení salátu dáváme pozor na množství dusičnanů, které se může hromadit v listech. Hnojit můžeme jak již hotovými hnojivy určenýmí přímo na listovou zeleninu, tak např. kopřivovou jíchou nebo můžeme použít 5 l vyzrálého kompostu na m2 záhonu. Listový salát sklízíme již 7 týdnů od zasetí.

Kdy začít dělat sazenice

Pokud nehrozí silnější mrazy, můžete začít s výsevem klidně už v únoru. O to dříve pak můžete zeleninu sklízet. Pařeniště však prodlouží i dobu sklizně na konci sezóny ‒ ještě v zimě v něm můžete pěstovat některé druhy salátů. Teplota v pařeništi je vyšší než v zahradě, což pro rostliny vytváří skvělé podmínky.

Jak si doma vypěstovat salát : Jak pěstovat salát v interiéru

Kupte tedy semínka, zasejte je 1,5 cm do substrátu, ideálně v řádku podle návodu na osivu. První dny salát roste rozprašovačem a následně začněte se zálivkou. S vodou to nepřehánějte, ať salát není přelitý. Za zhruba 5 až 6 týdnů ho můžete začít sklízet.

Osivo vyséváme v lednu až únoru do bedniček.

Semínka klíčí za 3–7 dní. K vyklíčení potřebují světlo, proto je jen slabě posypeme zeminou, povrch utužíme a opatrně zaléváme, lépe rosíme zavlažovačem. K výsadbě na záhon má mít sazenice 3–5 pravých listů.

Substrát nasypte do misek, jemně zavlažte a vysejte semena. Semena se vysévají zpravidla do hloubky podle velikosti semen. Drobné a velmi malá semínka stačí vysít rovnoměrně na povrch a často je ani nezasypáváme. Během zalévání je stačí přikrýt vrstvou servítky, abyste semínka nevyplavili.

Jak casto Zalevat salát

Je třeba jej zalévat pravidelně menšími dávkami vody, tak aby půda nebyla přemokřená a ke kořenům mohl vzduch. Během tvorby hlávek je potřeba vody vyšší. Zalévejte vydatněji, ale opatrně v delších časových intervalech, aby hlávky nepodhnívaly a nebyly napadeny plísní salátovou.Salát nevyžaduje velkou zálivku, přílišná vlhkost mu naopak škodí, začne hnít, a to i uvnitř. To platí zejména při pěstování ve skleníku. Zaléváme spíše ráno, aby během se během dne povrchová vlhkost odpařila.Salátové sazenice vysazujeme během dubna do hlinitopísčité půdy, nejlépe s pH kolem 6,5 nebo vyšším. Nikdy nevysazujte salát po salátu, štěrbáku, čekance, zelí nebo květáku! Salát vysazujeme ne příliš hluboko, děložní listy by měly být těsně nad zemí. Sázíme do sponu 20 x 20 cm.

Předpěstování zeleniny – jak na to!

  1. Nasypejte a navlhčete substrát. Naplňte pěstební misku nebo pěstební květináč speciálním substrátem a lehce jej přitlačte.
  2. Vysejte semínka. Nyní zasejte semínka.
  3. Přikryjte semena zeminou.
  4. Zajistěte vysokou vlhkost vzduchu.
  5. Zajistěte teplo.
  6. Více vzduchu a světla.

Jak hluboko se sází rajčata : Sazenice vysazujeme mírně šikmo a hlouběji než rostli v květináči, neboť pak mají bohatší kořenový systém. Pokud jste si však pořídili roubovanou sadbu, tak tu nesmíte vysadit hlouběji. Rýčem nebo sázecí lopatkou připravíte jamku tak, aby byl kořenový bal maximálně deset centimetrů hluboko.

V čem pěstovat saláty : Mně se nejvíc osvědčily samozavlažovací truhlíky, ale pokud zvládnete pravidelně zalévat, můžete je pěstovat i v obyčejných. “ Stačí vybrat si vhodnou odrůdu, vytvořit ty správné podmínky a můžeme salát pěstovat během celého roku, když není zmrzlá půda. Někdo sáhne po sazenicích v zahradnictví.

Jak pěstovat hlávkový salát v bytě

Salát vysazujeme ne příliš hluboko, děložní listy by měly být těsně nad zemí. Sázíme do sponu 20 x 20 cm. Nejlepší je sázet sazeničky střídavě v řádcích, nikoliv do čtverce, aby měly dostatek prostoru pro růst. Pokud chcete vysazovat salát v létě, volte odrůdy, které snesou i vysoké teploty.

Při letním pěstování salát důkladně zaléváme, prospěje mu i částečné zastínění, vysadíme ho například v polostínu pod stromy, či vedle plůtku z pnoucích fazolí, hrášku nebo okurek. Pro výsev hlávkových salátů je poslední vhodný termín srpen, je-li příznivý podzim, hlávky se ještě stihnou vytvořit.Nahořklou chuť salátu nejčastěji způsobuje nedostatečná zálivka během pěstování a pozdní sběr v době, kdy už začínají zelené listy vybíhat do květů. A zatímco hlávkový salát může zhořknout celý, u ledového se mění chuť pouze košťálu, který je možné snadno vyříznout.

Kdy zasít semínka : Kdy začít se zasévat Obecně platí, že semena je třeba začít vysévat čtyři až šest týdnů před posledními očekávanými mrazíky, což často může být skutečně těžké tuto dobu odhadnout.