Antwort Jak pěstovat maliny a ostružiny? Weitere Antworten – Jak zasadit maliny a ostružiny

Jak pěstovat maliny a ostružiny?
Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky, tudíž cca 5cm níže než rostly ve školce. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být kolem 0,5m. U plazivých odrůd až 2-3m. Pakliže jsme vysadili ostružiníky plazivé, je vhodné je pěstovat na drátěnce nebo na opoře, kde je vyvazujeme do široce vějířovitého tvaru.Správný střih

  1. Těsně před rašením zkraťte postranní výhony na dva až čtyři pupeny.
  2. Vrcholy výhonů zkraťte cca o 1/5.
  3. Pokud ostružiník vysazujete, vždy si to naplánujte na jaro.
  4. V prvním a druhém roce nechte na jednom keři tři výhony.
  5. Odřežte také dvouleté odplozené výhony.

Klasické ostružiníky se běžně do zahrady přesazují na podzim, ovšem beztrnné varianty a maliníky můžeme vysazovat také v jarních měsících. Chceme-li přesadit mladé rostliny na jiné stanoviště, popřípadě do většího květináče, opět tak lze učinit na jaře i v podzimních měsících.

Jak pěstovat Malinoostružiník : Malinoostružiny rostou nejlépe na slunném a chráněném místě, kde je dostatek vláhy. Vyhněte se proto místům, která jsou vystavena přímému slunci po celý den, protože to může způsobit přehřátí keře. Zároveň se vyhněte místům, kde se voda může hromadit, protože přebytečná vlhkost může způsobit uhnívání kořenů.

Kdy se sází Maliník

Jak zasadit maliny

Nejčastěji se vysazují na okraje zahrad, např. k plotu. Podobně jako jahody, vyžadují humózní, dobře provzdušněnou, hlinitopísčitou, neutrální nebo mírně kyselou půdu. Nejvhodnější období pro výsadbu jsou na jaře měsíce březen až květen, na podzim říjen do příchodu prvních podzimních mrazů.

Jak rychle rostou ostružiny : Roste velmi rychle, roční přírůstek tvoří 0,5 – 1,2 m. Vyžaduje oporu, slunné stanoviště a propustnou půdu. Není náchylná na škůdce ani choroby, nevyžaduje tedy žádnou speciální péči.

Péče o rostliny: Ostružiny potřebují pravidelnou zálivku, zejména během suchých období. Mulčování okolo rostliny pomůže udržet půdu vlhkou a omezí růst plevelů. Ostružiny také mohou potřebovat podpůrné struktury, jako jsou obruče, aby udržely rostliny vzpřímené. Hnojení: Ostružiny prospívají pravidelnému hnojení.

U keřů s dvouletým vývojovým cyklem provádíme střih maliníku tak, že po dozrání plodů uřízneme těsně u země všechny dvouleté výhony, které by už stejně nikdy neplodily. Stejně můžeme seříznout i nové slabší výhony, abychom měli na jednom metru 8 až 10 větví, pokud pěstujeme maliny v řadě, což je nejšikovnější způsob.

Co zasadit pod maliny

Co vysadit k malinám

Máte-li možnost, maliny vysaďte pod jabloně, třešeň nebo pod meruňku. Mnohé ovocné stromy chrání maliníky před šedou hnilobou a také jim zajišťují zátaras. V případě, že již maliny na zahradě máte a prostor potřebujete využít na maximum, vysaďte k nim fazole.Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním. Maliníku nevadí ani vyšší polohy, v nadmořských výškách nad 600 m n.m. mu hledejte výhřevné místo nebo svah orientovaný k jihu.V každém případě pro maliny vybíráme světlá, slunná stanoviště, v přílišném stínu špatně rodí a mají tendenci vytahovat se za sluncem do délky. Doporučuje se pěstování v oblastech do 500 m.n.m. Při vyšších nadmořských výškách nerostou zrovna ideálně.

Maliny jsou nejpopulárnější keřové ovoce, začínají zrát 3–4 týdny po jahodách. Maliny jsou odolné rostliny. Maliník je možné pěstovat na velkém území Kanady a USA. Za příznivých podmínek lze polovinu běžné úrody ovoce očekávat u maliníku už druhý rok.

Na čem rostou maliny : Malina je plodem (botanicky přesně plodenstvím) rostliny ostružiníku maliníku. Ovoce je složeno z drobných kuliček, peckovic růžové barvy, tvořících známé plody.

Jak se starat o Ostružinu : Péče o rostliny: Ostružiny potřebují pravidelnou zálivku, zejména během suchých období. Mulčování okolo rostliny pomůže udržet půdu vlhkou a omezí růst plevelů. Ostružiny také mohou potřebovat podpůrné struktury, jako jsou obruče, aby udržely rostliny vzpřímené. Hnojení: Ostružiny prospívají pravidelnému hnojení.

Čím se hnojí ostružiny

Vhodným hnojivem pro ostružiny je Cererit (hnojení je nutné vícekrát během sezóny opakovat), Biomin – maliny a ostružiny (dle návodu) či jiné vhodné k ovocným keřům. Případně k rostlině můžeme každým rokem přidat na jaře kompost. Obecně platí, že rostliny hnojíme především na jaře.

Čím hnojit maliník

Čím hnojit maliny, pokud chceme plody v BIO kvalitě Při výsadbě použijte například 5 až 8 kg koňského hnoje (organické hnojivo) na metr čtvereční půdy. Následně každé 2 roky dodejte rostlinám 2 kg zahradnického kompostu na jeden metr čtvereční.Řežte je úplně u země, abyste vytvořili prostor pro nový růst. Jarní stříhání se provádí před začátkem vegetačního období, kdy rostliny začínají rašit. Podzimní stříhání: Na podzim se odstraňují všechny slabé a nemocné výhony, stejně jako výhony, které se příliš rozrostly a překážejí větrání a světlu.

Čím pohnojit maliny : Hořečnaté hnojení je aktuální zejména na kyselých půdách. Při hnojení na podzim je vhodný dolomitický vápenec. Na jaře se používá kieserit, v průběhu vegetace hořečnaté ledky. Na dusíkatou výživu je maliník i ostružiník náročný, ale na přehnojení zvláště v sušších oblastech citlivý.