Antwort Jak pěstovat Třapatku nachovou? Weitere Antworten – Kdy stříhat třapatka nachová
Pozdě na podzim anebo brzy na jaře trs sestříhneme až u země. Rostlina je většinou krátkověká, v následujícím roce ji musíme znovu vysévat nebo vysazovat, ale je snadné ji namnožit buď opětovným výsevem semen, nebo dělením trsů.Třapatky patří k velmi nenáročným a na pěstování poměrně jednoduchým rostlinám. V březnu je můžete vysévat ze semen. Pokud jste to nestihli, můžete zasadit i pěkné vzrostlé sazenice, které se vám v průběhu září krásně ujmou. Dobře se jim bude dařit na slunném stanovišti s hlinitou a výživnou půdou.Třapatka (Rudbeckia)
Třapatka pochází původně ze Severní Ameriky a roste nejraději na vlhkých loukách. Žluté paprskovité květy kvetou v závislosti na odrůdě od května do října a dosahují výšky až 2 m. Ideální je vysadit třapatku na zahradě na místo s vlhkou půdou a sluncem pro květy.
Jak pěstovat Třapatku ze semínka : Tato nejznámější odrůda třapatky posiluje imunitní systém, působí jako přírodní antibiotikum a používá se nejčastěji při nachlazení a chřipce. Semena třapatkovky se předpěstovávají doma v březnu. Vzrostlé sazeničky se přesazují ven v polovině května. Vzdálenost mezi rostlinami by měla být cca 30 cm.
Co s Třapatkou po odkvětu
Třapatka preferuje slunná stanoviště, v polostínu pokvete méně. Má ráda propustné, písčité půdy. Po odkvětu ji seřízneme, aby znovu vykvetla. Není to dlouhověká trvalka, proto ji musíme po několika letech znovu vysadit.
Jak množit třapatky : Vegetativně se třapatky množí kořenovými řízky během zimy v prosinci až lednu, nebo časně zjara v dubnu až květnu.
Není náročná a spokojí se i s chudšími kamenitými půdami. Rostliny jsou tolerantní k suchu, naopak nesnášejí přemokření. Semena vyséváme v březnu nebo dubnu do studeného pařeniště nebo doma do truhlíku za oknem. Vzrostlé sazeničky vysazujeme v druhé polovině května na záhon, ne do nádob.
Množí se buďto semeny nebo dělením trsů či kořenovými řízky. Není vhodné echinaceu vysazovat pouze ve stinných místech a nezáleží, jestli je půda vlhká nebo suchá. V takovém případě pak může vydržet i dlouhá období sucha. Trsy třapatkovky mohou být vysazovány po drobných keřících v období jara nebo na podzim.
Jak působí třapatka nachová na motýly
Z květů a listů vaříme čaj. Baví-li Vás pozorovat na zahradě hmyzáky, pořiďte si ji. Zaručeně je přiláká. V Permasemínkách máme vyzkoušené, že v létě hojně navštěvují květy třapatky rozličné druhy motýlů, čmeláků a brouků – díky tomu si lze na zahradě prohlédnout hmyzáky hezky zblízka.Čemeřici po odkvětu postupně schnou listy, ty odstraňte brzy na jaře, než začnou rašit nové.Hlavní řez trvalek tedy přichází až v předjaří a na jaře. Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro. Pokud již nehrozí silnější mrazy, v teplejších oblastech můžete s řezem některých trvalek začít již v druhé polovině února.
Podzim je ideální období pro množení trvalek – dělením trsů. Získáme nové rostliny, doplníme prázdná místa v záhoně a zmenšíme velké trsy starších rostlin a tak je podpoříme v růstu a částečně zmladíme. Takto můžeme dělit několik trvalek, jako jsou třapatky, kokardy, echinacey, astry, hosty, heuchera.
Co léčí třapatka nachová : Třapatka podporuje činnost bílých krvinek, považuje se za jakousi „policii" v organismu. Tím pomáhá zabíjet choroboplodné zárodky a zvyšuje odolnost organismu před nemocemi. Je třeba ji užívat hlavně preventivně, například v chřipkovém období, dokud nemoc nevypukla.
Jak přilákat motýly : Motýli potřebují rostliny, na kterých se budou živit jejich larvy, rostliny, které jsou zdrojem potravy (nektaru) pro dospělé jedince, a také rostliny, které poslouží jako místa úkrytu a poskytnou místo v závětří.
Jak nalákat motýly
Chceme-li si motýly na zahrádce vychovat, vysadíme pro ně rostliny, do nichž nakladou svá vajíčka, a na kterých se později mohou živit housenky. V závislosti na druhu motýla jsou to především kopřivy, bodláky, fenykl, kopr, fialky, mateřídouška, rozchodník, čilimník, líska a nejrůznější typy trav.
Čemeřice můžete pěstovat i na půdách horší kvality, ale vyhovuje jim humózní, spíše vápenitá a dobře propustná půda, která je vlhčí. Důležité je, aby půda nebyla trvale zamokřená. Vděčné budou čemeřice tak za pravidelné hnojení. Protože jim vyhovuje vysoký podíl humusu v půdě, doporučujeme je hnojit kompostem.Čemeřice tedy kvetou už od března, ke střihu jsou však vhodné, až tak ke konci dubna, kdy je vyšší aktivita hmyzu, který květy rychleji opyluje. Ty odkvétají, vytvářejí v semeníkách semena a přesně v této době nemusíte mít obavy z vadnutí.
Jak se postarat o trvalky na zimu : Trvalky obecně zazimování nepotřebují, výjimku tvoří např. ty se zdužnatělými kořeny, jako jsou boubelka, šáter a dvojostice. Ochranu před mrazy potřebuje i makovník a některé pryšce. Tyto trvalky chráníme vrstvou listí a chvoje.