Antwort Jak refinancovat úvěr? Weitere Antworten – Co je potreba k refinancování úvěru

Jak refinancovat úvěr?
V každém případě budete potřebovat původní smlouvu o úvěru či úvěrovou smlouvu, potvrzení o vyčíslení dluhu od stávající banky a pojistnou smlouvu k zajištěné nemovitosti.Refinancování se ve většině případů vyplatí. Nevyplatí se především v době, kdy jsou úrokové sazby příliš vysoké. V takovém případě je dobré refinancování o pár měsíců odložit. Nejvýhodnější je refinancovat na konci fixačního období.Ideální je refinancování načasovat na výročí fixace, protože splacení starého závazku máte v tu dobu zdarma. Samotného refinancování se nemusíte obávat, je administrativně jednodušší než sjednání nové hypotéky.

Kolik stojí refinancování : Refinancování ke konci fixace je zcela zdarma, v době fixace hypotéky platíte pouze účelně vynaložené náklady, které se pohybují v řádu stokorun. Někdy nová banka vyžaduje nový odhad nemovitosti. Cena se pohybuje v řádu tisíců. Zaplatíte také za výmaz a vklad zástavního práva.

Jak dlouho trva refinancování

Nejnáročnější je vyřízení hypotéky na stavbu domu, které trvá 5 až 6 týdnů, vyřízení hypotéky na rekonstrukci domu obvykle trvá 4 až 5 týdnů a refinancování hypotéky banky zvládnou i za 2 týdny.

Na co si dát pozor při úvěru : Důkladně čtěte smlouvu

  1. celková výše půjčky.
  2. celková částka, kterou za úvěr zaplatíte.
  3. úroková sazba a RPSN.
  4. délka splácení půjčky.
  5. výše měsíčních splátek.
  6. podmínky předčasného splacení úvěru.
  7. co se stane při opoždění se splátkou.
  8. právo na odstoupení od smlouvy.

Vždy záleží na tom, jak je který obchodní případ složitý. V některých náročnějších případech je třeba počítat s tím, že můžete být požádáni o dodatečné podklady a proces schválení se tak časově prodlouží. Při zařizování hypotéky rámcově počítejte s horizontem 3-4 týdnů.

Refixace je sjednání nové úrokové sazby po skončení fixačního období. Fixace má mnoho podobných názvů. Často tak slyšíte například o fixačním či úrokovém období nebo platnosti úrokové sazby. Tak či tak, vždy se jedná o časový úsek, po který Vám banka garantuje úrokovou sazbu.

Co není možné refinancovat

Půjčky jako hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření nelze refinancovat kdykoliv. Banky mají zpravidla fixační období, během kterého nelze přejít k jiné bance zdarma. Naopak, za podobné změny jsou smluvně zpoplatněné.Za posledních 20 let šlo dokonce o nejvyšší hodnoty. Jaká je situace v roce 2024 Z nejnovějších údajů České bankovní asociace vyplývá, že průměrná úroková sazba nových hypoték klesla v lednu 2024 na 5,54 % z prosincových 5,65 %. Jde tak o nejnižší úrokovou sazbu hypoték od července 2022.Srovnání refinancování půjčky

Česká spořitelna ★★★★★ Refinancování úvěru 2 tis. Kč – 2,5 mil. Kč
Home Credit ★★★ Refinancování úvěru 30 – 600 tis. Kč
Raiffeisen bank ★★★★ Refinancování úvěru 5 – 800 tis. Kč
Moneta ★★★★ Refinancování úvěru 5 tis. Kč – 1,5 mil. Kč
Komerční banka ★★★★ Refinancování úvěru 30 tis. Kč – 2,5 mil. Kč


Při refinancování hypotéky se jedná o výměnu starší hypotéky za novou, zpravidla za výhodnějších podmínek. Nejčastějším důvodem k refinancování je snaha získat hypotéku s nižší úrokovou sazbou, a tím i nižší měsíční splátkou.

Na co si nebrat úvěr : Nepůjčujte si proto:

  • Na vánoční dárky.
  • Na nový telefon, který nepotřebujete.
  • Na splacení starší půjčky.
  • Na drahou dovolenou do zahraničí

Co dělat když nemůžu splácet úvěr : Co dělat, když nemůžete splácet

Pokud se ocitnete v situaci, kdy nemůžete svou půjčku řádně splácet, nemusíte hned panikařit. Banky jsou na takovou situaci připraveny. Proto svého věřitele kontaktujte. Je velmi pravděpodobné, že banka bude mít pro výpadek pochopení a nabídne nějaké dočasné řešení.

Co to je refinancovat

Při refinancování hypotéky se jedná o výměnu starší hypotéky za novou, zpravidla za výhodnějších podmínek. Nejčastějším důvodem k refinancování je snaha získat hypotéku s nižší úrokovou sazbou, a tím i nižší měsíční splátkou.

Co se stane, když skončí doba fixace Klient má několik možností. Banka pošle s předstihem novou nabídku na další období. Pokud se na ní obě strany dohodnou, pokračuje hypotéka dál u stejného poskytovatele.Z nejnovějších údajů České bankovní asociace vyplývá, že průměrná úroková sazba nových hypoték klesla v lednu 2024 na 5,54 % z prosincových 5,65 %. Jde tak o nejnižší úrokovou sazbu hypoték od července 2022. Meziměsíční pokles o více než 0,1 procentního bodu představuje nejvýraznější pokles od začátku roku 2023.

Jaké budou úroky v roce 2025 : Prognóza ČNB – jaro 2024

2024 2025
Měnověpolitická inflace (%) 2,2 1,8
Hrubý domácí produkt (mzr. změny v %) 1,4 2,7
Úrokové sazby 3M PRIBOR (%) 5,0 3,6
Měnový kurz (CZK/EUR) 25,1 24,8