Antwort Jak reklamovat zboží bez Uctenky? Weitere Antworten – Co delat kdyz nemám účtenku
Účtenka není vždy nutná
Pokud jste například zboží zaplatili bezhotovostně (kartou či bankovním převodem), stačí celou transakci dohledat ve výpisu z internetového bankovnictví a prodejci jako důkaz předložit. „Doložit, že výrobek byl konkrétní den u konkrétního prodejce zakoupen, musí spotřebitel.3: Záruční list. Pokud vám obchodník při nákupu zboží vypsal záruční list, vůbec nepotřebujete účtenku. Na záručním listě je zcela přesně uvedeno, o jaké zboží jde, kdy bylo zakoupeno a případně i do kdy platí záruka. Při reklamaci pak obchodníkovi předložíte tento papírový záruční list.Kupující tedy nepotřebuje záruční list k uplatnění reklamace, ale postačí mu účtenka, tedy doklad o koupi, nebo výpis z bankovního účtu prokazující nákup či jen svědecká výpověď," vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právní poradny dTest.
Kdy mám nárok na vrácení peněz při reklamaci : Zákon říká, že o reklamaci musí prodejce rozhodnout ihned, nejpozději pak do 3 dnů od jejího převzetí. Odstranit vadu pak musí bez zbytečného odkladu, ale nejdéle do třiceti dní. Pokud to v této lhůtě nestihne, jde o podstatné porušení smlouvy a zákazník může od smlouvy odstoupit a požadovat peníze zpět.
Jak ziskat účtenku
Nejjednodušší cesta, jak se dostat ke svojí online účtence, je skrz mobilní aplikaci NFCtron. Stačí si ji stáhnout, přihlásit se a naskenovat čip z náramku. Online účtenku najdete i v dané akci po přihlášení na svůj uživatelský profil NFCtron Tickets.
Jak ukládat doma účtenky : Nejlepší variantou je uložit účtenky někam do cloudového úložiště, a to ještě ideálně do takového, které disponuje funkcí OCR. Díky tomu je totiž možné účtenky hledat i podle obsahu na ní (o OCR už jsem se zmínil v jednom článku dříve).
Zboží můžete reklamovat zpravidla u prodávajícího, a to jak osobně, tak poštou. Pokud v záručním listě nebo v potvrzení o povinnostech prodávajícího z vad zboží najdete uveden konkrétní servis a zboží chcete opravit, můžete se s reklamací obrátit i na něj.
Při reklamaci byste měli prodejci zboží předat a sdělit mu, jakou vadu zboží má nebo jak se vada projevuje. Dále si zvolíte preferovaný způsob vyřízení reklamace. Tuto volbu nemůže kupující změnit bez souhlasu prodávajícího. To neplatí, pokud jste žádali opravu nebo výměnu věci a tato možnost nebude možná.
Na co mám právo při reklamaci
V případě vadného výrobku může spotřebitel uplatnit reklamaci a v souvislosti s tím mu přísluší následující práva z vadného plnění: právo na odstranění vady výměnou věci nebo opravou věci, přiměřenou slevu z kupní ceny a právo odstoupit od smlouvy.Jaké doklady je nutné vystavit při prodeji zboží v roce 2024 Zákonná povinnost vystavovat účtenky dle zákona o EET je již minulostí, i nadále je ale podle živnostenského zákona podnikatel povinen vydat na žádost zákazníka doklad o prodeji zboží a o poskytnutí služby (faktura nebo účtenka vydaná neplátcem DPH).Nahrání účtenky
Otevřete aplikaci Odměny za průzkumy Google (Android). Klepněte na Úkoly s účtenkami nebo Zobrazit vše (obrázek 1). Na domovské obrazovce Účtenky klepněte na Nahrát účtenku (obrázek 2). Vyberte, jak chcete účtenku nahrát (obrázek 3).
Při dodržení platné legislativy a určitých principů je možné účtenky uchovávat pouze v digitální podobě. Vždy však doporučujeme konzultaci s vaším finančním úřadem, protože právě on bude provádět případnou kontrolu.
Jaké zboží nelze reklamovat : Základní pravidla reklamace
Reklamaci nelze požadovat: na vadu, pro kterou byl výrobek zlevněn či na kterou byl kupující upozorněn; na vadu, která byla způsobena obvyklým užíváním či přímo kupujícím; vyplývá-li to z povahy věci (například uplynutím životnosti).
Jak vrátit zakoupené zboží : V případě, že chce zákazník zboží vrátit, musí obchodníkovi jasně oznámit, že využívá své právo na odstoupení od smlouvy. To může udělat například zasláním e-mailu nebo vyplněním online formuláře na webu obchodníka. Zákazník musí odstoupení od smlouvy obchodníkovi oznámit do 14 dnů poté, co zboží převezme.
Jak reklamovat zboží zakoupené přes internet
Reklamaci můžete uplatnit přímo u e-shopu, na jeho na provozovně nebo také u autorizovaného servisu, který je uveden v záručním listu. O uplatnění reklamace si nechte vždy vystavit písemné potvrzení, které bude obsahovat datum reklamace, čeho se týká a požadovaný způsob jejího vyřízení.
Reklamace z pohledu prodejce. Pokud se jakákoliv vada zboží projeví v průběhu záruční doby, má zákazník ze zákona právo jej reklamovat. Reklamace zboží je možná ve lhůtě do dvou let od nákupu v obchodě nebo od převzetí v případě nákupu na internetu.Kde najdu číslo čárového kódu účtenky Číslo čárového kódu najdete na pokladním dokladu přímo nad čárovým kódem. Jedná se o 20-místné číslo, které vždy začíná číslicemi „555“.
Jaké náležitosti má mít účtenka : Identifikace prodejce– název firmy včetně adresy sídla či místa podnikání, IČO, DIČ. Datum– uvádíte, kdy jste paragon vystavili. Uváděné datum se skládá ze dne, měsíce a roku. Popis zboží – uveďte, za jakou službu nebo zboží zákazník platí.