Antwort Jaké rostliny odpuzují mšice? Weitere Antworten – Co vysadit proti mšicím
Proti mšicím skvěle zabírá také levandule, saturejka, lichořeřišnice či pažitka. Pod ovocné stromy je dobré vysadit fenykl.AFRIKÁN (AKSAMITNÍK): Vůně afrikánů odpuzuje nejen mšice, ale i háďátka, která napadají zeleninu, ale i třeba jahodník. Stačí několik afrikánů vysadit mezi rostliny, které chcete ochránit. OCTOVÁ VODA: Kdo umývá okna vodou s trochou octu, podle paní Jarmily tato voda poslouží i jako postřik proti mšicím na růžích.Rovněž kontrolujte výskyt škůdců, hlavně za vlhkého počasí, abyste je případně zlikvidovali včas. Například na často se vyskytující mšice, když jich je na rostlině teprve pár, zabere obyčejný roztok z vody a jaru, ale v případě většího rozšíření už bývá nutné sáhnout k chemickým postřikům.
Jak odstranit mšice z bylinek : Jednoduchým, ale osvědčeným způsobem, jak se zbavit mšic, je použití mýdlové vody. Mýdlová voda působí jako přírodní insekticid, který odstraní mšice z povrchu rostliny. Stačí smíchat jednu čajovou lžičku tekutého mýdla (nejlépe prostředku na nádobí) s litrem vody a aplikovat na postižené rostliny pomocí rozprašovače.
Na které rostliny nejdou mšice
Mezi favority mšic patří růže, letničky jiřinky, astry, krásenky a ostálky nebo mokřadní potočnice. Toho lze využít nasazením těchto druhů jako "vábniček" do blízkosti rostlin, které chcete ochránit. Naopak mezi rostliny, které mšice přirozeně odpuzují, patří pažitka, cibule, česnek (i okrasný) nebo šanta kočičí.
Jak se zbavit mšic přírodní cestou : Bylinné výluhy: Rozmarýn, petržel nebo česnek mají přímo odstrašující účinky na mšice. Vylouhejte tyto byliny ve vodě a aplikujte na postižené rostliny. Neemový olej: Tento olej má insekticidní účinky a je účinný proti mšicím. Smíchejte ho s vodou a aplikujte na rostliny.
Mšic se nejrychleji zbavíte tak, že listy rostliny postříkáte přírodním sprejem proti mšicím jako je Agro Natura Rock Effect, NeemAzal nebo Neudosan. Při menší infestaci, a také jako prevenci, nasaďte na rostliny žluté lepové desky, které mšice silně přitahují.
Připravte si 2% mýdlový roztok, tzn. dvě čajové lžičky na půl litru vody. Aby byl postřik účinný, musíte mšice přímo zasáhnout a obalit je mýdlovou vodou. Obracejte list po listu a postříkejte je i zespodu.
Co na mšice ocet
Ocet: Voda smíchaná s octem v poměru 1:1 působí jako přírodní pesticid a odpuzuje mšice, zejména na listnatých rostlinách. Bylinné výluhy: Rozmarýn, petržel nebo česnek mají přímo odstrašující účinky na mšice. Vylouhejte tyto byliny ve vodě a aplikujte na postižené rostliny.Není to sice ekologické, ale v případě velkého náporu mšic jsou chemické přípravky jakousi sázkou na jistotu. Nejde-li to jinak, vyzkoušejte například chemický postřik pomocí systémového přípravku Mospilan SP a nestříkejte rostliny za přímého slunce. Nechte to raději navečer či při oblačném počasí, když je stín.A právě nejúčinnější jsou postřiky nyní! Ještě před rozpučením dřevin a nebo rozkvětem – v předjaří či na začátku jara. Zasáhnout můžeme samozřejmě i později, ale o to více nás to bude stát úsilí i financí a navíc riskujeme zamoření plodů použitými přípravky, pokud se nerozhodneme pro šetrnou cestu biologickou!
Údajně pak ještě funguje postřik s javorovou vodou (cca 10 kapek/1 l vody) nebo kopřivový, pelyňkový či česnekový nálev. Případně pokud vás všechny tyto věci odpuzují, usušte levanduli a v pytlíčkách jí dejte mezi květináče. Zabijete tím dvě mouchy jednou ranou, její vůně odpuzuje jak mšice tak otravné moly.
Jak zničit mšice na kopru : Kopr a česnek jim nevoní
„Mšice odrazují aromatické druhy, jako jsou afrikán, tymián, bazalka, saturejka, máta a podobně,“ radí Milan Bruchter, autor knihy Zakládáme a udržujeme ekozahradu. Jako přirozené lapače mšic působí také lichořeřišnice a košťáloviny poměrně dobře ochraňuje kopr.
Kdy aplikovat postřik na mšice : A právě nejúčinnější jsou postřiky nyní! Ještě před rozpučením dřevin a nebo rozkvětem – v předjaří či na začátku jara. Zasáhnout můžeme samozřejmě i později, ale o to více nás to bude stát úsilí i financí a navíc riskujeme zamoření plodů použitými přípravky, pokud se nerozhodneme pro šetrnou cestu biologickou!
Co mi okusuje papriky
Papriky může napadnout i řada škůdců
Pokud naleznete na částech rostliny drobný trus, jedná se o třásněnky. Drobné bílé mušky se nazývají molice a papriky patří taktéž k jejich pochoutce. Mezi další škůdce patří také osenice ypsilonová, můra kapustová, můra zelná, kovolesklec jižní, černopáska bavlníková aj.
Ve sklenících se proti mšicím osvědčila parazitická vosička Aphidius Alemani. Zkušení zahradníci radí, pokud to jde, nehubit mšice chemikáliemi, protože pak zničíte i jejich přirozené nepřátele. Když pak rostliny napadnou škůdci znovu, jste už na to sami. Vysaďte lichořeřišnici a spol.Mšice mají spoustu nepřátel mezi něž patří larvy a imaga slunéček a zlatooček, dále nejrůznější parazitické vosičky a mouchy apod. I přesto, že nepůvodní slunéčko východní (Harmonia axyridis)je u nás považováno za nevítaného přistěhovalce, dokáže spořádat velké množství mšic.
Jak ochránit stromy před mšicemi : Obecně nejlepším způsobem, jak bojovat se mšicemi, je podpora přirozených predátorů (afidofágů). Mezi ty nejdůležitější patří slunéčka, škvoři, některé druhy pestřenek, zlatoočka či mšicomaři. Jedná se o dost rozdílné druhy, jejichž jedinci dokáží za den spořádat až několik desítek mšic.