Antwort Jak roubovat na Kmínek? Weitere Antworten – Jak roubovat za kůru
Při roubování za kůru jsou nároky na práci s nožem minimální. Stačí jediný šikmý řez na roubu, dlouhý přibližně 3 cm, na přesnosti již tolik nezáleží. Rouby řežeme již v únoru nebo v březnu. Pak je vodorovně zakopeme celé do země do hloubky asi 20 cm až do doby, kdy budeme roubovat.V roubování třešní se mi osvědčil následující postup. Rouby řežu při střihání "barborek" začátkem prosince, nejpozději o Vánocích. Kopulací roubuju poměrně brzy – již v březnu. Pokud přeroubovávám třešeň za kůru, pak až v květu.Kdy roubovat
První rouby se užijí v lednu na „roubování v ruce“. V únoru je používáme při roubování venku, způsoby vhodnými pro období bez mízy (plátování, kozí nožka, do rozštěpu…). A na jaře, za mízy, takzvaně za kůru.
Na co se roubuje : Různé druhy roubování využíváme například u ušlechtilých odrůd ovocných a okrasných stromů, vinné révy a keřů. Roubují se ovšem také některé polodřevité květiny i některé druhy zeleniny.
Kdy se roubují višně
Pro roubování je nejvhodnější čas brzy zjara, kdy se stromy teprve začínají probouzet. Obvykle platí pořadí v roubování, kdy jako první je na řadě angrešt a rybíz, pak třešně a višně, dále meruňky, švestky, slívy a nakonec jabloně a hrušně.
Jak se roubují jabloně : Do zkrácené větve o průměru do 2 cm dáváme 1 roub, do 4 cm dáváme po 2 roubech, do 12 cm pak dáváme 3 – 4 i více roubů. Silnější větve nad 15 cm nedoporučujeme roubovat. Roub má mít 3 – 5 pupenů. Po naroubování zavazujeme rouby školkařským lýkem nebo igelitovými pásky a zbylé rány zamažeme štěpařským voskem.
Vzhledem k tomu, že třešně mají mělký kořenový systém, půda kolem nich není vykopána, ale pečlivě uvolněna. Zároveň, aby prostor nebyl prázdný, můžete pod stromek vysadit nízko rostoucí, stínomilné trvalky (sněženky, petrklíče, astilby).
Jak jsme zmínili, rouby odebíráme během zimy, když jsou teploty nad 0 °C, nemrzne a je vlhko. Rouby z koruny nikdy neodebíráme během silných mrazů, protože jsou jejich vlivem vysušené a ve velmi špatné kondici. Ideálním termínem pro odebírání roubů je v období Vánoc nejpozději do poloviny ledna.
Co potřebuji na roubování
Potřebujeme čistý roubovací nůž z kvalitního materiálu, štěpařský vosk nebo balzám, na ovázání buď lýko nebo roubovací PVC pásku. Lýko není pružné, místo spoje tedy budeme muset hlídat, abychom lýko včas odstranili nebo povolili, jinak by škrtilo.Roub má mít 3 – 5 pupenů. Po naroubování zavazujeme rouby školkařským lýkem nebo igelitovými pásky a zbylé rány zamažeme štěpařským voskem. Po vegetační dobu zajistíme, aby se rouby nevylamovaly. V dalších létech po přeroubování ošetřujeme korunu stejně, jak je uvedeno u výchovného řezu.Robustní kořeny pronikají hluboko do půdy a snadněji nacházejí vodu a živiny. Proto rostou roubované okurky bujně a vitálně. Navíc jim méně škodí nižší teploty.
Rouby je třeba stříhat ideálně zahradnickými dvousečnými nůžkami, případně můžeme použít zahradnický štěpařský nůž (takzvanou „žabku“). Každý ovocnář jej má stále po ruce a stále pěkně ostře nabroušený.
Na co se roubuje Hruska : Květní poupata se objevují poměrně pozdě, takže je zřídka poškodí mráz. Za příznivých podmínek dává hrušeň každoročně hojnou úrodu. Neroste společně s kdoulovým dřevem, proto se roubuje nepřímo na zakrslou podnož. Strom nese středně velké, někdy velké plody o hmotnosti 240 g.
Kdy roubovat jablka : Nejvhodnější dobou k roubování je konec března a duben, tj. v době počátku rašení jabloní až do počátku květu. Je to období, kdy stromy mají mízu a dobře se dají uplatnit způsoby roubování za kůru.
Jak správně zasadit třešeň
Třešně koření velmi mělce, kolem 1,5m. PH půdy je optimální v rozmezí 6,5-8, přiměřeně vápenité. Před samotnou výsadbou odstraníme odumřelé kořeny stromku a namočíme jej do vody (dvě hodiny by měly být postačující, delší doba nevadí), při podzimní ponecháme řez až na jaro.
Koncentrace plynů z kvašení může pak vyvolat buď zvracení, nebo rovnou průjem. Ale pokud si dáte pár třešní a půl hodinky potom si párkrát loknete vody, mělo by být vše v pořádku. Důležité je na třešně nepít mléko! Mléčné výrobky totiž celý proce jen zhorší.Třešně a višně řežeme v době květu i plodu.
Při něm zkrátíme boční větve na delší čípky (pupeny), které jsou silnější než polovina průměru hlavní osy kmene po rozvětvení. Při tomto řezu se odstraňují křižující a konkurující si výhony, větve a případně vlky.
Kdy vysadit roubované okurky : Ideální termín je od 15.3. do 15.4. podle toho, jak kdo má teplý skleník a kdy si může dovolit okurky vysadit. Nedoporučuji naroubované okurky ponechávat déle než 10 dní po odstranění kořene okurky v malém kelímku, kořeny v něm trpí a rostlina žloutne.