Antwort Jak rozdělujeme příjmy a výdaje u osobního rozpočtu? Weitere Antworten – Jaké jsou příjmy osobního rozpočtu
1) Základní typ příjmu – čistý příjem ze zaměstnání či podnikání – plat či mzda opakovaně periodicky generovaná z práce nebo zaměstnání. 2) Příjmy z pronájmu, dividend, vyplacené úroky apod. 3) Sociální příjmy – dávky od státu, přídavky na děti, důchod, podpora v nezaměstnanosti apod.1. Pravidelné příjmy – mezi nejdůležitější patří odměny za práci, kterou členové domácnosti vykonávají pro podniky a jiné organizace, tedy příjmy ze zaměstnání. Někteří členové domácnosti nejsou zaměstnáni, ale podnikají (mají tedy příjmy z podnikání). Můžeme sem případně zařadit i příjmy za pronajatou nemovitost.Výnosy = jsou tržby, v účetnictví je zaznamenáme v okamžiku jejich vzniku. Náklady = spotřeba pořízeného zboží a služeb za účelem dosažení výnosů, zaznamenáme v okamžiku jejího vzniku. Příjmy = peněžní toky, přírůstky v pokladně nebo na bankovním účtu. Výdaje = peněžní toky, úbytky z pokladny nebo z bankovního účtu.
Co tvoří příjmy a výdaje státního rozpočtu : Příjmy státního rozpočtu tvoří především daně, dále cla, poplatky a další příjmy. Výdaje státního rozpočtu pokrývají činnosti státu, které jsou buď dané zákonem případně ústavou (tzv. mandatorní výdaje), nebo jimiž vláda realizuje svoji politiku.
Co se počítá jako příjem
Do příjmů se zahrnuje hrubá mzda (ne superhrubá), hrubé příjmy z podnikání (ne příjmy minus výdaje), příjmy z pronájmu (opět bez odpočtu výdajů), důchody ze sociálního zabezpečení (starobní, invalidní), nemocenské dávky, peněžitá podpora v mateřství a dávky v nezaměstnanosti.
Jak evidovat příjmy a výdaje : Daňovou evidenci lze vést elektronicky ve speciálních programech, nebo jen v excelovských tabulkách; lze ji také psát ručně. Musí však být vedena přesně, aby ji mohl finanční úřad kdykoli prověřit. Vedení daňové evidence je založeno na dvou základních knihách – Deníku příjmů a výdajů a Kniha pohledávek a závazků.
Do tohoto příjmu spadá jak čistá mzda, tak i některé dávky: podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, rodičovský příspěvek, příspěvky na děti i starobní, invalidní a pozůstalostní důchod.
Do příjmů se zahrnuje hrubá mzda (ne superhrubá), hrubé příjmy z podnikání (ne příjmy minus výdaje), příjmy z pronájmu (opět bez odpočtu výdajů), důchody ze sociálního zabezpečení (starobní, invalidní), nemocenské dávky, peněžitá podpora v mateřství a dávky v nezaměstnanosti.
Co patří do prijmu a výdajů
Mezi daňové příjmy nejčastěji patří tržby za prodej výrobků a služeb, mezi daňové výdaje nákup materiálu nebo výplata mezd zaměstnancům. Mezi nedaňové příjmy spadají například půjčky a úvěry, mezi nedaňové výdaje například zaplacené pojistné nebo dary.Příjmy jsou veškeré finanční zdroje za určité období. Výdaje jsou finanční toky vydané za určité období.Do takzvaného rozhodného příjmu se počítá mzda nebo plat, ale ne příjmy z brigád nezaopatřeného dítěte. Pak příjmy z podnikání. Příjmy z pronájmů. Důchod.
Mezi daňové příjmy nejčastěji patří tržby za prodej výrobků a služeb, mezi daňové výdaje nákup materiálu nebo výplata mezd zaměstnancům. Mezi nedaňové příjmy spadají například půjčky a úvěry, mezi nedaňové výdaje například zaplacené pojistné nebo dary.
Co vše patří do výdajů : Patří mezi ně:
- Reprezentace firmy – nejčastěji pohoštění, občerstvení či dary.
- Daň z příjmu, daň dědická a darovací
- Zdravotní a sociální pojištění podnikatele.
- Podíly na zisku, odměny pro členy statutárních orgánů
- Pořizování majetku.
- Nesmluvní penále, pokuty a úroky.
- Náklady na osobní spotřebu.
- Technické zhodnocení
Co se počítá do rozhodného příjmu : Do takzvaného rozhodného příjmu se počítá mzda nebo plat, ale ne příjmy z brigád nezaopatřeného dítěte. Pak příjmy z podnikání. Příjmy z pronájmů. Důchod.
Co vše se pocita jako příjem
Započítávají se příjmy ze zaměstnání a podnikání, důchody, podpora v nezaměstnanosti, dávky nemocenského pojištění, tedy nemocenská, ošetřovné, ale i mateřská, započítává se i rodičovský příspěvek, přídavky na dítě nebo výživné.
Do rozhodného příjmu se započítávají tzv. "čisté" příjmy, tj. příjmy po odpočtu pojistného na sociální pojištění, příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, pojistného na veřejné zdravotní pojištění a po odpočtu daně z příjmu, příp.U fyzických osob je to součet výdajů na nákup materiálu, zboží, výdajů na mzdy a platby pojistného (sociální a zdravotní pojištění), provozní režie a uzávěrkových úprav výdajů.
Co patří do příjmů a vydaju : Mezi daňové příjmy nejčastěji patří tržby za prodej výrobků a služeb, mezi daňové výdaje nákup materiálu nebo výplata mezd zaměstnancům. Mezi nedaňové příjmy spadají například půjčky a úvěry, mezi nedaňové výdaje například zaplacené pojistné nebo dary.