Antwort Jak rozeznat porcelán od keramiky? Weitere Antworten – Jak poznat porcelán od keramiky
Porcelán má oproti keramice hladkou strukturu, krásný lesk a je poměrně lehčí. Keramické hrnky mají větší tloušťku, jsou vždy neprůhledné a poměrně těžké a robustní. Keramické hrnky jsou obecně ideální na "lidové dekorace".Originální čínský porcelán
Mezi hlavní znaky patří: Originální čínský porcelán při lehkém poklepání dřevem vydává melodický zvuk nebo zvonění. Proti světlu by měl originální porcelán lehce prosvítat. Porcelán musí mít bílou nebo mléčnou barvu bez známek zašednutí.Kamenina je keramika s podstatně vyššími užitnými vlastnostmi než běžně vyráběná keramika. Hmota je složená z více komponentů, přidává se kaolin, taviva, ostřiva, eventuálně barvící kysličníky. Kamenina se obvykle pálí nad 1200°C, snese i vyšší teploty podle druhu použitých jílů. Barva střepu po výpalu je bělavá.
Jak opravit rozbitou keramiku : Rozbité kousky si předem poskládejte, abyste se ujistili, že máte všechny díly, a vyzkoušeli si, jak k sobě lícují. U transparentního lepení naneste lepidlo v tenké vrstvě. Lepené díly přitlačte k sobě a zafixujte na minimálně 1 hodinu. Korekce spoje je možná do 5 minut.
Jak poznat vzácný porcelán
Hodnotu starožitného porcelánu zpravidla rozeznáváme i podle značení, které má vyjadřovat značku konkrétní porcelánky. Obvykle se značka nachází na spodní straně porcelánového výrobku, ať už se jedná o nádobí, nebo sošky.
V jakém městě se vyrábí porcelán : Hmota pro výrobu porcelánu obsahuje ještě jemně mletý nezvětraný živec a oxid křemičitý. Často se přimíchávají rozdrcené střepy z brakových výrobků.
Porcelán je tudíž oproti keramice materiálem novějším. Jde o keramickou hmotu vzniklou vypálením keramického těsta tvořeného směsí kaolinu (zvětralá živcová hornina), ostřiva (křemen) a taviva (živec).
Z nejpoužívanějších potřeb pro keramiky jmenujme například jehly, řezáčky, děrovače nebo vykrajovače. Spadají sem i začišťovací a glazovací pomůcky, cidliny, stěrky, obkročák, plátovací a vytlačovací pomůcky, dekorační točny aj.
Jak pecovat o keramiku
Jak se o keramickou ochranu správně starat
- Šetrné a důkladné ruční mytí každý týden.
- Kartáčovým myčkám se obloukem vyhněte!
- Alespoň 1x za 3 měsíce aplikujte vyživení křemíkové vrstvy.
- Okamžité odstranění agresivního znečištění.
Aby bylo možné bezpečně a pevně slepit rozbité nádoby kameniny, keramiky nebo porcelánu, musí být hrana rozbitého střepu lehce potažena tímto speciálně vyvinutým lepidlem. Hranu střepu je dobré předem navlhčit vodou, protože lepidlo se pak může rovnoměrně nanášet po rozbité hraně a spoj perfektně sedí.Poškozené místo očistíme denaturovaným lihem nebo technickým benzinem a potom smícháme epoxidové lepidlo s oxidem titaničitým (bílý prášek, který zakoupíme v prodejně uměleckých potřeb). Podle potřeby přidáme barvu v prášku. Opravíme místo a na závěr naneseme vrstvu naředěného laku, který odpovídá originální glazuře.
V České republice existují asociace starožitníků (stačí toto sousloví zadat do vyhledávání na internetu), které poskytují bezplatné konzultace – zjistíte tak, co přesně vlastníte a za jakou cenu to lze prodat. Můžete přijít osobně nebo poslat fotku předmětu. Podobně můžete obejít pár starožitnictví a požádat o odhad.
Jak poznat vzácné české mince : Obecně platí, že čím méně platidel se do oběhu dostalo, tím vzácnější jsou. U mincí se můžete orientovat podle tabulky České národní banky, která ukazuje jejich počet vyrobených v jednotlivých letech. Za mince s nízkým nákladem se považují ty, jichž se v daném roce vyrobilo méně než 30 tisíc kusů.
Jak se vypaluje porcelán : Zformované výrobky se suší na vzduchu, začišťují (retušují) a pak se vypalují v peci při teplotě 900 °C (tzv. přežah). Vypálením se atomy hliníku, křemíku a kyslíku přeskupí a vytvoří nové vazby. Tak vzniká tvrdá látka pevná v tlaku, ale málo odolná proti nárazu.
Co se používá při výrobě porcelánu
Na výrobu tvrdého porcelánu se používá směs 50 % kaolinu, 25 % křemene (ostřivo) a 25 % živce (tavivo). Někdy se přidává také křída a mramor. Měkký porcelán má menší podíl kaolinu. Porcelán se vyrábí z kaolínu, což je zvětralá živcová hornina.
K tomu vám skvěle poslouží keramická ochrana laku, která zamezí jeho poškozování. Keramika vytváří tvrdý štít a to po dobu až dvou let. Chráněný povrch je výrazně tvrdší, tím pádem odolnější proti mechanickému poškození jako škrábancům a oděrkám.Na keramiku, která nepřijde do styku s jídlem, vodou, zeminou, oleji můžete malovat pastelkami, fixami, temperami, akrylkami nebo si ji oblepíte papírovými výstřižky technikou decoupage.
Co dělat se starou keramikou : KERAMIKA, KERMACICKÉ DLAŽDICE – Směsný odpad, sběrný dvůr. KNIHY – Modrý kontejner na papír. Nepapírové přebaly do směsného odpadu. KOBERCE – Sběrný dvůr nebo kontejnery na velkoobjemový odpad.