Antwort Jak rozmnožit převislé muškáty? Weitere Antworten – Jak rozmnožit muškáty

Jak rozmnožit převislé muškáty?
Řízkování muškátů spočívá v odebrání vrcholků vzrostlých rostlin před začátkem či po konci kvetení. K řízkování si vyberte jen ty nejhezčí, silné a bohatě kvetoucí pelargonie. Vrcholek uřízněte ostrým a čistým nožem! Řez na stonku by měl být bez třepení.Muškáty můžeme množit od léta až do dubna. Pelargonie břečťanovitá (P. peltatum) s jednoduchými květy.Výsadba: Naplňte truhlík substrátem a zanechte dostatečný prostor pro kořeny rostliny. Zvolte zdravou sazenici muškátu a jemně ji vyjměte z původního kontejneru. Umístěte rostlinu do truhlíku a doplňte zbývajícím substrátem tak, aby byla pevně usazená. Zalévání: Po výsadbě důkladně zalijte muškát.

Jak uchovat převislé muškáty přes zimu : Přes zimu potřebují teplotu mezi 6 až 10 °C. Umístit je můžete kdekoli, kde je chladno, ale nemrzne, a je zde i zároveň dostatek světla. V paneláku bývá ideálním stanovištěm prosvětlené místo poblíž okna na chodbě, přežijí i mezi skly oken v bytě. Rostlinám je potřeba seříznout letošní výhony.

Jak množit muškáty na jaře

Na začátku února je vytáhneme, očistíme, a pokud mají pěkné vrcholky, přistoupíme k řízkování. Nejhezčí vrcholky ustřihneme a necháme zakořenit. Můžeme si tak namnožit muškáty, které se nám líbí nejvíc a vytvořit z nich nové sazeničky. Řízek by měl mít čtyři až pět listů, v konečné fázi pak dva až tři listy.

Co zasadit mezi muškáty : Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).

Jak zaštipovat muškáty

Zaštipování muškátů je nutné pro dobré rozvětvení a bohaté kvetení. Zaštipujeme hlavně mladé výhonky, které směřují dovnitř keře. Abychom předešli opětovnému narůstání nových výhonků směrem dovnitř, můžeme stonek zkrátit tak, aby jeho poslední očko směřovalo ven.

Proto přezimované muškáty začněte zalévat trošku více, aby nabraly sílu na přesazení do nového substrátu. To by se mělo stihnout na začátku března. Vyberte větší květináč, než v kterém rostliny byly minulý rok. Jejich kořeny tak budou mít prostor expandovat.

Kolik muškátů do truhlíku 50 cm

Náš tip: Pro bohatě osázený truhlík použijte 3 rostliny do truhlíku o délce 50 cm. Do truhlíku o délce 80 cm použijte 5 muškátů.Jejich výsadbu provedeme na jaře do dostatečně hluboké nádoby s odtokovými otvory pro přebytečnou vláhu (v mokrém substrátu muškáty zahnívají), pokud máme k dispozici samozavlažovací nádoby, o to lépe. Jednotlivé sazenice sázíme dostatečně daleko od sebe, do 60 cm dlouhého truhlíku se vejdou nejvýše 3.Výhony seřezáváme co nejhlouběji, tedy těsně nad kolénkem. Poté muškáty přemístíme k přezimování na suché, světlé, ale chladnější stanoviště. Řešením je skleník, zimní zahrada, světlá nevytápěná chodba, stanoviště mezi křídly špaletových oken. Muškáty musíme uchránit již před prvními mrazíky.

Teplota při přezimování by neměla klesat do minusových teplot. V pohodě snesou 10 °C až 0 °C. Na jaře je opět seřízněte hluboce, i na 10 cm, podpoříte jejich hustější růst.

Co s muškáty na jaře : Je proto třeba muškáty seříznout a odlomit květy, zároveň však ke každé rostlině dáme cedulku s označením druhu a barvy květů. Podle toho pak budeme muškáty přesazovat. Právě díky seříznutí získají rostliny příští rok krásný tvar, navíc nám v zimě nezaberou na místě uskladnění mnoho místa.

Co zasadit do truhlíků k Muškátům : Truhlíky by měly být samozavlažovací. Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).

Co s muškáty v zimě

Muškáty vydrží na balkoně až do prvních mrazů, pak je nutné je přemístit do sklepů, garáže nebo skladu. Před zazimováním je seřízněte o polovinu. Pokud během zimování opadnou listy, není to problém. Muškáty dokážou přežít i v místnosti bez světla, budou mít sice stonky vytažené a bílé, ale na jaře se rychle vzpamatují.

Na konci března dopřávejte rostlinám vláhu už jednou týdně. Z rostlin odstraňte všechny suché a nezdravě vypadající listy a výhony. Vytáhlé exempláře výrazně zastřihněte, protože jen tak podpoříte jejich rozvětvení a s přibývajícím světlem i zesílení. Řezu se nebojte, muškáty něco vydrží.Rostliny ale můžeme z truhlíků i vyndat, částečně z nich oklepat hlínu a kořenový bal zabalit do novinového papíru. Muškáty, které nestříháme pak k sobě svazujeme třeba po pěti kusech a zavěšujeme na suché, chladné a světlé místo.

Kolik muškátů do 80 cm truhlíku : Do truhlíku o délce 80 cm použijte 5 muškátů.