Antwort Jak rozpálit olej? Weitere Antworten – Jak Rozehrat olej

Jak rozpálit olej?
Do pánve nebo hrnce s rozehřátým olejem vhoďte malý kousek jakékoliv suroviny (postačí drobek pečiva, pár zrnek strouhanky nebo rýže). Pokud olej kolem vhozeného předmětu začne ihned prskat a bublat, je připravený ke smažení.Šetrné smažení probíhá při teplotě 150 stupňů, jinak počítejte u smažení přibližně s teplotou 180 stupňů. Proto by olej, na kterém chcete smažit, měl mít nejméně tak vysoký bod zakouření.Existuje několik jednoduchých znaků, které jsou jasným signálem, že olej je už přepálený a neměli byste ho dále používat. Mezi nejvýraznější patří charakteristický nepříjemný zápach. Avšak, hned na první pohled si můžete všimnout i tmavé barvy, pěny na pánvi nebo chybějících bublinek při smažení.

Kolik oleje na pánev : Do vyšší pánve nalijte jen asi 1-2 cm oleje na výšku a rozehřejte na správnou teplotu (mezi 150-200 stupni, ještě níže dovysvětlím, kolik je správně a jak to poznat). Jídlo, které vložíte do oleje, bude ležet na dně pánve a pravděpodobně ani nebude zcela ponořené do oleje.

Čím ředit olej

K naředění olejů se používají ředidla (rozpouštědla) jako je terpentýn (terpentýnový olej) balzámový, terpentýn (terpentýnový olej) dřevný, terpentýn (terpentýnový olej) indický, pomerančový olej a lakový benzín, které najdete v naší nabídce.

V čem vyhazovat olej : Vychladlý olej nalijte do PET lahve (nikdy ne skleněné!). Až bude lahev plný vyhoďte ji do kontejnery ta tuky. Pokud nablízku nejsou, tak do směsného odpadu. Malé množství v pánvi nebo hrnci vytřete papírovou utěrkou a vyhoďte do směsného odpadu.

Oleje s co nejvyšším kouřovým bodem se hodí na smažení, neboť při něm se teploty pohybují mezi 150 a 200 °C, dále na fritování, kdy se olej zahřívá na 180 °C, anebo ke grilování a pečení, které probíhá za ještě vyšších teplot.

Pokud má motor správnou provozní teplotu, čidlo teploty oleje by mělo ukazovat něco málo přes 100 °C. Této teploty olej samozřejmě dosáhne po nějakém čase jízdy, kdy se rozehřeje i motor. U benzínového motoru se jedná o rozmezí mezi 110-125 °C, u naftového auta je rozmezí cca o 15 °C nižší.

Kolik dolít oleje Když se rozsvítí kontrolka

Kolik oleje dolít Když se vám rozsvítí kontrolka oleje, počítejte s tím, že minimálně půl litru bude potřeba dolít.Vychladlý olej nalijte do PET lahve (nikdy ne skleněné!). Až bude lahev plný vyhoďte ji do kontejnery ta tuky. Pokud nablízku nejsou, tak do směsného odpadu. Malé množství v pánvi nebo hrnci vytřete papírovou utěrkou a vyhoďte do směsného odpadu.pokud nemáte k dispozici hasicí roušku nebo hasicí přístroj, můžete použít improvizované prostředky, například:

  1. nehořlavý sypký materiál (sůl, hlína z květináče),
  2. mokrou utěrku nebo hadr,
  3. pokličku, pečicí plech.


Olej smíchej ideálně se suchým savým materiálem, jako jsou piliny, kartonový papír nebo ubrousky. Nikdy ho na kompost nevylévej jen tak, bez těchto materiálů. Jestli žiješ v bytě, malé množství tuků z pánve můžeš vsáknout i do papírové kuchyňské utěrky a hodit do směsného odpadu.

Čím naředit vonný olej : Esenciální oleje můžete naředit třeba v rostlinném oleji (skvělý je např. jojobový olej), tekutém mýdle, nebo sprchovém gelu,… Stačit vám bude 5-20 kapek esenciálního oleje na jednu polévkovou lžíci neutrálního základu. A můžete si v klidu a pohodě a hlavně bezpečně užívat aromatické koupele.

Proč nehasit olej vodou : Každá normální vodní kapka, která se ponoří do tohoto vřícího tuku, zvětší rázem svůj objem 1700 krát, tzn. exploduje a rozhodí hořící tuk z vany do celého prostoru. V domácnosti je nejlepší způsob hašení zamezením přístupu vzduchu např. přehozením mokré utěrky přes pánev nebo zakrytím pánve pekáčem.

Co na vylitý olej

Přebytečný olej nejprve odsajte z tkaniny, na skvrnu nasypte jedlou sodu nebo kukuřičný škrob, lehce ji otírejte zubním kartáčkem a poté na ni naneste prostředek na mytí nádobí. Nakonec můžete tkaninu vyprat obvyklým postupem.

Vychladlý olej nalijte do PET lahve (nikdy ne skleněné!). Až bude lahev plný vyhoďte ji do kontejnery ta tuky. Pokud nablízku nejsou, tak do směsného odpadu. Malé množství v pánvi nebo hrnci vytřete papírovou utěrkou a vyhoďte do směsného odpadu.Kdo by neznal ten základní problém při smažení a pečení – vždy vám olej prská na všechny strany. To je způsobeno především tím, jak se ze smažené potraviny uvolňuje voda, která při styku s rozpáleným olejem způsobuje prskání.

Který olej není vhodný na smažení : Oleje lisované za studena (velká spousta olejů má svoji virgin variantu) se zpravidla nehodí na smažení a naopak jsou perfektní pro studenou kuchyni. Obsahují totiž spoustu příměsí rostlinného původu, které dodávají barvu, vůni a chuť, ale přepalují se na velmi nízké teplotě.