Antwort Jak se budí dynamo? Weitere Antworten – Jak nabudit dynamo
To co tady Káča radí je vcelku dobře, ale je třeba dodržet polaritu, tedy + nebo – na kostru. Pro roztočení dynama je to jedno, ani mu to nevadí, to se bude vždy točit, ale pokud se nabudí dynamo opačnou polaritou, tak si ji uchová a až se to připojí k relé můžou se kontakty upálit.Dynamo obsahuje komutátor – součástku, která mění střídavý proud na stejnosměrný. Komutátor – je mechanický usměrňovač, který mění střídavé napětí na jednosměrné, pulsující. Z komutátoru se napětí odvádí kartáči na svorkovnici, ze které se odebírá elektrický proud. Mechanická energie se získává točením nebo stisky.Na dynamu je silový výstup D+ a pak ještě dvě kulaté zdiřky označené písmenem M. Vypadají jako klasické zdířky pro banánek. Voltmetr jsem připojil plusem na D+ a mínusem na obal dynama. Točím a maximálně mi to ukáže mínus 0,5V.
Jaký proud dává dynamo : Dynamo je v elektrotechnice točivý elektrický stroj, který přeměňuje mechanickou energii na stejnosměrný proud (tj. elektrický generátor).
Jak Prepolovat dynamo
jde přepolovat zapalko
Dynamo se dokáže "přepólovat" opačným nabuzením před roztočením motoru a pak už dává napětí potřebné polarity. Jen pozor na ampérmetr, jestli jej máš zapojený. S opačně pólovanou bterkou pochopitelně bude ukazovat "obráceně" (tzn.
Jak pracuje alternátor : Alternátor je typ elektrického generátoru, synchronního stroje měnící točivou mechanickou energii na střídavý elektrický proud. Přeměňuje kinetickou energii (pohybovou energii) rotačního pohybu na energii elektrickou ve formě střídavého proudu a střídavého napětí, čímž se liší od dynama generující proud stejnosměrný.
Elektrický generátor je velký točivý elektrický stroj převádějící energii otáčejícího se rotoru na univerzálně použitelnou elektrickou energii. Je to těžký ocelový válec plný elektrických drátů, důmyslně propojených v jeden celek, ze kterého proudí elektrický proud do přenosové soustavy.
Měříme vždy napětí na baterii mezi póly plus(+) a minus(-). Pokud dobíjí alternátor správně, musí po nastartování zhanout kontrolka dobíjení na palubní desce a na baterii naměříte napětí 13,8V až 14,6V. Napětí musí být u obou měření v tomto rozsahu, v opačném případě je alternátor vadný.
Jak nabudit alternátor
K nabuzení alternátoru nejčastěji dochází přes kontrolku dobíjení, vývod označovaný písmenem „L". Nabudit alternátor je možné také přes výstup ze spínací skřínky označovaný číslicí „15". Kontakt „15" je napětí, které aktivuje veškerá zařízení před samotným nastartováním motoru (např.Na sběrný kroužek dosedají uhlíky regulátoru, přes ně prochází buzení rotoru. Na obou koncích hřídele rotoru jsou nalisována ložiska, rotor se otáčí v řádech několika tisíc otáček za minutu. Na alternátoru může být napojena i vakuová pumpa, pak je hřídel rotoru prodloužena až do vakuové pumpy. Zakončená je šestihranem.Uvnitř je navinuta válcová cívka budícího vinutí a v ní při činnosti alternátoru prochází poměrně slabý budící elektrický proud (6–8 % elektrického proudu statoru). Pro prvotní nabuzení magnetického toku po startu motoru je to obvykle elektrický proud procházející kontrolní žárovkou nabíjení.
Nejčastěji je elektrický proud tvořen usměrněným pohybem elektronů nebo jiných elektricky nabitých částic vodičem. Ty se kromě svého tepelného pohybu posouvají ve směru působení elektrické síly. Pole vytváří na koncích vodiče elektrické napětí jako rozdíl elektrických potenciálů.
Jak se projevuje špatný alternátor : Klasické příznaky závady alternátoru jsou – světla stále matnější a stagnující elektrické příslušenství za jízdy po setmění. Tato situace nastane, protože alternátor už nevyrábí dostatek energie a vozidlo odebírá energii z baterie a postupně ji vybíjí.
Jak zjistit špatný alternátor : Porouchaný alternátor poznáte snadno podle kontrolky dobíjení. Existují 3 možnosti signalizace poruchy – kontrolka dobíjení nesvítí při polovičním otočení klíčem, kontrolka dobíjení svítí a nezhasne při nastartování vozu, kontrolka bliká. Pokud není příčinou vadná kontrolka, na vině je pravděpodobně alternátor.
Jak se projevuje porucha alternátoru
Klasické příznaky závady alternátoru jsou – světla stále matnější a stagnující elektrické příslušenství za jízdy po setmění. Tato situace nastane, protože alternátor už nevyrábí dostatek energie a vozidlo odebírá energii z baterie a postupně ji vybíjí.
Proud je definovaný jako pohyb volných nosičů náboje. Pokud je elektrické pole zdroje (baterie) uvede do pohybu, začnou se celkem spořádaně pohybovat od záporného ke kladnému pólu zdroje. Samozřejmě, obvod musí být uzavřený, tak jako řetěz. Přitom předají energii spotřebiči.Ohmův zákon je vzorec používaný k výpočtu vztahu mezi napětím, proudem a odporem v elektrickém obvodu. Pro studenty elektroniky je Ohmův zákon (E = IR) stejně zásadní jako Einsteinova rovnice relativity (E = mc²) pro fyziky. V překladu to znamená napětí = proud × odpor nebo volty = ampéry × ohmy nebo V = A × Ω.
Jak poznat jestli dobíjí alternátor : Je také důležité zkontrolovat, zda alternátor správně dobíjí akumulátorovou baterii. To lze provést měřením napětí na baterii při vypnutém motoru a poté při běžícím motoru. Pokud se napětí výrazně nezvýší při běžícím motoru, může to naznačovat poruchu alternátoru.