Antwort Jak se chovat k nové spojce? Weitere Antworten – Kdy můžu pustit spojku
Spojku bychom měli sešlapávat pouze v případě, že měníme rychlostní stupeň, řadíme zpátečku nebo startujeme. Na spojce potom nestojíme ani v případě, že pouštíme chodce na přechodu – mnohem šetrnější je rychlosti stupeň vyřadit a pustit spojku, a jakmile bude rozjezd možný, zase rychlostní stupeň zařadíme.Spojka se musí pouštět pozvolna. Tím máme na mysli neuvolňovat spojkový pedál prudce, ale ani zbytečně pomalu. V obou případech dochází k jejímu poškození (při pomalém uvolnění spojka tzv. prokluzuje a opotřebovává se, naopak při prudkém uvolnění pedálu dostává zabrat především převodovka a motor).Jak poznat špatné spojkové ložisko Pokud se při záběru spojky ozývá ječivý zvuk, případně přenesený hluk z převodovky, může se jednat o vadné spojkové ložisko. Vadné ložisko může způsobit rozsáhlé poškození vozu a vysoké náklady. Čím dříve poškozené ložisko odhalíte, tím lépe.
Jak poznat prokluzování spojky : Odcházející spojku lze poznat i během standardního ježdění. Prokluzování se bude projevovat například při jízdě do kopce, kdy v důsledku ztrát výkonu při proklouznutí nebude vozidlo vzhledem ke vzrůstajícím otáčkám úměrně zrychlovat. Auto bude citelně ztrácet výkon a "nepojede", i když motor bude točit.
Kdy slapat na spojku
Spojka slouží jen pro rozjezd, přeřazení a zastavení, maximálně se používá třeba ještě za situace, když rovnáte smyk nebo jste chytli aquaplaning.
Jak správně sešlápnout spojku : Použití spojky při řazení
Při řazení musí být spojka sešlápnuta. Spojku sešlapujte a povolujte plynule a rovnoměrně. Po sešlápnutí spojky zařaďte zvolenou rychlost. Spojku pomalu pouštějte, dokud neuslyšíte, že otáčky motoru začaly klesat.
Životnost spojky je zcela odlišná u automobilu pohybujícího se hlavně po městě a u automobilů na dlouhé vzdálenosti. Pokud nás však zajímají čísla, statisticky můžeme předpokládat, že spojka bude vyměnitelná každých 40 až 100 tisíc ujetých kilometrů.
Odpověď je jednoduchá: „Není to nutné, auto nijak startem bez spojky nepoškodíte. Ale výrazně to zvyšuje životnost startéru, motoru, baterie, i dalších komponent vozu, a v neposlední řadě i bezpečnost provozu.
Kolik stojí práce za výměnu spojky
Cena výměny se odvíjí zejména od designu vozidla a kvality spojkové sady, kterou si chceš koupit. V autorizovaných servisech může být cena výměny spojky kolem 5000-8000 Kč. Při svépomocné výměně stačí zaplatit pouze za cenu samotných komponentů.Jistým znamením, že Vaše ložisko selhalo, jsou vibrace. Dojde-li k poškození povrchu oběžné dráhy ložiska oděrem, valivá tělesa (kuličky nebo válečky) se během provozu odrazí na povrchu oběžné dráhy a způsobí vysokou úroveň vibrací. Pokud si všimnete, že Vaše ložisko během provozu náhle vibruje, je čas jej vyměnit.Životnost spojky je zcela odlišná u automobilu pohybujícího se hlavně po městě a u automobilů na dlouhé vzdálenosti. Pokud nás však zajímají čísla, statisticky můžeme předpokládat, že spojka bude vyměnitelná každých 40 až 100 tisíc ujetých kilometrů.
Ovšem zatímco při přesném vystižení otáček a bleskovém zařazení není mechanika převodovky nikterak namáhána (a spojku si šetříte), tak tento způsob řazení už značně opotřebovává synchronizaci, neboť se marně snaží roztočit nejen hnanou hřídel a spojkovou lamelu, ale při nesešlápnuté spojce i celý motor.
Jak spravne mít nohu na spojce : Při řazení po sešlápnutí pedálu spojky a jeho vyšlápnutí správně máte levou nohu odložit vedle pedálu. Za tímto účelem je většina aut vybavena takzvaným mrtvým pedálem. Odkládací plochou vedle pedálu spojky, upevněnou na podběhu levého předního kola.
Kdy zařadit neutral u automatu : N – NEUTRAL používáme při dlouhém stání, při odtahu auta nebo při . Nikdy nepoužíváme při jízdě z kopce, abychom ušetřili. Tady může nastat problém, že se rozlomí koše v převodovce. Je to tím, že koše jsou převážně z hliníku a když z kopce vyřadíte, otáčky motoru a převodovky jsou rozdílné.
Po kolika km se mění spojka
Spojka se skládá ze setrvačníku, přítlačného kotouče, vypínací jednotky a spojkové lamely. Ten je opatřen třecími prvky, které se v průběhu času opotřebovávají. Spojka se proto počítá mezi opotřebitelné díly. Spojky však mají dlouhou životnost, takže se kotouč spojky zpravidla musí vyměnit až po 80 000 až 100 000 km.
Stání se zařazenou rychlostí
Spojka ale není stavěná na to, abyste na ni dlouze vystávali. Když totiž necháte zařazeno a tedy musíte zůstat stát na spojce, namáháte spojkové ložisko. To je stavěno pouze na krátkodobé zatížení a pokud jej zatěžujete třeba i minuty, zvyšujete jeho opotřebení.Obvykle se pohybuje od 3 do 8 hodin. V některých případech se doba opravy může až o několik dní prodloužit, protože bude nejprve nutné objednat potřebné díly a počkat na jejich dodání.
Proč hučí ložisko : Pokud je ložisko během provozu náhle hlasité, tak potřebuje výměnu. Tento nadměrný hluk vzniká, když se poškodí oběžné dráhy ložiska, což způsobí, že se valivé prvky během otáčení odrazí a zařinčí. Pokud zjistíte, že Vaše ložisko během provozu vydává nadměrný hluk, musíte jej co nejdříve vyměnit.