Antwort Jak se dělá bedla? Weitere Antworten – Jak udělat bedly

Jak se dělá bedla?
Větší kousky bedly můžeme zapékat, dusit jako guláš, obalovat v těstíčku, smažit z ní škvarky, opékat na kmíně nebo připravit se zeleninou. Menší kousky bedel smažíme na malé houbové škvarečky nebo přidáváme pod maso. Hodí se do polévek, do houbových směsí, do salátů.Bedly obalte nejdříve v mouce, poté ve vajíčku a nakonec ve strouhance. Chcete-li mít řízky opravdu křupavé, zopakujte 2 a třetí krok obalování ještě jednou. Bedly smažte v rozpáleném slunečnicovém oleji dozlatova. Smažit můžete také v přepuštěném másle Ghí nebo na sádle.Velice jednoduše! Stačí nožíkem oškrábat šupinky a případně nečistoty a máte hotovo. Bedlu vysokou není potřeba více loupat a nebo jinak čistit.

Jak se pozná bedla : Jedlé bedly

Na povrchu klobouku jsou typické velké, měkké, hnědé šupiny a tmavý hrbol na temeni. Tuhý třeň zdobí kroužkovitý prsten, pozůstatek závoje v mládí halícího lupeny, kterým lze volně pohybovat nahoru a dolů. Dužina klobouku je oproti třeni měkká a jemná, a na rozdíl od jiných hub zpravidla nečerviví.

Co se dělá z bedly

Využití v kuchyni

Bedla je výtečná, vláčná, masitá houba, její klobouk nejčastěji obalujeme jako řízky. Také se konzumují dušené na kmínu, zapékané, restované, v salátu, rizotu, s bramborami, masem, zeleninou, sýry – Hermelínová párátka s bedlami, najdeme je i ve slaných moučnících – Listový závin plněný bedlami.

Co se dá udělat z bedel : Z našeho receptáře jsme vybrali ty nejoblíbenější recepty na chutné zpracování bedlí.

  1. Řízky z bedly pečené v troubě
  2. Bedly v bramboráku.
  3. Lehce pikantní guláš z bedel.
  4. Bedly na kmíně
  5. Sezonní plněné bedly.
  6. Škvarečky z bedel.
  7. Ostrá směs z bedel na topinky.

Máte-li hodně hub a chcete si obalování trochu urychlit, zkuste trik využívaný i při obalování květáku. Mouku i strouhanku si nejprve nasypejte do igelitových sáčků. Pak do sáčku s moukou vložte i houby, jen lehce sáčkem zatřeste a rovnou máte obaleno několik kusů. Proces opakujte i se strouhankou.

Jednou z výhod bedly je, že je to jedna z mála hub, které lze zmrazit syrová. Jednotlivé kloboučky vložte do plastové krabičky a vždy použijte fólii k oddělení vrstev, aby se daly snadno vyjmout.

Jak se loupou bedly

loupat bedly nemusíte. Nožem stačí oškrábat šupinky a nečistoty, loupat jí ale není potřeba. Bedlu neloupat jen očistit hnědé stroupky nožem. Nejměkčí je jako řízek jen vejce a strouhanka vejce přisolit.Žádný z druhů tohoto rodu není považovaný za jedlý. A právě v tomto rodu se vyskytuje několik prudce jedovatých druhů, např. bedla chřapáčová, bedla Josserandova, bedla hnědočervenavá či bedla klamavá. Tyto druhy obsahují stejný toxin jako muchomůrka zelená – působí na jaterní buňky.Při troše praxe ale bedlu jedlou rozeznáte snadno, ve spoustě znaků se od muchomůrky liší. Muchomůrka zelená, smrtelně jedovatá houba, má zelenavé zbarvení a vyrůstá z cípaté a vysoké pochvy. Bedla jedlá má však u země kulovitou hlízu, pochvu nemá a převládá u ní bílý odstín s hnědými šupinami.

Klobouk je široký až 25 cm a třeň má až 3 cm v průměru. Je pokrytý přitisknutými šupinami, které jsou větší než u bedly červenající. Bedla jedovatá má pouze jednoduchý prsten (bedla červenající jej má dvojitý). Roste obvykle v trsech na člověkem ovlivněných stanovištích.

Jak dlouho se mají smažit houby : Houby se právě na smažení používají nejčastěji – ať je to v trojobalu jako řízek, ve vaječném nebo sýrovém těstíčku nebo jen posypané kořením na pánvi. Samotné houby jsou těžko stravitelné a v kombinaci se smažením mohou přivodit zdravotní problémy, proto je musíme smažit pomalu a delší dobu, alespoň 15–20 minut.

Jak dlouho smažit obalované houby : Houby nakrájejte na 1cm silné plátky a obalte je v mouce, vejcích a v ochucené strouhance. Smažte je ve vyšší vrstvě oleje po každé straně asi 3 minuty dozlatova. Nechte okapat na papírových utěrkách.

Proč Nemrazit houby

Důvod, proč by houby neměly mířit rovnou do mrazáku, je jasný. Houby totiž obsahují enzymy, biologické vysokomolekulární látky, které houbu rozkládají. Během tohoto rozkladu se neustále uvolňují mykotoxiny, tedy nebezpečné škodliviny, které lidskému organismu jednoznačně neprospívají.

Žádný z druhů tohoto rodu není považovaný za jedlý. A právě v tomto rodu se vyskytuje několik prudce jedovatých druhů, např. bedla chřapáčová, bedla Josserandova, bedla hnědočervenavá či bedla klamavá. Tyto druhy obsahují stejný toxin jako muchomůrka zelená – působí na jaterní buňky.Plodnice se objeví v okamžik, kdy je nejméně čekáme. Jakým způsobem sadbu uchovávat: Nejlépe v lednici. Při těchto podmínkách vydrží 2 – 4 měsíce.

Která bedla je jedlá : Bedla vysoká (Macrolepiota procera, někdy také Lepiota procera) je jedlá a velmi chutná stopkovýtrusná houba z čeledi pečárkovité. Je vhodná ke sběru a kulinářskému užití. K požívání je vhodný především klobouk, třeň je tuhý.