Antwort Jak se dělá domácí passata? Weitere Antworten – Jak se vyrábí passata
Passata se vyrábí ze spařených, oloupaných, jemně prolisovaných rajčat. Je hustší než rajčatová šťáva a řidší než protlak. Výrobek je připraven pro okamžité použití v kuchyni. Při vaření si udrží krásně červenou barvu a její použití je takřka neomezené.Rajčata se spaří, oloupou a pak rozvaří doměkka na cibulce, orestované na troše olivového oleje. Do klasického receptu určitě patří ještě česnek, bazalka a špetka soli. Na závěr stačí propasírovat či rozmixovat na hladké pyré, svařit na potřebnou hustotu a horké plnit do sklenic.Všechna rajčata vložíme do hrnce, podlijeme max. 50 ml vody a za občasného míchání v nezakrytém hrnci rozvaříme. Pak je vystřeme na sítu – koupila jsem si pasírovač, ale poprvé jsem rozvařená rajčata rozmixovala a vystřela na sítu – v protlaku mi nezůstaly téměř žádné zbytky rajčatových slupek.
Jak se dělá rajčatová omáčka : Postup přípravy receptu
Oloupaná rajčata a cibuli jemně nakrájíme, česnek prolisujeme, rozehřejeme olivový olej a cibuli a česnek osmahneme do mírného zhnědnutí, přidáme rajčata, protlak a bazalku, osolíme, opepříme a mírně dusíme 30 minut. Vše dochutíme a umixujeme do hladka. Podáváme k těstovinám.
Kolik rajčat je v protlaku
Zatímco klasický zahuštěný protlak jí musí mít nejméně 24 %, nezahuštěný jen 4,2 %. Rajčata z jižních zemí, která dostávají více slunečního svitu a tepla, jsou sladší a mají proto vyšší obsah refraktometrické sušiny. Pokud výrobce použije opravdu vyzrálá rajčata, může jich tudíž dávkovat v celkovém množství méně.
Co je to passata : Passata – Pouze prolisovaná rajčata bez semínek a slupky, která nejsou nijak zahuštěná. Ve své původní podobě není ani nijak tepelně zpracovaná. Italové si passatu připravují doma, ale dá se jednoduše pořídit i v obchodě. V tom případě prošla krátkou tepelnou konzervací.
V hrnku smícháme vodu, solamyl, sojovou omáčku, ocet, cukr, podravku a sůl. Na pánvi rozehřejeme olej a vlijeme obsah hrnku za stálého míchání a dle potřeby doředíme studenou vodou do potřebné hustoty. Povaříme asi 3 minuty a nakonec vmícháme prolisovaný česnek. Podáváme s rýží.
Tradiční rajčatová passata, navíc skvěle dochucená bazalkou, je vhodná na veškerá jídla italského původu. Skvělé sugo na pizzu a těstoviny. Při nadúrodě sladkých domácích rajčat se tento recept bude zcela jistě hodit.
Co to je rajčatová passata
Passata je italská zkratka pro plně zralá, sklizená, pasírovaná rajčata. Tradičně se Passata stáčí do skleněných lahví. Passatu najdeme ve spíži každé italské hospodyňky. Hladká rajčatová omáčka je rychlým základem pro domácí omáčky v kuchyni na těstoviny.Zahuštění jíškou: Na zahuštění jíškou potřebujeme lžíci másla (použít můžeme také sádlo nebo přepuštěné máslo) a jednu až dvě lžíce hladké mouky. Rozehřejeme si tuk, poté do něj nasypeme mouku a řádně promícháme metličkou. Chvíli jíšku restujeme a stále mícháme, aby se nepřipálila.V hrnku smícháme vodu, solamyl, sojovou omáčku, ocet, cukr, podravku a sůl. Na pánvi rozehřejeme olej a vlijeme obsah hrnku za stálého míchání a dle potřeby doředíme studenou vodou do potřebné hustoty. Povaříme asi 3 minuty a nakonec vmícháme prolisovaný česnek. Podáváme s rýží.
Omytá rajčata nakrájejte na kousky, dejte do nižšího širokého kastrolu, podlijte dvěma lžícemi vody a za stálého míchání je duste, až se rozvaří a odpaří se asi polovina objemu. Horká rajčata prolisujte, protlak přislaďte a osolte, nechte přejít varem a naplňte až po okraj do vymytých sklenic ovinutých vlhkou utěrkou.
Jak se dělá rajčatová Salsa : POSTUP. 1KRÁJÍME: Omytá rajčata, cibuli a šalotku nakrájíme na jemno a smícháme s jemně nasekaným koriandrem. 2OCHUTÍME A VYCHLADÍME: Zakápneme limetovou šťávou a olivovým olejem a podle chuti přidáme prolisovaný česnek, špetku římského kmínu, sůl, pepř a pokrájenou chilli papričku.
Jak dlouho se vaří rajčata : Na středním plameni opékejte asi 5 minut, poté zakryjte pokličkou, snižte plamen a nechte dusit alespoň 15 minut, než rajčata pustí šťávu. Nechte vařit do zhoustnutí, obvykle to trvá zhruba 40 minut.
Čím srazit hořkost omáčky
Hořkou chuť na oplátku vyrovnává sůl a vnímání výrazné hořkosti v jídle potlačují taky sladké nebo kyselé ingredience. Intenzivní dojem hořkosti zeslabuje i tuk.
V hrnci smícháme sójovou omáčku, rýžové víno Mirin, rýžové sake a cukr. Omáčku zahřejeme, cukr rozpustíme, přidáme opečenou zeleninu přímo z pánve a lehce vaříme 20–30 minut. Následně hotovou přecedíme přes sítko, přelijeme do sklenice a skladujeme v lednici, kde vydrží minimálně měsíc. Používáme k ochucení masa a ryb.Víc surovin opravdu nepotřebujete. Italské rajčatové sugo na pizzu si vystačí s tímto a výsledek je při použití kvalitních surovin fantastický. Rajčata v plechovce tedy osolte, přidejte trochu pepře a pár lístků čerstvé bazalky. Mírně promixujte mixérem, jen aby se bazalka rozmixovala a pustila chuť do rajčat.
Jak zavařit sugo : Rozvařená rajčata propasírujeme přes síto nebo přes pasírovač. Hmotu vrátíme zpět do odkrytého hrnce, přidáme olej a sůl a mírným varem odpaříme na požadovanou hustotu. Nakonec do horkých rajčat vhodíme pokrájenou bazalku. Naplníme do vysterilizovaných sklenic a zavaříme při 85 °C po dobu 35 minut.