Antwort Jak se dělá dušený špenát? Weitere Antworten – Jak spravne uvařit špenát
Nejzdravější je však špenát čerstvý. Ten stačí omýt vlažnou vodou a natrhat do salátů. Pokud chceme špenát jen spařit, opláchneme ho, očistíme a vložíme na třicet vteřin do vroucí vody a je to. Ze spařeného špenátu pak vaříme dál, co potřebujeme.Na pánvi rozehřejeme olej a osmahneme na něm cibulku, za průběžného míchání. K cibulce přidáme špenát. Ideálně již rozmražený, ze kterého nám odkapala přebytečná tekutina. Pokud použijete ještě zmrazený, je třeba nechat ho nejdřív v pánvi rozmrazit a poté vypařit uvolněnou vodu.Postup přípravy receptu
Rozehřejte olej a máslo a orestujte na něm cibuli, asi 4 minuty. Přidejte česnek a po půl minutě špenát. Osolte, opepřete a stále míchejte. Restujte asi 5 minut, pokud se vám listy zdají stále tuhé, podlijte 100 ml vody a pár minut restujte.
Jak udělat špenát z cerstveho špenátu : Čerstvé špenátové listy omyjeme a odstraníme případné zdřevnatělé části stonků. Ve větším hrnci rozpustíme máslo, přidáme k němu špenát, promícháme a zakryté 10 – 15 minut podusíme. Podle potřeby můžeme přilít pár lžic vody.
Proč se dává do špenátu mléko
Proč se dává do špenátu mléko Mléko se doporučuje přidávat z důvodu, aby neutralizovalo kyselinu šťavelovou, kterou špenát obsahuje. Není ale nutné ho přidávat pokaždé. Co se týče chuti, tak místo obyčejného mléka můžeme použít i mléko rostlinné.
Proč zhořkne špenát : Proč zhořkne špenát
S tímto problémem se setkáme opravdu zřídka, ale může se to stát, pokud uvaříme špenát z vlastní zahrady, který jsme včas nesklidili a nechali vyběhnout do květu. Listy špenátu tím ztratí na kvalitě a už patří na kompost.
Řešením je zahustit ho jíškou.
Omytý špenát dáme okapat na cedník nebo použijeme odstředivku na salát. Mezitím ve velké pánvi rozehřejeme 2 lžíce olivového oleje, přidáme na jemné plátky nakrájený česnek a lehce ho restujeme (cca 1 minutu), dokud není zlatavý. Do pánve přidáme okapaný špenát a lehce ho promícháme, aby se obalil olejem a česnekem.
Na co je zdravý špenát
Špenát má zelené listy, které jsou zdrojem nevídané síly. Proto by jej měli jíst hlavně ti, co vykonávají náročné práce a děti. Ty si nejvíce oblíbí baby špenát pro jeho velikost listů i jemnou chuť. Odpradávna se doporučuje k regulaci krevního tlaku, proti anémii či zácpě, významně chrání oční sítnici.Ve srovnání s jinou zeleninou je ale špenát stále velmi dobrým zdrojem železa. Ve špenátu se koncentrují dusičnany, které jsou obsaženy hlavně ve stoncích a v žilnatině listů. Pokud je špenát několikrát ohříván nebo je dlouhodobě udržován v teple, mohou se dusičnany přeměnit na dusitany.Proč se dává do špenátu mléko Mléko se doporučuje přidávat z důvodu, aby neutralizovalo kyselinu šťavelovou, kterou špenát obsahuje. Není ale nutné ho přidávat pokaždé. Co se týče chuti, tak místo obyčejného mléka můžeme použít i mléko rostlinné.
Bramborový nebo kukuřičný škrob je velmi často používán v asijské kuchyni. Pár lžiček škrobu se rozmíchá ve skleničce s malým množstvím vody a na závěr vaření se přilije do omáčky. Důležité je omáčku již dále dlouho nevařit. Mohlo by se vám stát, že docílíte opačného efektu a omáčka vám zřídne.
Jak často jíst špenát : Špenát nepatří na talíř každý den
Přes všechny benefity, které jednotlivé složky nabízejí, by se špenát neměl na talíři objevovat každý den. Ideální množství je 2x týdně. Důvodem je vysoká přítomnost kyseliny šťavelové, která brání přirozenému vstřebávání vápníku ve střevech.
Proč Neohřívat špenát : Pokud je špenát několikrát ohříván nebo je dlouhodobě udržován v teple, mohou se dusičnany přeměnit na dusitany. Ty v kombinaci s bílkovinami vedou ke vzniku nitrosaminů, které jsou zdraví škodlivé. Špenát by se proto měl konzumovat nebo chladit co nejdříve po přípravě a neměl by se opakovaně ohřívat.
Na co je dobrý špenát
Špenát je nízkokalorická zelenina, která je bohatá na vitaminy skupiny B a vitamin C. Má také vysoký obsah beta-karotenu (3 250 µg / 100 g), což je prekurzor vitaminu A. Tato zelená listová zelenina také dodává lidskému organismu řadu minerálů, jako je zejména draslík, vápník, hořčík a železo.
Ve srovnání s jinou zeleninou je ale špenát stále velmi dobrým zdrojem železa. Ve špenátu se koncentrují dusičnany, které jsou obsaženy hlavně ve stoncích a v žilnatině listů. Pokud je špenát několikrát ohříván nebo je dlouhodobě udržován v teple, mohou se dusičnany přeměnit na dusitany.Brambory, vločky i ovoce
Zelňačku, fazolačku a jiné vydatné polévky můžete zahustit místo obvyklé jíšky například najemno či nahrubo nastrouhanými bramborami. Stejně fungují brambory i při zahušťování sekané, které dodají hutnost i šťavnatost zároveň. Ostatně, i klasické bramboráky se dají připravit zcela bez mouky.
Jakou moukou se zahušťuje omáčka : Pšeničná mouka je dokonalým rychlým řešením pro všechny druhy omáček, světlé i tmavé. Stačí mouku smíchat s vodou nebo ji opéct do jíšky a poté přidat do omáčky, aby se zahustila.