Antwort Jak se dělá křen? Weitere Antworten – Jak udělat domácí křen
A přitom tak jednoduché! Smíchejte polévkovou lžíci čerstvě nastrouhaného křenu se čtyřmi lžícemi zakysané smetany, dvěma lžičkami majonézy, lžičkou kvalitního jablečného octa, osolte, opepřete. Zamíchejte třeba čerstvě nasekanou pažitku. Zkontrolujte říz, a pokud je to na vás málo, nastrouhejte více křenu.Očištěný křen nakrájíme na kolečka, která rozmixujeme s 2 dcl převařené vody. Přidáme 1 dcl oleje, lžíci cukru a octa a lžičku soli. Směsí naplníme malé skleničky a uložíme do lednice. Konzumujeme s pečeným masem nebo podle chuti.Maso s křenem má říz
Oblíbený je nastrouhaný čerstvý kořen, přidaný k masu na dochucení, někdy společně s hořčicí. Jako příloha k masu se křen strouhá někdy společně s jablky – jablkům dá křen pikantní chuť a zároveň jablka jeho výraznou chuť zmírní a výsledkem je chutná osvěžující příloha.
Jak udělat Křenex : Z křenu mixovaného spolu se solí, octem, olejem, cukrem a trochou vody vytvoříme výborné a pořádně ostré dochucovadlo, které skvěle doplní klobásku, pečené maso nebo dodá říz omáčce.
Na co je dobrý křen
Pomáhá předcházet zažívacím potížím, jako je zácpa, a podporuje růst prospěšných bakterií ve střevech. Léčba dýchacích cest: Silná chuť a aroma křenu může pomoci uvolnit nosní dutiny a průdušky. Může být užitečný při symptomatické léčbě rýmy, zánětu průdušek a jiných respiračních onemocnění.
Jak nejlépe uchovat křen : V chladu: Několik dnů ho můžeme uchovat v misce v chladnu, ale brzy začne vysychat. Ve vodě: Vhodnější je uchovat křen ve vyšší nádobce s vodou, kterou pravidelně (2x za den) měníme. V mikrotenovém sáčku: Jednoduchý způsob uchování je vložit kořen do mikrotenového sáčku, uzavřít a uložit do chladna, např. do lednice.
Proč křen nepálí U staršího křenu se může stát, že ztrácí svou sílu. To je způsobeno tím, že látky, které obsahuje a které nás nutí při konzumaci křenu slzet (a přesto pokračovat v jídle), jsou těkavé a uvolňují se, když se kořen mechanicky naruší. Nastrouhaný křen proto svou říznost ztrácí velmi rychle.
Nemáte-li možnost skladovat vzhledem k nedostatku prostoru křen v písku, můžete ho vyrýt, očistit, oloupat a nastrouhat. Následně je možné ho v malých dávkách (na jednu omáčku nebo na jednu porci ovaru) zmrazit a podle potřeby pak používat.
Jak chutná křen
Tip. Křen je velmi výrazný a ostrý na chuť, proto se doporučuje podávat až ve vyšším věku. Kombinovat se dá např. do tvarohových pomazánek nebo s červenou řepou.Obzvláště na podzim a v zimě, kdy se kolem množí nachlazení, viróz a chřipek. Avšak nejen proti těmto neduhům je křen účinným bojovníkem. Kořen křenu je ohromným zásobníkem tolik potřebného vitamínu C a kyseliny listové. Křen povzbuzuje činnost žaludku a střev.Křen je velmi bohatý zdroj vitaminu C, E, provitamínů A – karotenů, vitamínů skupiny B, minerálů (železo, hořčík,draslík, vápník a fosfor), antibakteriálních a fytoncidních látek. Ze 100 g křenu získá naše tělo 50 mg vitamínu C.
Pokud vlastníte sklep, můžete ho uchovat ve vlhkém písku. Největší sílu má v čerstvém stavu. Aby však křen vydržel co nejdéle, můžete ho také zpracovat například jako čatní, zavařit ho nebo zamrazit. Připravte salát z čerstvého zelí s křenem, napěchujte ho do sklenic a uložte do chladu.
Kdy vyndat křen : Křen do půdy vysaďte v březnu.
Kořeny vysazujte šikmo do mělkých brázd. V červnu opatrně odhrňte hlínu, odstraňte tenké a nepotřebné kořínky a zeminu opět zahrňte. Sklizeň křenu přijde v pozdním podzimu a vždy ze zeminy musíte odstranit naprosto vše, jinak by nám křen pozemek zaplevelil.
Jak konzumovat křen : Tuk, sůl a cukr zmírňují pálivé účinky křenu. Křen je výborný v kombinaci s červenou řepou, jablkem, mangem, avokádem, bramborami, s celerem, pažitkou, koprem, rajčaty. Skvěle se hodí k hovězímu masu, tučným či uzeným rybám, mořským plodům, smetaně i hořčici. Příznivý účinek má křen i na naši pokožku.
Na co je zdravý křen
Křen v léčitelství
Léčivá síla křenu je veliká, a díky tomu má v lidovém léčitelství již po staletí své místo. Při nachlazení usnadňuje odkašlávání a uvolňuje hlen. Povzbuzuje činnost žaludku a střev, zvyšuje produkci trávicích šťáv, normalizuje střevní mikroflóru, zlepšuje látkovou přeměnu.
Ve vlhkém písku a na chladném místě (teplota je doporučována kolem 8 – 10 oC), vydrží křen spolehlivě až do jara, kdy stále chutná jako čerstvý. Pro uskladnění vybíráme kořeny o délce 25 – 35 cm, s průměrem zhruba 2 – 3 cm. Sadbový kořen je kratší (asi 10 cm) a slabší (průměr kolem 1 cm).Křen je výborný v kombinaci s červenou řepou, jablkem, mangem, avokádem, bramborami, s celerem, pažitkou, koprem, rajčaty. Skvěle se hodí k hovězímu masu, tučným či uzeným rybám, mořským plodům, smetaně i hořčici. Příznivý účinek má křen i na naši pokožku.
Jak správně vykopat křen : Důležité je odříznutí hlavy kořene, na které je velké množství oček. Sazenici křenu se říká matka (matečný řízek). Tu získáme, když zralý silný kořen sklizený na podzim rozřežeme na dva až tři stejně dlouhé kusy (10 cm dlouhé), přičemž vršek kořene se zbytky listů odřízneme.