Antwort Jak se dělá Křenová pomazánka? Weitere Antworten – Jak se dělá křen

Jak se dělá Křenová pomazánka?

  1. Nejprve si křen důkladně umyjeme a oloupeme.
  2. Poté křen můžeme buď strouhat na struhadle anebo ho můžeme rozmixovat v mixéru.
  3. Do nastrouhaného křenu přidáme všechny ingredience – vodu, cukr, olej a sůl.
  4. Vzniklou směs promačkáme a rychle plníme do skleniček.

Postup přípravy receptu

Na plátky rohlíků nebo veky nanášíme vidličkou nadýchanou pomazánku, do které zapichujeme dle chuti klobásu, kousek sýru, kuličky hroznového vína… nebo jen dozdobíme nasekanou plocholistou petrželkou a podáváme.Křen očistíme, nakrájíme nahrubo a vložíme do mixéru. Zalijeme převařenou a vychladlou vodou, přidáme cukr, sůl, ocet a olej. Důkladně rozmixujeme. Pastou naplníme malé zavařovací skleničky a uchováváme v chladu.

Jak udělat šunkovou pomazánku : Šunku pokrájejte na menší kusy a poté ji rozmixujte najemno. Máslo vyšlehejte do pěny a poté do něj vetřete pomazánkové máslo. Vmíchejte rozmixovanou šunku a vše dochuťte solí a pepřem. Podávejte na čerstvém chlebu a ozdobte řeřichou a klíčky.

Co potřebuje křen

Křen pěstujeme na slunci nebo v polostínu. Potřebuje vlhkou bohatou půdu. Vhodné je ji předem dobře připravit a pohnojit správně vyzrálým kvalitním kompostem, který jsme před výsadbou zaryli do půdy. Křen se pěstuje dvěma způsoby – jednoletým a víceletým.

Na co pomáhá křen : Pomáhá předcházet zažívacím potížím, jako je zácpa, a podporuje růst prospěšných bakterií ve střevech. Léčba dýchacích cest: Silná chuť a aroma křenu může pomoci uvolnit nosní dutiny a průdušky. Může být užitečný při symptomatické léčbě rýmy, zánětu průdušek a jiných respiračních onemocnění.

Ke křenu bývá jako základ pomazánky nejčastěji tvaroh. Existují ale i další varianty – měkké krémové sýry, našlehaná nebo zakysaná smetana. Tento typ základu mírně utlumí pálivost a vynikne více chuť a vůně. Další ingredince často jsou cibulka, pažitka a majonéza.

Můžeme použít ochranné brýle, ale strouhání jde rychle. Křen nejprve oloupeme nebo oškrábeme a pak ho nastrouháme na jemném struhadle. Během strouhání s křenem postupně otáčíme a strouháme ho "do špičky", aby nezůstávaly po stranách nenastrouhané části.

Proč jíst křen

Obzvláště na podzim a v zimě, kdy se kolem množí nachlazení, viróz a chřipek. Avšak nejen proti těmto neduhům je křen účinným bojovníkem. Kořen křenu je ohromným zásobníkem tolik potřebného vitamínu C a kyseliny listové. Křen povzbuzuje činnost žaludku a střev.Pokud ho chcete zjemnit, přidejte půl na půl nastrouhané jablko. Výborný je také smetanový křen, který je skvělý například se zapečenými bramborami. Neodolatelný tandem tvoří křen a červená řepa, která je jemná a nasládlá a štiplavý křen jí dodá potřebný říz.Škvarky a česnek rozmixujte s bílými částmi jarní cibule, ty zelené pokrájejte na kolečka a nechte na ozdobu. Hmotu z mixéru přendejte do mísy, přidejte hořčici, vejce a okurky pokrájené na drobné kostičky, nadrobno nasekanou pažitku, sůl a pepř. Promíchejte a před podáváním vychlaďte v lednici.

Pro zjemnění můžeme vmíchat i smetanový tavený sýr. Pěnu (pomazánku) mažeme na čerstvé pečivo a dle chuti a fantazie dozdobíme.

Na co je zdravý křen : Přisuzují se mu protirakovinové účinky. Kromě velkého množství vitaminu C obsahuje vápník, draslík, hořčík, železo, zdraví prospěšné enzymy a organické kyseliny, fytoncidy a další. Zvyšuje vylučování trávicích šťáv, zlepšuje látkovou výměnu. Doporučuje se proto při infekčních chorobách, hlavně horních cest dýchacích.

Jaké vitamíny má křen : Křen je velmi bohatý zdroj vitaminu C, E, provitamínů A – karotenů, vitamínů skupiny B, minerálů (železo, hořčík,draslík, vápník a fosfor), antibakteriálních a fytoncidních látek. Ze 100 g křenu získá naše tělo 50 mg vitamínu C.

Co se hodí ke křenu

Tuk, sůl a cukr zmírňují pálivé účinky křenu. Křen je výborný v kombinaci s červenou řepou, jablkem, mangem, avokádem, bramborami, s celerem, pažitkou, koprem, rajčaty. Skvěle se hodí k hovězímu masu, tučným či uzeným rybám, mořským plodům, smetaně i hořčici. Příznivý účinek má křen i na naši pokožku.

Křen oloupeme a nastrouháme na jemno. Jablka omyjeme, vykrájíme jadřince a nastrouháme na jemno. Obojí dáme do mísy, přidáme šťávu z jednoho citrónu a špetku soli. Důkladně promícháme a natlačíme do čistých lahviček, zavíčkujeme a skladujeme v lednici.Kořeny je třeba oloupat a nastrouhat na jemném struhadle. Křenem naplníme vhodnou sklenici, zalijeme tekutým medem a opatrně promícháme.

Jak dlouho vydrží křen : Křen není příliš náročný na skladování, takže v lednici vydrží (zakrytý) i mnoho týdnů. Pokud vlastníte sklep, můžete ho uchovat ve vlhkém písku. Největší sílu má v čerstvém stavu. Aby však křen vydržel co nejdéle, můžete ho také zpracovat například jako čatní, zavařit ho nebo zamrazit.