Antwort Jak se dělá kuřecí špíz? Weitere Antworten – Jak se dělá špíz
Obvykle se špízy připravují z kombinace masa a zeleniny. Vepřové nebo kuřecí se nakrájí na malé kousky a mezi ně se jehla proloží nakrájenou cibulí, paprikou, nebo malými rajčátky. Špízové jehly mohou být i vegetariánské, často se na ně přidávají i houby. Existují i sladké verze, kdy se špízy opékají s ovocem.Připravené špízy vložte do pekáčku, který jste vyložili pečicím papírem, a dejte péct na 30 minut při 200 stupních. Je vhodné špízy během pečení alespoň dvakrát otočit. Špízy podávejte s oblíbenou přílohou a v létě třeba jen s oblíbeným dipem. Přejeme vám dobrou chuť!Takto připravené špízy vložíme do pekáčku a zalijeme připravenou směsí z olivového oleje, grilovacího koření a česnekového pepře. Necháme pár hodin uležet. Na rozpálený gril na dřevěném uhlí poté klademe špízy a průběžně otáčíme. Náš pokrm bude hotový cca za 10 – 15 minut.
Z jakého masa se dělá ražniči : Obvykle jsou to kvalitní části vepřového – nejlépe vepřová panenka, kýta, ale můžeme použít i vepřovou plec nebo krkovici. Vhodnou alternativou je také hovězí svíčková nebo maso z kuřecích nebo krůtích prsíček.
Jaké koření na špízy
Vrhnout se můžete i do výraznějšího exotického koření – do špízů se hodí římský kmín, koriandr nebo sušený zázvor. Takové špízy doplňte jemnějšími dipy, třeba jogurtovým dipem s jarní cibulkou a mátou.
Jak dlouho péct kuřecí špízy : Kuřecí maso ve směsi obalte a poté napíchejte na špejle. Špejle s masem pokládejte na plech a každou z nich posypte nahrubo nastrouhaným čedarem, na kostičky nakrájenou slaninou a najemno nakrájenou jarní cibulkou. 3Plech vložte do trouby a špízy pečte 15–20 minut při 190–200 °C.
Na špičaté špejle střídavě napichujte maso, cibuli, slaninu a papriky s cuketou. Hotové špízy dejte na plech nebo do pekáčku s pečicím papírem. Lehce dosolte a zakápněte olejem. V troubě předehřáté na 200 stupňů pečte asi 25–30 minut dozlatova, alespoň dvakrát během pečení špízy otočte.
Plné špejle klademe na nízký plech vyložený pečícím papírem, pokapeme po celé délce olejem a posypeme kořením a dáme péct do předehřáté trouby na 200 stupňů ze všech stran dozlatova. Během pečení otáčíme dle potřeby. Podáváme s bramborovou přílohou nebo chlebem a chlazeným pivem…
Co je potřeba na špízy
Potřebné suroviny:
- Maso a marináda: 400 g vykostěných horních kuřecích stehen. 2 lžičky dijonské hořčice. 3 lžíce světlé sójové omáčky. 3 lžíce olivového oleje.
- Šťouchané brambory: 350 g brambor. 1 červená cibule. 75 g anglické slaniny. 50 ml smetany.
- Zelenina: 1 větší mrkev. 1 zelená paprika. 10 g másla.
Zatímco ražniči definuje (v souladu s dalšími slovníky) jako malé kousky masa proložené cibulí, paprikou ap., pečené na rožni, špízem se dle něj nazývá jehlice, na níž se opékají n. rožní navlečené kousky masa aj. Potvrzuje tím moje stanovisko, že špíz se nejí, nýbrž jen slouží k přípravě ražniči.Na špízy je nejlepší kvalitní hovězí maso a vepřové z kotlety nebo kýty. Velmi chutné a také rychle ugrilované je kuřecí nebo krůtí maso. Ryby se hodí jen ty s pevnějším masem, které se nerozpadá – například losos, z mořských plodů jsou nejvhodnější krevety.
Ochuťte sójovou omáčkou, javorovým sirupem a šťávou z limety. Můžete okořenit i chilli papričkou. Špízy satay osmahněte na rozpáleném arašídovém oleji z obou stran dozlatova, trvá to zhruba 10 minut. Podávejte je zasypané sezamovým semínkem, drcenými arašídy, smaženou cibulkou s čerstvým koriandrem a arašídovým dipem.
Co se dává na špízy : V Česku se pro výboru špízů nejčastěji používá vepřové a kuřecí maso. Ze zeleniny je to cuketa, paprika, rajče a cibule. Skvělým doplňkem jsou také houby a sýr. Exotickou chuť špízům dodá třeba sladkokyselý ananas.
Co je to špíz : Špíz (z německého Spieß bodec, špíz) je tenká kovová nebo dřevěná tyčka (gastronomická jehla), na kterou se navlékají kousky jídla (zvláště masa) a následně se opékají. Přeneseně se jako špíz (případně srbské ražniči či šašlik) označuje celý pokrm připravený na tyčce.
Jak naložit kuřecí maso na špízy
Nejdříve připravíme kuřecí prsa, omyjeme a nakrájíme na větší kostky. 2. Připravíme marinádu a to tak, že prolisujeme česnek, přidáme olivový olej, sůl, pepř a grilovací koření. Když už je marináda připravená, vložíme do ní kousky kuřecího masa a necháme minimálně hodinu marinovat v ledničce.
Zatímco ražniči definuje (v souladu s dalšími slovníky) jako malé kousky masa proložené cibulí, paprikou ap., pečené na rožni, špízem se dle něj nazývá jehlice, na níž se opékají n. rožní navlečené kousky masa aj. Potvrzuje tím moje stanovisko, že špíz se nejí, nýbrž jen slouží k přípravě ražniči.Kuřecí prsa omyjeme, osušíme a nakrájíme na tenké plátky. V misce smícháme bílý jogurt, citronovou šťávu, nadrobno nasekaný česnek a tymián. Okořeníme podle chuti, promícháme a hotovou marinádou potřeme maso. Marinované maso necháme v lednici marinovat alespoň 2-3 hodiny, nejlépe však přes noc.
Jak udělat kuřecí maso aby bylo šťavnaté : Pokud chcete šťavnatý kus masa, nechte je předem naložené v marinádě – stačí olej, bylinky (lze přidat i česnek, cibulku, hořčici, chilli omáčku, worchester – zkrátka podle chuti). Maso pak vložte do zahřátého tuku – ideální je ghee, které se nepřipaluje – a opečte ho z obou stran.