Antwort Jak se dělí kultura? Weitere Antworten – Jak dělíme kulturu
Dělení biologických kultur
Kultura čistá – organismy jediného druhu. Kultura smíšená – organismy více druhů.vymezení pojmu: kultura neboli civilizace je složitý celek, který zahrnuje vědění, víru, umění, právo, morálku, zvyky a všechny ostatní schopnosti a obyčeje, jež si člověk osvojil jako člen společnosti.Kultura (lat. cultura, „to, co je třeba pěstovat“) je označení pro veškeré jednání člověka, které je vnímáno v kontrastu s přírodou. V užším slova smyslu jde o soubor vybraných a tvůrčích lidských činností, jako je například literatura, malířství, divadlo, náboženství, případně i vzdělávání.
Co patří do duchovní kultury : DUCHOVNÍ KULTURA
– Zahrnuje lidské výtvory, které uspokojují duchovní potřebu člověku – Patří se výtvory nemateriálního charakteru – Např: náboženství, způsoby chování, zvyky a tradice, aj.
Jaké jsou znaky kultury
charakteristické rysy kultury:
- není vrozená, zděděná ani instinktivní, je naučená
- kolektivní produkt.
- zachovává si kontinuitu v čase, kulturní hodnoty se přenášejí z generace na generaci.
- adaptivní = je schopna se přizpůsobit se vnitřním a vnějším změnám.
Co to je nehmotná kultura : Nehmotné kulturní jevy jsou zvyky, zákony, pravidla, mravní normy a tabu; ideje (náboženství, ideové směry), umění nehmotné povahy (hudba, literatura, tanec), symbolické a kognitivní systémy (jazyk, písmo, řeč) a společenská instituce lidského chování.
Kultura ovlivňuje člověka, jeho chování, způsoby prožívání bezpečí a jistoty atd. Je tedy důležité, aby si každý jedinec zvnitřněl kulturu společnosti, ve které se nachází. Aby si zvnitřněl hodnoty a významy, které v dané společnosti tvoří jeho kulturu.
Materiální kulturní dědictví zahrnuje památky a jiné hmotné výtvory člověka. Patří sem architektura, sochařství, malířství a grafika, užité umění (např. keramika či sklářství), nebo také literární díla, oblečení, vynálezy či pokrmy.
Jaké máme kultury
kulturu dělíme na hmotnou (materiální) a nehmotnou (duchovní), • hmotná kultura – produkty lidské činnosti, artefakty, • nehmotná kultura – pravidla, normy, tabu, jazyk, řeč, gesta atd.Normy a hodnoty(normativní stránka kultury): neboli normy a hodnoty, která vymezují lidské jednání, udávají, co je přípustné, a co ne. Motivují člověka, aby jednal určitým způsobem. Normy a hodnoty jsou oporou v každodenním chování a rozhodování. Za normální, a tedy přípustné je považováno to, jak se chová většina.Starověké civilizace vznikaly v blízkosti vodních toků. Kolem roku 3000 př. n. l. se zformovaly první městské státy v Mezopotámii (název znamená země mezi řekami, tedy mezi řekami Eufrat a Tigris), utvořil se centralizovaný stát v Egyptě, rozložený podél břehů Nilu, v dnešní Indii vznikla kultura poříčí Indu.
Nehmotné kulturní jevy jsou zvyky, zákony, pravidla, mravní normy a tabu; ideje (náboženství, ideové směry), umění nehmotné povahy (hudba, literatura, tanec), symbolické a kognitivní systémy (jazyk, písmo, řeč) a společenská instituce lidského chování.
Co je materiální kultura : Materiální kultura je součást tradiční lidové kultury zahrnující soubor hmotných artefaktů, technologických postupů a mezigenerační transmisí předávaných znalostí a zkušeností, pomocí kterých člověk zajišťoval své základní životní potřeby, tj. obživu a ochranu před nepříznivým přírodním prostředím.
Co patří do hmotné kultury : Materiální kultura, základní oblast kultury zahrnující celou sféru materiální činnosti lidí a její výsledky, tj. pracovní nástroje, obydlí, předměty denní potřeby, dopravní prostředky, pěstování plodin a zvířat atp.
Jak vznikla kultura
Samotný termín kultury pochází již z antiky. Původně označoval vzdělávání polí, jsou však známé případy, kdy byl v přeneseném slova smyslu aplikován na výchovu a formování člověka. V novověké filosofii (a později historiografii) se používá od druhé poloviny 17. století.
Starověké civilizace vznikaly v blízkosti vodních toků. Kolem roku 3000 př. n. l. se zformovaly první městské státy v Mezopotámii (název znamená země mezi řekami, tedy mezi řekami Eufrat a Tigris), utvořil se centralizovaný stát v Egyptě, rozložený podél břehů Nilu, v dnešní Indii vznikla kultura poříčí Indu.Česká kultura je pojem, který označuje kulturní projevy jednak Čechů (doma i v cizině),jednak v českém jazyce, případně na území nynější České republiky (Česka).
Co pochází z Česka : České vynálezy
- Hydronaut H03 – česká mise do vesmíru.
- Významný výzkum aerodynamiky a nadzvukových rychlostí
- Významný elektrotechnik a technik.
- První železnice na evropském kontinentě
- První záchytná protialkoholní stanice na světě
- Vývoj tiskařských a reprodukčních technik.
- Kostka cukru.
- Spřádání a výroba nanovláken.