Antwort Jak se dělí měkkýši? Weitere Antworten – Jak dělíme měkkýše

Jak se dělí měkkýši?
Měkké nečlánkované tělo. Většina má tělo chráněné pevnou vápenatou schránkou. Dělíme na plže, mlže, hlavonožce.Dýchací soustava

Vzduch vniká do plášťové dutiny pneumostomem. Předožábří plži dýchají pomocí pérovité žábry umístěné v plášťové dutině. U plicnatých plžů jsou plíce tvořeny dutinou plicní, což je přeměněná plášťová dutina. Vnitřní stěna je řasnatá nebo houbovitá, aby měly plíce větší povrch.Měkkýši

  • červovci (Aplacophora)
  • chroustnatky (Polyplacophora)
  • přílipkovci (Monoplacophora)
  • † rostrokonchy (Rostroconchia)
  • mlži (Bivalvia)
  • kelnatky (Scaphopoda)
  • plži (Gastropoda)
  • hlavonožci (Cephalopoda)

Jak se rozmnožují měkkýši : Měkkýši se rozmnožují pohlavně. Jsou mezi nimi hermafrodité i gonochoristé. Škeble jsou za normálních podmínek odděleného pohlaví, ale za určitých podmínek se mohou měnit na oboupohlavné (hermafrodity). Ty potom samy sebe oplodňují.

Jak vylučují měkkýši

Primárně vodní měkkýši dýchají původně párovými hřebínkovitými žábrami (ktenidia), suchozemští prokrvenou stěnou plášťové dutiny ("plíce"). Mnozí dýchají i povrchem těla, zejména pláštěm. Vylučovacími orgány jsou párové perikardiodukty, které filtrují tekutinu z perikardu a odvádí ji do plášťové dutiny.

Jak se jmenují schránky mlžů : Schránka měkkýšů

U měkkýšů rozlišujeme ulitu, která je typická pro plže, a lasturu, která se vyskytuje u mlžů.

Vdechovaný vzduch proniká dýchacími cestami, které se větví do čím dál jemnějších větví (průdušnice, průdušky, průdušinky), až se dostávají do plicních sklípků, kde dochází k výměně plynů. Vdechování a vydechování je zajištováno dýchacími svaly.

Pohybují se pomocí tzv. nohy, která je tvořena mohutným svalstvem břišní strany těla. Hřbetní strana vybíhá v postranní záhyby kůže, které se nazývají plášť.

Proč nemají slimáci ulitu

Protože nemají ulitu, jejich tělo snáze vysychá, pohybují se tedy pouze ve vlhkém prostředí. To, že nemají ulitu, přináší slimákům ale i jisté výhody, díky hladkému pružnému tělu obalenému slizem se dokážou vměstnat i do úzkých štěrbin, navíc nepotřebují ani zdroj vápníku, ze kterého by se jim vnější schránka tvořila.Zástupci všech tříd měkkýšů žijí vždy v moři, ale někdy navíc vyhledávají i jiné biotopy. Některé druhy mlžů žijí ve sladkých vodách. Některé druhy plžů žijí ve slané vodě, některé ve sladké vodě a některé se přizpůsobily životu na souši.Nervová soustava: Je uzlinová. Jejím základem jsou ohraničené skupiny nervových buněk zvané nervové uzliny; ty jsou navzájem propojeny svazky nervových vláken. Největší uzliny se nacházejí v hlavě. Smyslové orgány jsou hlavně na přední straně těla (na hlavě).

Schránka plžů se nazývá ulita, která se skládá z jedné části, je většinou spirálovitě stočená a je vylučována z kožních záhybů na hřbetě. Nemají žádné končetiny. Pohybují se pomocí svalnaté nohy. Orgány mají uschované v útrobním vaku.

Z kolika casti se sklada schránka mlžů : Schránka měkkýšů je nejrůznějším způsobem modifikovaná, vždy z uhličitanu vápenatého, v kalcitové nebo aragonitové formě. Tvoří ji tři vrstvy: vnější periostrakum, střední vrstva kalcitová prizmatická a vnitřní vrstva aragonitová (též porcelánová).

Jak správně dýchat : Dýchání

  1. Důležité je pohodlně se usadit a uvolnit se.
  2. Ramena nezvedáme, tlačíme je dolů.
  3. Pomalu se nadechněte nosem hluboce a pomalu.
  4. Nafukovat se má břicho, ne hrudník, což můžete kontrolovat rukou položenou na břiše.
  5. Poté pomalu vydechujte ústy – břicho se zatahuje.

Jaké jsou druhy dýchání

Obecně se rozlišují tři typy dýchání

Prvním typem je dolní typ dýchání (brániční, břišní), druhým je střední (hrudní, žeberní) a třetím typem je horní (podklíčkové).

Začíná to v dubnu, potom vylézají po každém dešti a velkých rosách. První vylézají staří slimáci, pokud tedy nepodchytneme první slimáky, kteří se nám stěhují do zahrad, máme smůlu.Všichni slimáci jsou velkými ničiteli rostlin, zejména zeleniny. Vylézají večer z temných a vlhkých úkrytů a zkonzumují, na co přijdou. Nejvíce jich bývá od konce května do července, proto je zvláště v tomto období důležité pravidelně kontrolovat zahradu, záhony a různá zákoutí.

Co jedí měkkýši : Živí se planktonem ale jsou i masožraví, nejsou zatím příliš komerčně využíváni. mlži jsou měkkýši se dvěma lasturami spojenými zámkem (svalem), většinou žijí ve vodě, jsou poměrně často používáni ke kuchyňskému zpracování.