Antwort Jak se dělá Pareny sýr? Weitere Antworten – Co je Pareny sýr
Parenica je tradiční slovenský poloměkký, nezrající, středně tučný, pařený ovčí sýr s velmi jemnou chutí. Charakteristická je svým tvarem stočené stuhy. Podobně jako oštiepok má smetanovou až žlutou barvu, povrch je zlatožlutý až žlutohnědý.Syrové nitě – velmi chutné s mladým vínem
Vyrábějí se pařením vykvašeného nebo vykynutého sýra z ovčího mléka. Vytahují se do tvaru nití a chladí se a máčí v solném roztoku, proto mohou být i slanější. Korbáčiky mají obdobný proces výroby s tím rozdílem, že se vojky (nitě) splétají do podoby malých karabáčů.Ve větší nádobě (nejlépe kameninové) rozmícháme tvaroh s kořením a solí, zalijeme pivem a necháme přikryté proležet (zrát) při teplotě 18 °C tři až pět dní. Uzrálý sýr má mírně nažloutlou barvu a voní jako olomoucké tvarůžky. Podáváme s tmavým pečivem s jemně sekanou pažitkou nebo mladou jarní cibulkou.
Jak na domaci Parenicu : Výroba parenice postupuje podobně, jako u oštěpku, až do odpočinku po zpracování sýřeniny. Když sýřenina klesla na dno, bača smačká ji na kusy kulovité po 1 kg, které vloží do pytle a uloží vedle ohniště pod kámen. Zde zůstane sýr do příštího dne, načež bača jej zkouší.
Co se stane kdyz snim prosly sýr
Nic se jim nestane.
Jak se vyrabi sýr : Co je to vlastně sýr
Sýr definujeme jako mléčný výrobek, který vzniká vysrážením mléčné bílkoviny z mléka. Zní to složitě, ale jedná se vlastně o to, že do mléka přidáš speciální syřidlo, kyselinu mléčnou nebo třeba citronovou šťávu a díky tomu se oddělí syrovátka a tzv. sýřenina, ze které se následně dále vyrábí sýr.
Buďte trpěliví, sýry nechte den uležet v pokojové teplotě, občas protřepejte, a potom uložte na týden do lednice nebo sklepa. Zralé sýry můžete zkusit už po třech dnech, naložené sýry obecně chutnají nejlépe po týdnu. V lednici ale vydrží až tři měsíce.
Kmín a sýr můžete nahradit mákem. Troubu předehřejeme na 200 stupňů. Tyčinky pečeme asi 15 minut dozlatova.
Jak dlouho péct Smažený sýr
Sýr nakrájíme na tenké plátky a obalíme ve vajíčku, poté v rozdrcených kukuřičných lupínkách. Dáme na plech vyložený pečícím papírem a trochu postříkáme olejem ve spreji. Poté vložíme do trouby a pečeme cca 10 minut.
Korbáčik | |
---|---|
Kategorie | sýry |
Místo původu | Slovensko |
Složení | |
kravské mléko |
Skladujte: Skladujte při teplote od 0°C do +6°C. Min. trvanlivost: Po otevření skladujte v lednici a spotřebujte do 24hod.
Teplota pro uzení sýru a jak dlouho udit sýr
Nejvhodnější teplota pro uzení sýrů je v rozmezí 30 – 60 °C, což odpovídá technice uzení studeným až teplým kouřem. V udírně bychom měli nechat sýr při takové teplotě tři až čtyři hodiny, abychom dosáhli příjemně uzené chuti a hezké zlatohnědé barvy.
Proč nejíst plísňové sýry : PLÍSŇOVÉ SÝRY, jako je Hermelín, Niva či Camembert, bychom do jídelníčku měli zařazovat v omezeném množství, jelikož obsahují velké množství tuku i soli. Zvláštní kategorii představují TAVENÉ SÝRY. V Česku se řadí mezi jedny z nejoblíbenějších. Do zdravého jídelníčku však nepatří.
Jak doma vyrobit sýr bez syřidla : V hrnci rozpustíme lžíci másla, přisypeme odkapanou tvarohovou směs, sůl, jedlou sodu, případně koření a bylinky a zvolna zahříváme. Tvaroh se začne postupně tavit. Natavenou směs přendáme do libovolně nádoby, (formy), ve které bude sýr chladnout a tuhnout. Necháme v chladu do druhého dne uležet a podáváme.
Jak si Vyudit sýr
Nejvhodnější teplota pro uzení sýrů je v rozmezí 30 – 60 °C, což odpovídá technice uzení studeným až teplým kouřem. V udírně bychom měli nechat sýr při takové teplotě tři až čtyři hodiny, abychom dosáhli příjemně uzené chuti a hezké zlatohnědé barvy.
Na zrající sýry jako Romadur nebo Jihočeský syreček nejlépe poslouží sýrařský zvon či uzavíratelná miska. Polotvrdé a tvrdé sýry typu eidam, gouda či Tylžský sýr uchovávejte zabalené v alobalu nebo potravinářské fólii. Sýrům s modrou plísní, kam patří naše Jihočeská niva, bude nejlépe v uzavíratelné plastové misce.Tvrdé sýry, jako je například parmazán, vydrží nejdéle.
Pokud je nerozbalíte a uložíte do lednice, můžete je tam mít i déle než čtyři měsíce. Načaté potom vydrží až šest týdnů. Plíseň na povrchu tvrdých sýrů není na závadu, jen je třeba ji před konzumací oškrábat nožem.
Jak dlouho péct sýr : Troubu rozehřejte na 200 °C, vložte obalovaný sýr a pečte dozlatova v závislosti na výkonu vašeho zařízení cca 9–11 minut.