Antwort Jak se dělá předpřítomný čas? Weitere Antworten – Jak udělat Present Perfect
Vytvořit předpřítomný čas prostý(Present Perfect) není těžké. Budeme potřebovat přítomný čas pomocného slovesa „have“ a příčestí minulé významového slovesa. U pomocného slovesa „have“ nezapomeňte, že ve třetí osobě jednotného čísla (he, she, it) má toto sloveso tvar „has“.Předpřítomný čas v angličtině (Present perfect) používáme, když hovoříme o věcech, které se udály někdy v minulosti, ale na rozdíl od minulého času prostého neuvádíme nebo nevíme, kdy přesně se v minulosti tyto události staly. Have you ever seen the Jurasic Park filmPředpřítomný čas je nutné použít vždy, když čas děje není důležitý či není blíže specifikován. Naproti tomu minulý prostý čas je třeba použít v situacích, kdy jsou dány / vyžadovány údaje o čase či místě děje.
Kdy se používá has been : Předpřítomným časem průběhovým vyjadřujeme skutečnost, že děj který začal v minulosti, probíhá i teď v současnosti, když o něm mluvíme. I have been waiting here for an hour. – Čekám tu už hodinu. Touto větou říkám, že tady právě teď čekám a že tu čekám už hodinu.
Co je to Present Perfect Simple
Předpřítomný čas prostý používáme, když mluvíme o událostech, které se odehrály v minulosti, ale mají nějakou souvislost s přítomností (pokud například mluvíme o tom zdali a kolikrát jsme něco udělali). Rozdíl mezi předpřítomným časem prostým a průběhovým spočívá primárně v tom, zdali je daná činnost dokončena nebo ne.
Jak používat předpřítomný čas : Předpřítomný čas použijeme, pokud děj nebo čas není ukončen, odehrál se nyní nebo nedávno a jeho důsledky sahají do přítomnosti. Často používáme příslovce: TODAY, THIS YEAR, THIS MONTH, JUST, ALREADY, EVER, NEVER, YET, SO FAR, RECENTLY apod. Příklady: I have had two cups of coffee today.
Předpřítomný čas prostý používáme, když mluvíme o událostech, které se odehrály v minulosti, ale mají nějakou souvislost s přítomností (pokud například mluvíme o tom zdali a kolikrát jsme něco udělali). Rozdíl mezi předpřítomným časem prostým a průběhovým spočívá primárně v tom, zdali je daná činnost dokončena nebo ne.
První věta se celá odehrává v minulosti. Dort musel být nejdříve snězen a až pak na to mohl někdo reagovat. Předminulý čas dává najevo, že se děj odehrál v hluboké minulosti a minulý čas prostý pak jednoduše zmiňuje, že se něco stalo (že nemohl uvěřit, že mu snědli dort).
Co je to předpřítomný čas
Předpřítomný čas popisuje:
Děje či situace, jež začaly v minulosti a pokračují v přítomnosti. I have lived in Bristol since 1984 (= a žiji tam stále). Děj probíhající v časovém úseku, který dosud neskončil. She has been to the cinema twice this week (= a týden ještě není u konce).Předpřítomný čas popisuje:
Děje či situace, jež začaly v minulosti a pokračují v přítomnosti. I have lived in Bristol since 1984 (= a žiji tam stále). Děj probíhající v časovém úseku, který dosud neskončil. She has been to the cinema twice this week (= a týden ještě není u konce).I have been/ i was
I was – byl jsem tam a už nejsem; I have been – pořád tam jsem, např. I have been in the library for 2 hours (jsem tam 2 hodiny).
Jeho forma je velmi jednoduchá – stačí vzít základní slovesný tvar: I take, you take, we take, they take. Pouze ve třetí osobě jednotného čísla se za sloveso přidává ještě koncovka -s (he takes, she takes).
Jak vypada předpřítomný čas : Jak se předpřítomný čas tvoří Ke tvorbě předpřítomného času budeme potřebovat pomocné sloveso „have“ a příčestí minulé plnovýznamového slovesa – laicky „třetí tvar“ či „třetí sloupeček“ (u nepravidelných sloves). U sloves pravidelných tento tvar vytvoříme přidáním koncovky -ed.
Jak se tvoří Present Simple : Jeho forma je velmi jednoduchá – stačí vzít základní slovesný tvar: I take, you take, we take, they take. Pouze ve třetí osobě jednotného čísla se za sloveso přidává ještě koncovka -s (he takes, she takes).
Jak se dělá past perfect
Tvoří se použitím pomocného slovesa had a minulým příčestím (v případě pravidelných sloves tvořeného přídáním koncovky -ed k základnímu tvaru slova, u nepravidelných třeba dohledat správný tvar). Např: write → had written. sleep → had slept.
Tvar pravidelných sloves v minulém čase prostém tvoříme přidáním koncovky -ed k základnímu tvaru slovesa. U jednoslabičných sloves s jednou samohláskou následovanou souhláskou dochází ke zdvojení této koncové souhlásky. We played football two weeks ago. The bus stopped.Tvar pravidelných sloves v minulém čase prostém tvoříme přidáním koncovky -ed k základnímu tvaru slovesa. U jednoslabičných sloves s jednou samohláskou následovanou souhláskou dochází ke zdvojení této koncové souhlásky. We played football two weeks ago. The bus stopped.
Kdy se používá předpřítomný čas prostý : Předpřítomný čas prostý používáme, když mluvíme o událostech, co se odehrály v minulosti, ale mají nějakou souvislost s přítomností. Jedním případem použití předpřítomného času prostého je pro mluvení o zkušenostech, které jsme prožili do současné doby.