Antwort Jak se dělá rošáda v šachách? Weitere Antworten – Kdy se nesmí dělat rošáda
Jestliže jste v šachu, nesmíte dělat rošádu. Nesmíte udělat rošádu, kdybyste se po ní ocitli v šachu. Při rošádě nesmí váš král táhnout přes ohrožené pole, ani nesmí skákat přes vlastní věž, jestliže věž stojí na ohroženém poli.Rošáda – královské křídlo
Rošáda je zvláštní dvojtah, kterým se král dostane do bezpečí. Vypadá tak, že se král místo o jedno políčko do strany posune o dvě. Na políčko, které přeskočil, se posune věž. Rošádu hráč může udělat jen v případě, že se král ani věž ještě ve hře nepohnuli.Šachovnice se skládá z 8 x 8, tj. 64 shodných čtvercových polí střídavě světlých („bílá“ pole) a tmavých („černá“ pole). Šachovnice se položí mezi hráče tak, že nejbližší rohové pole po pravé ruce hráče je bílé.
Jak nejlépe začít šachovou partii : Jezdce a střelce se v zahájení snažíme vyvinout rychle (nejlépe každým tahem další vyvinutí figury), aktivně (figury raději útočí než brání) a harmonicky (figury se chtějí podporovat, nechtějí si překážet). Vyvinuté figury bojují o střed, vytvářejí hrozby a kryjí hrozby soupeře.
Jak zahrát rošádu
Malá (nebo krátká) rošáda se dělá tak, že se král přemístí o dvě pole na královské křídlo a věž se umístí vedle něho na opačnou stranu. Při velké (dlouhé) rošádě jde král o dvě pole na dámské křídlo a věž se opět přemístí vedle něho na opačnou stranu.
Jak vždy vyhrát v šachách : K výhře v šachové partii budete potřebovat šest kroků:
- Dobře zahajte. Cílem prvních tahů je získání kontroly nad šachovnicí.
- Neodevzdávejte figury zadarmo.
- Dostaňte figury do dobré pozice.
- Útok na krále zkoordinujte.
- Vlastního krále udržujte v bezpečí
- Vždy hrajte férově
Rošáda je speciální tah, při kterém hráč přemístí současně svého krále i svou věž. Krále tak uvádí do bezpečí a věž do aktivní hry.
Má atypicky způsob pohybu: přesune o dvě pole svisle nebo vodorovně a poté ještě o jedno pole kolmo na původní směr – cesta připomíná písmeno L. Jezdec je jedinou šachovou figurou, která se může pohybovat i přes ostatní šachové kameny.
Co rozvíjí šachy
Šachy jedinečným způsobem rozvíjejí abstraktní, logické a kombinační myšlení a vedou k nácviku zkoumání a porovnávání různých možností. Bylo zjištěno, že děti, které se věnují šachu, mají lepší výsledky ve čtení a schopnosti porozumět textu. Zlepšují se také jejich verbální schopnosti.Šachy se hrají na šachovnici, čtvercové desce rozdělené na 8×8 polí střídavě černých a bílých. Na ní má každý hráč na počátku hry celkem šestnáct kamenů, osm pěšců a osm figur pěti druhů: krále, dámu, po dvou věžích, střelcích a jezdcích.Pokud neexistuje žádný takový tah, který by vyhovoval pravidlům, znamená to mat (též šach-mat, původně znamenající „šáh (král, panovník) je mrtev“), tzn. konec hry, vítězství hráče, který takto úspěšně soupeřova krále napadl.
Podporuje paměť, schopnosti soustředění i fyzickou kondici, výdrž. Hodina v základní škole trvá 45 minut, protože dítě není s to se déle soustředit. Ale šachová partie trvá běžně čtyři hodiny, často i déle. Šachy rozvíjejí i kreativní myšlení a fle-xibilitu…"
Kolik je kombinací v šachu : 3.) Počet různých kombinací pro první čtyři tahy v šachu je asi 319 miliard. Toto je ohromující číslo! Neexistuje žádná hra, která by se v tomto směru dala srovnávat.
Jak se jmenují figurky v šachu : Celkem je 6 druhů šachových figurek: král, dáma, věž, střelec, jezdec a pěšec. Oba hráči (bílý i černý) mají na začátku partie tyto figurky: 1 krále, 1 dámu, 2 věže, 2 střelce, 2 jezdce a 8 pěšců. Přesněji se figurkám říká šachové kameny.
Jak chodi věž
Pohyb po šachovnici
Věž se pohybuje po šachovnici o libovolné množství polí ve svislém nebo vodorovném směru, tedy po řadách a sloupcích; nemůže se pohybovat po šachovnici „šikmo“ (po diagonálách).
Pokud neexistuje žádný takový tah, který by vyhovoval pravidlům, znamená to mat (též šach-mat, původně znamenající „šáh (král, panovník) je mrtev“), tzn. konec hry, vítězství hráče, který takto úspěšně soupeřova krále napadl.Cílem není výchova šachových mistrů, ale komplexní rozvoj nejmenších dětí. Se šachy je nejlépe začít již v mateřské škole.
Jak vyhrát v šachu : K výhře v šachové partii budete potřebovat šest kroků:
- Dobře zahajte. Cílem prvních tahů je získání kontroly nad šachovnicí.
- Neodevzdávejte figury zadarmo.
- Dostaňte figury do dobré pozice.
- Útok na krále zkoordinujte.
- Vlastního krále udržujte v bezpečí
- Vždy hrajte férově