Antwort Jak se dělí státní správa? Weitere Antworten – Jak se dělí orgány státní správy
Ústředními orgány státní správy jsou především jednotlivá ministerstva, která mají celostátní působnost. Územní orgány státní správy se liší především tím, že mají pouze místní působnost. Do skupiny ostatních státních orgánů patří např. státní fondy.V České republice působí řada orgánů státní správy, například:
- Celní správa.
- Finanční úřady.
- Česká správa sociálního zabezpečení
- Úřady práce.
- Živnostenské úřady.
- Katastrální úřady.
- Stavební úřady.
- Matriční úřady.
V moderní demokratické společnosti se vytvořil systém veřejné správy, který má dvě větve, a to větev samosprávy a větev státní správy. Státní správu vykonávají státní orgány. Veřejnou správou lze chápat jako: správa území, státu, kraje, obce.
Co je to státní správa a samospráva : Veřejnou správu pak můžeme dělit na: státní správu a samosprávu. Státní správa je vykonávána státem, samospráva potom veřejnoprávními korporacemi, které můžeme dále dělit na územní samosprávu a zájmovou samosprávu. – zájmová – např. profesní komory (lékařská, advokátní apod.)
Jak dělíme státní správu
Základním stupněm výkonu státní správy je místní státní správa vykonávaná na území jedné či více obcí. Příkladem státní správy na místní úrovni je finanční správa, stavební správa apod. Druhým stupněm je okresní státní správa vykonávána okresními institucemi.
Co jsou dotčené orgány státní správy : Dotčené orgány státní správy (dále DOSS) jsou ty orgány státní správy, jimž zvláštní předpisy svěřují ochranu veřejných zájmů. Spolupráce pořizovatele s DOSS je nezbytná a je určena stavebním zákonem.
Ústřední orgány státní správy
Řízení, kontrola a sjednocování činnosti ministerstev a ostatních ústředních orgánů státní správy přísluší vládě. Úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády a jejích orgánů plní Úřad vlády ČR.
V České republice je systém oddělenosti státních mocí specifický v tom, že nejenže jsou odděleny moci zákonodárná, výkonná a soudní (čl. 2 odst. 1 Ústavy), ale rozděleny jsou i „zevnitř“ (Poslanecká sněmovna – Senát, prezident republiky – vláda, Ústavní soud – obecné soudy).
Jak se dělí samospráva
Samospráva je jednou ze dvou odvětví veřejné správy, jimiž jsou státní správa a samospráva. Samospráva se dále dělí na samosprávu zájmovou a samosprávu územní. V kontextu své práce se budu nadále zaměřovat na samosprávu územní.Samospráva je způsob řízení určitého celku, kdy daný subjekt o alespoň některých svých záležitostech rozhoduje sám autonomním způsobem, tedy „spravuje se sám“. Opakem samosprávy je výkon správy (rozhodování o určitých záležitostech) jiným, vnějším subjektem.DEMOKRACIE (původně polyteia) – vláda občanů ve prospěch celé obce (státu, národa), OCHLOKRACIE – vláda lůzy ve prospěch lůzy. MONARCHIE – ARISTOKRACIE – DEMOKRACIE byly jakožto vládní formy označovány za dobré a legitimní. TYRANIE – OLIGARCHIE – OCHLOKRACIE byly jakožto vládní formy označovány za špatné a nelegitimní.
Správní orgán má obecně povinnost v řízení vyřizovat věci bez zbytečných průtahů, v souladu se zákony, a má také povinnost poskytovat v souvislosti se svými úkony dotčeným osobám přiměřené poučení. Správní orgán by měl také postupovat tak, aby nikomu nevznikaly zbytečné náklady a aby dotčené osoby co nejméně zatěžoval.
Kolik páře na stavební úřad : Standardně doporučujeme min. 2 paré dokumentace stavebního řešení + dle požadavků na přílohy k jednotlivým žádostem.
Co to je státní sektor : Pojem veřejný (státní) sektor je součástí národního hospodářství, ekonomiky každého státu. Funguje vedle, resp. společně se sektorem soukromým (podnikatelským). Je tvořen institucemi, které fungují v různých vztazích – pro účely tohoto příspěvku zejména ve vztazích právních.
Kdo má nejvyšší moc v ČR
Hlavou státu v republice je prezident.
Moc zákonodárná, moc výkonná a moc soudní jsou na sobě nezávislé, demokraticky kontrolovatelné a vzájemně vyvažované do rovnováhy. Naproti tomu vláda v totalitních režimech uplatňuje jednoty moci – neexistuje dělba na moc výkonnou, zákonodárnou a soudní.Samosprávné orgány jsou ustavovány volbou, základní samosprávný orgán je volen občany. Neexistuje vertikální hierarchická struktura, nižší samosprávný orgán proto není podřízen vyššímu. Pro samosprávu jsou rozhodující zájmy příslušného samosprávného společenství.
Kdo tvoří samosprávu : Samosprávné postavení obcí, včetně jejich fungování, je založeno na osobním, územním a ekonomickém základu. Za občany obce, tedy osoby, které se mohou zapojovat do samosprávy obce, se považují všechny osoby, které mají státní občanství České republiky a jsou v obci hlášeny k trvalému pobytu.