Antwort Jak se dělají lokše recept? Weitere Antworten – Z jaké mouky se dělají lokše
Obvykle se používá mouka hladká. Podle některých receptů ale můžete s úspěchem použít i mouku polohrubou. Chybu neuděláte ani s moukou hrubou, v tom případě ale přidejte do těsta vajíčko. Vyzkoušet můžete i recept s hladkou špaldovou moukou.Příprava lokší (bramborových placek):
Vychladnuté brambory nastrouháme na jemném struhadle. Z nastrouhaných brambor, 2 hrstí polohrubé mouky a lžíce soli vypracujeme soudržné těsto, které rozdělíme na 16 dílů (mouku můžeme přidávat nebo ubírat podle typu brambor) a vyválíme na pomoučněné desce do 3 mm silných placek.Lokše se vyrábějí z vařených brambor, které se nastrouhají a smíchají s moukou a solí. Vypracuje se těsto a rozválí na co nejtenčí placky, které se pečou nasucho na rozpálené plotně.
Jak se dělají slovenské lokše : Lokše se dělají z brambor uvařených ve slupce, které se nejdříve nechají řádně vychladnout a pak se najemno nastrouhají a smíchají s moukou a trochou soli. V některých receptech se přidává také vajíčko. Dominantní surovinou ale vždy zůstávají brambory. V poměru k mouce by jich mělo být zhruba 3-5x více.
Čím se plní lokše
Když se řekne lokše, představím si je s povidly a zasypané hromadou máku. Tyto tenké bramborové placky jdou ale připravovat i na slano, úžasné jsou třeba s kysaným zelím a trochou opečené slaniny nebo jako příloha k pečené huse.
Jak se jí lokše : Lokše se sádlem se hodí přikusovat k polévkám, třeba ke sladkokyselým luštěninovým. Lokše lze namazat tvarohovou pomazánkou nebo brynzou a bohatě posypat pažitkou a složit na čtvrtiny nebo srolovat. Lokše je možné také natrhat a na teplo smíchat s tvarohem a mlékem. Lokše se mohou plnit kysaným zelím.
Chutnají výborně s mákem, skvěle si rozumí s jablečnými, hruškovými nebo švestkovými povidly. Ukázkově si pochutnáte, pokud je naplníte kysaným zelím anebo restovanými husími či kachními nebo kuřecími játry. No a pochopitelně k svatomartinské huse lokše poslouží jako parádní příloha namísto knedlíků.
Čím naplnit bramborové placky
Slaná se obvykle kombinuje s kysaným zelím, hodí se k nim ale také uzený bůček, cibule a na placky se dá rozdrobit brynza. Sladké bramborové placky jsou zase výborné se švestkami (nebo s povidly) a mákem.
Jaká mouka se používá na bramborové placky
Zchladlé brambory oloupejte a nastrouhejte na jemném struhadle. Na vál k nim přisypte 30 g hladké mouky, osolte 1 lžičkou soli a zpracujte v měkké a nelepivé těsto. Vytvarujte ho do válečku o průměru 5 cm. Krájejte na 2 cm široké plátky a na moukou podsypaném vále rychle vyválejte na placku tenkou 2 mm.Uvařené brambory nastrouháme, posypeme hrubou moukou, osolíme, přidáme vejce a rozehřáté máslo. Z hmoty vypracujeme pevné těsto, které rozválíme na plát a vykrajujeme menší placky. Bramborové placky smažíme na rozpálené pánvi s olejem z obou stran dozlatova.Sádlo je skutečně na smažení bramboráků mnohem vhodnější než olej. A když na oleji trváte, zkuste do něj aspoň přidat lžíci sádla. Brambory se sádlem tvoří skvělou chuťovou kombinaci, které s olejem nedosáhnete.
Do bramboráků můžete použít hladkou, polohrubou nebo dokonce hrubou mouku. Mouky se ale nikdy nedává mnoho – tím podstatným jsou nastrouhané brambory a když na to přijde, zvládnete připravit bramborové placky i zcela bez mouky. Mnoho hospodyněk nedá dopustit na osvědčenou hladkou mouku, tato mouka těsto lépe spojí.
Proč se mi trhají bramboráky : Když se sleje voda tak se pak placky trhají při smažení,a jsou tuhé. -vodu po trochách slévám až když je v míse víc vody jak brambor. -když se voda sleje,je potřeba těsto znova dosolit. -pokud dáte sušený česnek,nechte těsto 15min.
Jak udělat nejlepší bramborák : Strouhané brambory ochutíme solí a pepřem. Přidáme vejce, majoránku, podle potřeby mouku a mléko, aby těsto nebylo tuhé. Do tuku rozpáleného na pánvi klademe lžíci připravené bramborové směsi, kterou rozetřeme na placky a osmažíme po obou stranách dozlatova. Zlatavé bramboráky podáváme teplé nebo studené.