Antwort Jak se jí lokše? Weitere Antworten – Jak jíst lokše
Bramborové placky můžete podávat naslano i nasladko. Můžete je podávat přehnuté na čtvrtky anebo zatočené do ruliček, jsou skoro tak ohebné, jako palačinky. Po suchém opečení bramborovým plackám sluší, když je potřete rozpuštěným sádlem – husím, kachním nebo vepřovým.Obvykle se používá mouka hladká. Podle některých receptů ale můžete s úspěchem použít i mouku polohrubou. Chybu neuděláte ani s moukou hrubou, v tom případě ale přidejte do těsta vajíčko. Vyzkoušet můžete i recept s hladkou špaldovou moukou.Lokše se dělají z brambor uvařených ve slupce, které se nejdříve nechají řádně vychladnout a pak se najemno nastrouhají a smíchají s moukou a trochou soli. V některých receptech se přidává také vajíčko. Dominantní surovinou ale vždy zůstávají brambory. V poměru k mouce by jich mělo být zhruba 3-5x více.
Jak se dělají lokše k huse : Příprava lokší (bramborových placek):
Vychladnuté brambory nastrouháme na jemném struhadle. Z nastrouhaných brambor, 2 hrstí polohrubé mouky a lžíce soli vypracujeme soudržné těsto, které rozdělíme na 16 dílů (mouku můžeme přidávat nebo ubírat podle typu brambor) a vyválíme na pomoučněné desce do 3 mm silných placek.
Jak se připravují lokše
Brambory uvařte ve slupce do měkka a nechte je zcela zchladnout. Teprve pak je oloupejte a nastrouhejte na jemné straně struhadla, přidejte k nim mouku a sůl a vypracujte elastické těsto. Postupně z něj vyválejte tenké placky a opečte je nasucho na pánvi. Lokše potírejte sádlem, skládejte na sebe a nechte zapařit.
Čím se plní lokše : Když se řekne lokše, představím si je s povidly a zasypané hromadou máku. Tyto tenké bramborové placky jdou ale připravovat i na slano, úžasné jsou třeba s kysaným zelím a trochou opečené slaniny nebo jako příloha k pečené huse.
Lokše se vyrábějí z vařených brambor, které se nastrouhají a smíchají s moukou a solí. Vypracuje se těsto a rozválí na co nejtenčí placky, které se pečou nasucho na rozpálené plotně.
varný typ C – MOUČNÉ brambory mají nejvyšší obsah škrobu a hodí se do těsta a na smažení. Ideální na bramborovou kaši, šťouchané brambory, lokše, bramborové těsto na pirohy, na hranolky, bramboráky, knedlíky, noky, škubánky, chipsy.
Odkud pochází lokše
Lokše | |
---|---|
Místo původu | Slovensko |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Vařené brambory nastrouhejte najemno, přimíchejte mouku a vypracujte těsto do válečku silného asi 5 cm. Hmota má být hladká a nelepivá – správnou konzistenci pomůže doladit voda, nebo naopak troška mouky. Důležité! Suroviny na lokše se pouze jemně (!)Oblíbené jsou lokše plněné husími, kachními, kuřecími či vepřovými játry. Zajímavou variantu tvoří směs vepřových jater, hlívy ústřičné a zeleniny dochucená kmínem, pepřem a kečupem. Mnozí zastávají názor, že k pečené huse nebo kachně s dušeným červeným zelím nepatří jiná příloha než lokše.
Přesňáky, laty, nebo také patenty, jak se jim říká v jiných koutech Moravy, jsou bramborové placičky, které se pečou tradičně nasucho na rozpálené plotýnce. Potřené povidly a posypané mákem s cukrem jsou opravdovou lahůdkou.
Co k bramborovým Nokům : Skvěle se k nim hodí smetanové a sýrové omáčky, stejně tak omáčka rajčatová. Tradiční lahodná úprava se nazývá ala sorrentina – voňavá rajčata, mozzarella a čerstvá bazalka. Italové je nejčastěji konzumují s pestem nebo máslem a bylinkami. Oblíbená úprava je také zapečení v troubě se zeleninou a parmazánem.
Odkud pochazi Lokse :
Lokše | |
---|---|
Místo původu | Slovensko |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Jak se dělají patenty
Vynálezy a patenty. Úřad průmyslového vlastnictví provádí o udělení patentu řízení na základě patentové přihlášky, kterou může podat původce vynálezu nebo ten, na něhož toto právo původce převedl. Jde-li o zaměstnanecký vynález, přechází právo na patent přímo na zaměstnavatele, není-li smlouvou stanoveno jinak.
Snad nejproblematičtějším slovem je pro Čechy slovo gnocchi. Můžeme slyšet gnoči, noči a někdo radši použije slovo noky. Jediná správná výslovnost je ale ňoky! Často se chybuje také u slov tagliatelle nebo třeba aglio olio.Dáme vařit vodu do hrnce a výrazněji ji osolíme. Gnocchi vhazujeme po částech (asi 10 kusů) do vroucí osolené vody a vaříme jen, dokud nevyplavou (asi 2 minuty). Pak je vylovíme děrovanou naběračkou a pokud voda stále vaří, vhazujeme další. Správně uvařené gnocchi jsou měkké a nadýchané jako polštářky.
Kolik se platí za patent : Za přijetí přihlášky vynálezu na území České republiky se hradí poplatek 1.200,- Kč. V případě, že vynález přihlašuje osoba, která jej vytvořila, hradí za přihlášku pouze poloviční sazbu – 600,- Kč. V souvislosti s patentovým řízení souvisí také další poplatky (za žádost o zveřejnění, o úplný průzkum patentu).