Antwort Jak se jmenovaly první peníze? Weitere Antworten – Jak se jmenovali první peníze

Jak se jmenovaly první peníze?
Předním důvodem vzniku papírových peněz byl praktický aspekt. Nebylo snadné přemisťovat větší obnosy mincí nebo kilogramy drahých kovů či kamenů. Nejstarší bankovky se objevily počátkem 11. století n. l. v Číně a jmenovaly se JiaOZi.Řecký historik Hérodotos se v 5. století př. n. l. domníval, že první peníze vynalezl pouhých sto let před ním král Kroisos, vládce Lýdů, kteří žili v Malé Asii.Kdy a kde vznikly první bankovky První bankovky se začaly používat v 9. století v Číně.

Kdy vznikla první bankovka : Roku 650 našeho letopočtu byly první papírové peníze vydány za císaře Kao Tsunga (Čína), ale za všeobecnou měnu jsou uznány až v 10. století. Marco Polo roku 1298 píše, že bankovky jsou v oběhu i v Persii a Japonsku.

Jak se jmenovali první české mince

První české mince – denáry – byly datovány do devátého století, do sklonku období vlády českého krále Boleslava I. Začátkem 13. století, za vlády českého krále Přemysla Otakara II., se začaly razit tzv. brakteáty – jednostranné mince knoflíkovitého tvaru z velmi tenkého střížku.

Jaká je nejdražší mince na světě : Americká zlatá mince Double Eagle (Dvojitý orel) z roku 1933 se prodala za rekordních téměř 18,9 milionu dolarů (přes 435 milionu korun). Nejvzácnější poštovní známka světa One-Cent Magenta (Jednocentová karmínová) z roku 1856 vydražila za více než 8,3 milionu dolarů (přes 191 milionů korun.

Se zákonným stanovováním měny začala už řecká města, prosadili je však až římští císařové. Až do konce 19. století se měna definovala tzv. měnovým číslem, které určovalo, kolik mincí se vyrazí z určitého množství drahého kovu.

Nemít ani floka

Ve starověkém Babylóně to bylo obilí, v Číně mušličky, staří Slované používali plátno. Právě z něj mimochodem vzniklo slovo platidlo. Peníze mají velmi pohnutou a zajímavou historii a do ní v Expedici nahlédneme.

Kdy byly prvni mince

První mince byly vyraženy v letech 640 až 630 př. n. l. v Lýdii (dnes Turecko). Byly to kotoučky jantarové barvy, dané velikosti a váhy z přírodní slitiny ryzího zlata a stříbra (poměr 4:1) zvané elektrum. Poprvé byly tyto mince objeveny na počátku minulého století v chrámu bohyně Artemidy v Efesu.Denáry jsou první mince ražené českými panovníky od 10. století až do roku 1300. Jako první je doloženě razil již Boleslav I. Až do mincovní reformy Břetislava I.V rakouském císařství, jehož jsme byli součástí i my, papírové peníze zavedla až roku 1762 Marie Terezie. Emitovala je Vídeňská centrální banka, proto se jim říkalo bankozettel, bankovní papír, po Česku bankocetle.

Slovo se postupně "zkomolilo" na tolar. První veliké stříbrné mince zdobil český lev a letopočet 1519. Byla to mince velmi hodnotná, a tedy velmi populární, takže se slovem tolar začaly označovat i mince, které se razily jinde, například v Praze, v Kutné Hoře, v Kremnici, v Bratislavě.

Kolik stojí 50 haléř : Také Vladimír Oppl se pro své návrhy nechal inspirovat tvorbou Otakara Španiela, konkrétně jeho mincí 25 haléřů z roku 1933. Na novém českém padesátihaléři zaujme i lícní strana s dynamickým lvem. Cena padesátihaléře se pohybuje kolem 40 haléřů.

Kde se v Česku razí mince : Postupně se v Jablonci nad Nisou začaly vyrábět mince dalších nominálních hodnot a počínaje rokem 1996 je Česká mincovna výhradním dodavatelem všech českých mincí – oběžných i pamětních.

Co patřilo mezi první platidla

Prostí lidé tento druh platidla nepoužívali, protože pro ně stříbrné spirálky a kroužky měly příliš vysokou hodnotu. Platili spíše kousky cínu, mědi, olova a obilím. Obilí bylo jako drobné platidlo, podobně jako později bronzové mince. První mince byly vyraženy v letech 640 až 630 př.

V Číně vznikly také peníze vyrobené z kůže. Okolo roku 118 před n. l. se k placení používaly kousky bílé jelení kůže asi o velikosti lidské dlaně. Je pravděpodobné, že později motivovaly Číňany k výrobě papírových peněz – prvních bankovek. Zprávy o nich máme poprvé z roku 806 n. l. a víme, že mezi 9.O deset století později začaly vydávat papírové peníze evropské banky – první bankovky pocházejí z roku 1661 ze Švédska. Na českém území se poprvé objevily bankovky v době vlády císařovny Marie Terezie – byly emitovány 15. června 1762. Tehdy se jim ovšem říkalo bankovní cedule neboli bankocetle.

Kolik byl 1 tolar : Hodnota tolarů se časem měnila, jako hodnota stříbrných peněz vůbec. 1 jáchymovský groš, tolar = 22 1/2 grošů širokých (pro pražské groše se ujímá název „široké“.)