Antwort Jak se jmenovaly speciální lístky na oděvy? Weitere Antworten – Jak vypadaly lístky na potraviny za druhé světové války
Co by se stalo s českým národem, kdyby Hitler vyhrál druhou světovou válku. Od roku 1941 byly potravinové lístky protektorátních židů označeny písmenem „J“. Majitelé takto označených lístků dostávali redukované příděly a některé potraviny, jako ovoce, med, konzervy, alkohol, jim byly zapovězeny.Proto byl zaveden přídělový systém. Zjednodušeně řečeno, každý dostal lístky a podle nich mohl v obchodě nafasovat jen to, na co měl nárok. Čím déle válka trvala, tím byly příděly nižší. K jejímu konci se už za potravinové lístky nedalo sehnat prakticky nic a lidé hladověli.V Československu přídělový systém přetrval až do 31. května 1953, zrušen byl současně s provedením měnové reformy (ve Velké Británii až následující rok). O podvodu spočívajícím v tištění falešných potravinových lístků pojednává 7. díl seriálu 30 případů majora Zemana Mědirytina (díl je situován do roku 1950).
Jaký byl příděl pro normálně pracujícího člověka za protektorátu : Dospělí, kteří nebyli zaměstnáni, měli nárok na 1 100 gramů cukru, 1 400 gramů masa, 200 gramů slaniny, 520 gramů umělých tuků a 2,9 litru mléka. Pracující dostávali 1 400 gramů cukru, 1 400 gramů masa, 280 gramů slaniny, 560 gramů umělých tuků, 2,9 litru mléka a 4 vejce na měsíc.
Co vzniklo po 1 světové válce
Následkem války byl rozpad Ruského impéria, Rakouska-Uherska i Osmanské říše. Oslabené západní evropské mocnosti Velká Británie a Francie si status velmocí udržely, avšak světovou politickou silou se nově staly Spojené státy americké.
Co se jedlo za protektorátu : Na příděl byly v podstatě všechny potraviny, které se v tehdejším protektorátu daly sehnat. Ze začátku války to byly základní potraviny: maso, mléko, tuky, chleba. Později prakticky cokoliv včetně šatů, bot, látek, uhlí nebo benzínu.
Lidé v nouzi se obrátí na sociálního pracovníka, odbor sociální péče ve své obci nebo neziskovou organizaci. Ti vyhodnotí situaci a rozhodnou o oprávnění čerpat potravinovou pomoc. Příjemce potravinové pomoci je zaregistrován v centrální evidenci a je mu přidělena výdejna v blízkém okolí.
Protektorátní platidla 1, 5, 10, 20, 50 a 100 korun byla vydávána jako státovky. Protektorátní bankovky hodnot 500, 1 000 a 5 000 korun, které měnu postupně doplnily od roku 1942, byly emitovány jako bankovky Národní banky pro Čechy a Moravu. Bankovky protektorátní měny byly dvoujazyčné, německočeské.
Co to je přídělový systém
Přídělový systém nebyl náhradou peněz. Většina tohoto systému fungovala na principu přímé racionace (přímé poukazy na zboží), menší část pak fungovala na principu bodové racionace (bodová hodnota zboží). Zboží bylo rozděleno do několika skupin, které byly racionovány různými orgány státní správy.Za druhé světové války a zejména po jejím konci bylo tak málo tabáku a cigaret, že byl tento sortiment vydáván pouze na přídělové lístky. Ty byly zavedeny od roku 1941, říkalo se jim tabačenky a právo na ně měli pouze muži starší šestnácti let.Lístkový, přesněji přídělový systém, byl ve vnitrozemí Čech a Moravy zaveden začátkem října 1939 jako jeden z důsledků druhé světové války. V každodenní praxi běžného občana to znamenalo, že jste si určité zboží mohli pořídit jen v omezeném objemu. Nejprve potraviny, záhy i textil a obuv.
Odhaduje se, že se první světové války zúčastnilo na 70 miliónů vojáků, z nichž padlo nebo zemřelo asi 10 miliónů.
Kdo vyhrál a kdo prohrál 1 světovou válku : Vítězství Dohody. Zánik německého, ruského a rakousko-uherského císařství a Osmanské říše. Vznik nových národních států ve střední a východní Evropě.
Co si dát s chlebem : Dobrá pomazánka, kabátek z rozšlehaného vajíčka, rozpečený sýr, orestovaná jatýrka, nakrájené či natrhané maso… Zkrátka dobrý sendvič nebo topinka je vždycky dobrý nápad!
Kdy je Potravinova sbirka
V partnerských online obchodech můžete nakoupit trvanlivé potraviny a drogerii, které pak poputují do regionálních potravinových bank. Online sbírka probíhá od 9. do 23. dubna 2024.
Potravinová banka vám poskytne informace, na kterou dobročinnou organizaci v místě vašeho bydliště bude nejlépe se obrátit. Konkrétní přerozdělování je vždy v kompetenci místní potravinové banky. Mezi největší odběratelské organizace patří Klokánky, Domovy na půl cesty, Azylové domy, Rosa, Koaly nebo Armáda spásy.Krejcar (z něm. Kreuzer – mince s křížem) byla původně stříbrná mince ražená od roku 1271 v jihotyrolském Meranu. Od roku 1559 platil v jihoněmeckých státech převodní vztah 1 gulden = 60 krejcarů = 252 feniků (později 240 feniků). V českých zemích byl krejcar zaveden roku 1561 za vlády Ferdinanda I.
Kdy se platilo dukáty : Na českém území byly brakteáty zavedeny dle míšeňského vzoru začátkem 13. století Přemyslem Otakarem I. a nahradily v té době silně znehodnocené denáry. Razily se až do mincovní reformy Václava II.